SIMPTOMI SUNČANICE KOD DECE KOJE RODITELJI SKORO UVEK ZANEMARE: A nisu ni svesni da mogu veoma loše uticati na mozak

Kristina Špirković

23. 06. 2023. u 11:50

LETO nam je konačno stiglo, a temperature postaju jako visoke, zato pedijatri upozoravaju sve roditelje da moraju preduzeti određene mere kako bi zaštitili svoje mališane od sunca, jer su vrlo osetljivi na izloženost zraka. Dečja koža je neuporedivo nežnija i mnogo više podložna sunčanici u odnosu na odrasle osobe.

СИМПТОМИ СУНЧАНИЦЕ КОД ДЕЦЕ КОЈЕ РОДИТЕЉИ СКОРО УВЕК ЗАНЕМАРЕ: А нису ни свесни да могу веома лоше утицати на мозак

Foto: Pixabay

Duže izlaganje glave suncu dovodi do sunčanice, posebno kada je potiljak direktno na visokoj temperaturi i pod uticajem sunčeve toplote. 

Naše telo se hladi radom kardiovaskularnog sistema i znojenjem. Kako bi znojenje bilo efikasnije za vreme velikih vrućina kroz kožu protiče znatno veća količina krvi koja hladi telo i tako štiti svoje najvažnije organe, posebno mozak.

Ako nesmotreno izlažemo glavu uticaju sunca, temperatura u glavi se znatno povećava. Telo nastoji da rashladi mozak tako što više hladne krvi upućuje u glavu. Time dolazi do širenja krvnih sudova mozga i do naglog povaćanja njegove zapremine. To utiče na pojavu simptoma koji su jako slični potresu mozga i nisu nimalo bezazleni. Ozbiljni slučajevi sunčanice se mogu završiti nesvesticom pa i komatoznim stanjem.

Simptomi koji se nikako ne smeju ignorisati su:

umor, pospanost

slabost
glavobolja
mučnina
povišena temperatura
suva i crvenu koža
vrtoglavica, nesvestica
osećaj nemira
povraćanje
zujanje u ušima, poremećaj vida
puls je ubrzan, a disanje plitko i ubrzano
povećano znojenje putem kog se gubi znatna količina tečnosti i minerala, naročito kalijuma, koji je veoma važan za sve biohemijske procese u organizmu, posebno u mozgu

Osobu sa ovakvim simptomima moramo odmah smestiti u hladovinu ili u rashlađenu, zatamnjenu prostoriju i raskomotiti je. Važno je postepeno rashlađivanje laganim polivanjem vodom i stavljanjem hladnih obloga sa ledom na potiljak i glavu sve dok se temperatura ne vrati u normalu.

Telesnu temperaturu trebalo bi stalno kontrolisati, te ukoliko ne spada, popiti odgovarajući lek za snižavanje. Pedijatri, takođe, preporučuju tuširati dete mlakom vodom. Čoveku pogođenom sunčanicom treba davati hladne napitke, ali nikako kafu i alkohol. U težim slučajevima gubitka svesti, pojave konfuzije i pospanosti potrebno je što pre pozvati lekara.

Kod neke se dece može biti uočena nagla promena raspoloženja, a ovaj znak roditelji vrlo retko povezuju sa sunčanicom. Međutim, u većini slučajeva simptomi su laganiji.

(Kurir)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SVE JE LEPŠE KAD SE GLEDA SRCEM: Više od milion evra Fondacije Mozzart za društveno odgovorne akcije samo tokom 2024. godine