SRBIJA POSVEĆENA RODNOJ RAVNOPRAVNOSTI: Mihajlović - Neprimereno kriviti žene za pitanje nataliteta

Tanjug

12. 08. 2021. u 10:02

KRIVITI žene za pitanje nataliteta je neprimereno, izjavila je danas potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, Zorana Mihajlović i ukazala da niska stopa rađanja u Srbiji "nije jednokratna priča", već problem koji postoji decenijama i na kojem Vlada posvećeno radi.

СРБИЈА ПОСВЕЋЕНА РОДНОЈ РАВНОПРАВНОСТИ: Михајловић - Непримерено кривити жене за питање наталитета

Foto Tanjug

 - Društvo u kojem su žene obrazovane i emancipovane nije uzrok niskog nataliteta - istakla je Mihajlovićeva.

Ona je, u saopštenju, navela da je Vlada Srbije posvećena unapređenju rodne ravnopravnosti i boljem položaju žena.

 - Naš zadatak i cilj jeste da žene imaju jednake uslove kao i muškarci, jer im to omogućava i da budu majke, ali i da napreduju u poslu i društvenom životu - napomenula je Mihajlovićeva.

Ona je ukazala da jednaki uslovi znače i da očevi mogu da koriste roditeljsko odsustvo za čuvanje dece, kao i da je rodna ravnopravnost i podela kućnih poslova, jednake plate za isti rad, mogućnost napredovanja u poslu.

 - Podizanje stope nataliteta je proces u kojem moramo svi da učestvujemo", naglasila je Mihajlovićeva i podsetila da je Koordinaciono telo formirao tadašnji premijer Aleksandar Vučić baš u nameri da stvorimo uslove da i žene, kao i muškarci, imaju jednake mogućnosti da se razvijaju, rade i žive.

To telo je, dodala je, formirano i da bi se društvo oslobodilo diskriminacije, nasilja i stereotipa i da se svakoj devojčici i ženi pruži šansa i jednaki uslovi da se ostvari onako kako želi.

Zorana Mihajlović je podsetila da je Srbija donela dobre zakone i strategije i da se uz efikasnu primenu položaj žena u društvu unapređuje.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

KADA se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.

21. 09. 2024. u 19:21

Komentari (3)

NOVAK ĐOKOVIĆ U PROBLEMU: Ako ne zaigra na ovim turnirima, uslediće kazna