DEVET SIMPTOMA MASKIRANE DEPRESIJE: Jedan od najčešćih emocionalnih poremećaja nije uvek lako otkriti
SLIKA osobe koja danima sedi ili leži u zamračenoj prostoriji, teško ustaje iz kreveta, izbegava kontakt sa ljudima, gubi zadovoljstvo i interesovanje za aktivnosti u kojima je doskora uživala, nezainteresovana za održavanje higijene, najčešći su simptomi depresije.
Međutim, znaci ovog mentalnog obolenja ne moraju uvek da budu tako očigledni. Postoji i prikrivena depresija, kada oboleli ne ispoljava nijedan od navedenih znakova.
Specijalista psihijatrije dr Jasminka Janković Gajić kaže da, kada bi oni koji pate od prikirivene ili maskirane depresije ispunili upitnik za dijagnostikovanje ovog poremećaja raspoloženja, on ga definitivno ne bi potvrdio, jer iako boluju od depresije, oni okolini odaju utisak osobe koja živi srećan, uspešan i naizgled efikasan život:
- Skrivena depresija, poznata i kao "nasmejana" ili atipična, karakteriše se izostankom jasnih, vidljivih i tipičnih simptoma bolesti, te je kao takva često nedijagnostikovana, a samim tim nelečena. Neretko se tako neprepoznata produbljuje, dovodeći do pokušaja ili čak i realizacije samoubistva.
Od maskirane ili "nasmejane depresije" često boluju muškarci, adolescenti i mlađe odrasle osobe.
Naša sagovornica ukazuje koji su to najčešći skriveni znaci depresije:
Ravnodušnost
Kao osnovni mehanizam funkcionisanja koristi se blokiranje ili potiskivanje svih emocija, kako sreće, tako i neraspoloženja. Na taj način osoba sa prikrivenom depresijom neutrališe i osećanje žalosti, bespomoćnosti i tuge.
Nejasne misli
Uprkos jasnim okolnostima, posedovanju svih elemenata i uslova za logično mišljenje i zaključivanje, često je ovim osobama teško da nađu fokus, donesu odluku i koncentrišu se u "rukovanju" sopstvenim mislima. Racionalno razmišljanje je zamagljeno, a misli se gomilaju bez razumljivog reda, stvarajući osećaj praznine u glavi, neefikasnosti, zbunjenosti...
Telesne smetnje
Oko 75 odsto osoba koje boluju od depresije ispoljavaju telesne tegobe, uglavnom bolove u leđima, često u lumbalnoj ili vratnoj kičmi. Usled toga, nije retko ni podvrgavanje operativnim zahvatima zbog ukočenosti, gubitka funkcije i nepodnošljivih bolova, da bi se ubrzo bol "premestio" na drugo mesto. Tinitus ili pojava zujanja u ušima je, takođe, čest skriveni simptom depresivnosti, kao i tegobe sa varenjem, zatvor i bolovi u stomaku...
Osećaj izolovanosti
Iako su svi iz uobičajenog okruženja i dalje prisutni i dostupni na isti način kao i uvek, prikriveno depresivna osoba se ipak oseća distancirano i izolovano, i sve je nekako drugačije. Okružena ljudima, ona se oseća prazno i sama sa svojim mislima.
Izgovori
Iako je nekada uživala u piću ili večeri sa prijateljima, putovanjima, dobro se osećala nakon treninga, ove aktivnosti za osobu sa maskiranom depresijom postaju beznačajne, ne donose ispunjenje, izbegavaju se i postaju besmislene. Istovremeno, one zahtevaju ulaganje energije koja nedostaje, tako da iza često korišćenog opravdanja "mrzi me" uglavnom stoje skriveni elementi depresivnosti.
Iracionalni bes
Iracionalni bes ili ljutnju osoba sa prikrivenom depresijom usmerava ka osobama iz okoline, koje su uglavnom zbunjene i začuđene, ne shvatajući na koji način su je izazvale. Ova vrsta simptoma češća je kod muškaraca, koji su skloni da mnoga osećanja transformišu u ljutnju i bes, a što se često dešava i kod adolescenata, kod kojih depresivnost najčešće ima potpuno atipični oblik.
Ishrana i spavanje
Sklonost prejedanju ili izbegavanju hrane, česte promene u telesnoj težini, zbunjujući dobitak ili gubitak, mogu da budu alarm u koji se u stvari uključila depresivnost. Loš san, nesanica ili provođenje mnogo vremena u spavanju i dremanju,takođe su razlozi za uzbunu.
Prevelika sreća
Uloga glumca koji ostavlja utisak sreće i zadovoljstva neretko je prikriveni znak depresije. Depresivne osobe često ispoljavaju i preveliku sreću i aktivnost, igrajući ulogu nekoga bez problema. To ih uvodi u preteranu okupiranost obavezama i poslom, a okolina ih često vidi kao radoholičare.
Upotreba alkohola
Ekscesivno pijenje alkohola, uzimanje psihoaktivnih supstanci, samopovređujuća, rizična ponašanja mogu da budu tipični znaci netipične depresije.
Preporučujemo
PANIKA U PRIŠTINI: Kikl dobio mandat za formiranje nove austrijske vlade, za njega Kosovo nije država
LIDER krajnje desničarske Slobodarske partije Austrije (FPO) Herbert Kikl dobio je danas mandat za formiranje nove austrijske vlade, a njegova stranka uputila je prošle godine predlog rezolucije austrijskoj Skupštini kojom zahteva da se parlament izjasni protiv priznanja tzv. Kosova.
06. 01. 2025. u 19:41
OVO JE UBICA IZ JAGODINE: Vlasnik kafane i drugi muškarac ga tukli, on se vratio sa "škorpionom" i zapucao (FOTO)
NAPADAČ koji je večeras ubio vlasnika kafane u Jagodini Dejana Mihajlovića (55) i ranio još jedno lice je Saša Milosavljević Babac (47), koji ima debeo dosije, a osuđivan je za više krivičnih dela, pokušaj ubistva, nasilje u porodici.
06. 01. 2025. u 21:25
NIJE SAMO NOVČIĆ: Šta se još stavlja u božićnu česnicu
ZNATE li šta sve može da se ubaci u česnicu i čime je dopušteno zameniti novčić?
05. 01. 2025. u 10:17
Komentari (0)