ISTORIJSKI DODATAK - KORENI ANTIBIROKRATSKE REVOLUCIJE: Stvaranje srpskog pokreta na Kosovu i protesti i štrajkovi radnika u Jugoslaviji
SREDINOM osamdesetih godina prošlog veka Jugoslavija i Srbija bile su zahvaćene velikim unutrašnjim previranjima i protestima, ekonomskom i političkom krizom koja je ozbiljno uzdrmala same temelje sistema, snažno poljuljala već odavno nakrivljenu zgradu jugoslovenskog federalizma i širom otvorila vrata za sukobe unutar političke, upravljačke nomenklature, ne samo u ravni međurepubličkih i republičko-pokrajinskih odnosa, već i unutar republičkih i pokrajinskih oligarhija.

Arhiva
Građani na Kosovu, u Vojvodini, Crnoj Gori i centralnoj Srbiji pokrenuli su proteste tokom osamdesetih i odlučujuće doprineli njihovom širenju.
Protesti su 1988-1989. dostigli vrhunac u "antibirokratskoj revoluciji", u nizu velikih mitinga i demonstracija industrijskih radnika, srpskog pokreta sa Kosova, njihovih saveznika i drugih grupa, što je bilo praćeno i uzvratnim protestima Albanaca.
ANTIBIROKRATSKA revolucija se sastojala od spoja nacionalnih i drugih, potpuno različitih tema, spoja koji se ispoljio u različitim oblicima u različitim republikama i autonomnim pokrajinama, kao i tokom različitih faza mobilizacije.
Godina 1988. je bila godina socijalnih, ekonomskih i političkih sukoba, kako u opštinama, republikama i pokrajinama, tako i na saveznom nivou. Učesnici u protestima i njihovi protivnici sukobljavali su se oko srpsko-albanskog pitanja i ustavnih promena, ali i oko socijalnih i ekonomskih pitanja, proizvodnih odnosa, odgovornosti visokih funkcionera i učešća građana u političkom životu, baš kao i u drugim državama Istočne Evrope.
Ovi protesti i demonstracije su imali dramatičan tok i narodni bunt je učinio da neslavno siđe s vlasti niz visokih funkcionera. Uprkos tim dramatičnim, dalekosežnim posledicama, ovi događaji i njihove posledice do danas nisu celovito razjašnjeni.
Zbog toga je od izuzetne važnosti knjiga "Antibirokratska revolucija" Nebojše Vladisavljevića, redovnog profesora Fakulteta političkih nauka u Beogradu, iz koje, u "Istorijskom dodatku", prenosimo neke delove, i koja osobenom analizom dovodi u pitanje dosadašnje dominirajuće, najčešće crno-bele predstave tih sada već davnih, prevratnih događaja.

PORODICE U ŠOKU NAKON ŠTO SU OTVORILE KOVČEGE SA TELIMA: Nove bizarnosti nakon pada aviona u Indiji
SIN žene koja je poginula u padu aviona kompanije Air India izjavio je za Bi-Bi-Si da su u kovčegu s telom njegove majke pronađeni i „drugi ostaci“.
23. 07. 2025. u 16:49

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (0)