SOLUNCI OD PUSTARA STVORILI NASELJA: Mnogobrojna sela na severu Vojvodine, u nekadašnjem Subotičkom srezu, obeležavaju vek od osnivanja
PRE stotinu godina okolinu Subotice činili su raštrkani salaši i pustare. Onda su ove krajeve, daleke 1921, naselili solunski dobrovoljci iz krševite Like, Hercegovine, Bosne i Hercegovine, i drugih krajeva.

Foto J. Lemajić
I, malo po malo nastala su sela koja i danas žive. Među njima i Karađorđevo, Novi Žednik i Višnjevac, koja su sa mnogo ponosa obeležila vek od nastanka.
"Rodiste se u kamenu gde se legu zmije, sagradiste večnu kuću gde kamena nije" - piše na spomen-ploči koja krasi bistu vožda Karađorđa Petrovića, po kome Karađorđevo, nekada najveća dobrovoljačka kolonija, sve ovo vreme nosi ime. Na njoj su imena više od 180 ljudi koji su osnovali selo i čiji potomci i danas tu žive. To upravo ova sela razlikuje od ostalih jer se poimence zna ko ih je svojim rukama, na goloj ledini, podigao i ostavio generacijama koje dolaze.
Njih je u bačku ravnicu dovela agrarna reforma kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića, kojom je svakom solunskom dobrovoljcu, bio on redov ili podoficir, bilo dodeljeno pet hektara zemlje. Da nije bilo lako svedoči Žarko Anđelić, potomak Vidaka Anđelića, jednog od dobrovoljaca koji je osnovao Novi Žednik, nekadašnje Đeneral Hadžićevo.
- Ovde je bila pustara okružena salašima na kojima su živeli starosedeoci. Dobrovoljcima je dodeljeno pet hektara zemlje ali ne i okućnica, te doseljenici nisu imali gde da sagrade svoje kuće - podseća Anđelić. - Bili su smešteni kod srpskih i bunjevačkih porodica, u štalama, šupama i pomoćnim prostorijama, sve dok nisu ispregovarali sa gradskim vlastima Subotice da dobiju mesto gde će se podići naselja. U tome su im, svojim znanjem pomogli starosedeoci i tako je građena kuća po kuća. Za tri godine naselje ih je dobilo više od 120.

Foto J. Lemajić
Na sličan način nastalo je General Radivojevićevo, koje je potom, po plantaži višanja dobilo naziv Višnjevac. Danas je to selo u koje rode vrlo rado sleću, te petinu od oko 500 duša čine deca do deset godina, koja se odmalena uče o zalaganjima svojih predaka.
DECA GARANTUJU BUDUĆNOST
MORAM da ponovim jednu veliku istinu: proces agrarne reforme i dodeljivanja zemlje veteranima pre jednog veka nije nikoga izmestio sa ovog prostora. Oni nisu došli na tuđe posede i u tuđe kuće, nego na nekadašnje pustare i gole ledine, gde su teškom mukom i svojim poštenim radom stekli i izgradili sve ono što vidimo danas oko nas. Grad Subotica je posvećen kako boljitku i napretku svih naselja koja su osnovali solunski junaci, tako i čuvanju uspomene na njih i na podvige koje su činili da naš grad danas bude bogatiji i naseljima i ljudima. Zato slavimo živote sela koja imaju budućnost - poručio je Stevan Bakić, gradonačelnik Subotice.

Foto J. Lemajić

CEO ŠID TUGUJE ZA LEPOM MILANOM: Devojka (26) tragično preminula, danima se opraštaju od nje na društvenim mrežama
DEVOJKA Milana Mišić (26) iz Šida tragično je preminula 15. jula, a na večni počinak ispraćena je dva dana kasnije u pratnji neutešne porodice, prijatelja, rođaka i mnogobrojnih sugrađani koji se danima od nje opraštaju na društvenim mrežama.
27. 07. 2025. u 08:48

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (1)