I TAMBURICA JE BLAGO SRBIJE: U Nacionalni registar nematerijalnog kulturnog nasleđa naše zemlje, upisan još jedan
DOBILI smo svoju policu.

Jedan od tamburaških orkestara Srbije, Foto Tamburica fest
Ovim rečima, u svom šeretskom stilu, "majstori pera i žice", koji umilnim zvucima tamburice neguju tradiciju dugu dva veka, komentarisali su činjenicu da je "Tamburaška praksa" upisana u Nacionalni registar nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije. Tako je postala jedan od 54 elementa u tom registru.
- Radosni smo i presrećni - kaže Bojan Trenkić, predsednik Saveza tamburaških društava Vojvodine.
- Za nas je ovo istorijski dan, praznik, jer mi "živimo za tamburu i živimo od tambure".
Dobili smo veliko priznanje, zato što idući u korak sa vremenom negujemo baštinu naroda sa ovih prostora i čuvamo ono što su nama preci ostavili u amanet pokolenjima koja dolaze. Tamburica, koju odlikuje šarolikost i multikulturalnost, ima svetlu budućnost. Na svim meridijanima smo to dokazali. Titraji žica izlaze iz titraja naših srca, a želja je da tambura uskoro dobije i svoju klasu na Akademiji muzičkih umetnosti.

Stara tambura, Foto Tanjug
Danilo Ninković, solista Velikog tamburaškog orkestra RTV Vojvodine i muzički urednik svetskog "Tamburica festa", naglašava da je svrstavanje u nacionalnu baštinu, rezultat i uspeh dugogodišnjeg rada i truda:
- Specifičan termin, "Tamburaška praksa", utvrđen je na petom Kongresu Svetske tamburaške asocijacije, čije je sedište u Novom Sadu. To znači da obuhvata sve delatnosti u okviru tamburaštva, a upisom u nematerijalnu kulturnu baštinu je priznata i sledeći korak je da Unesko to oceni kao nacionalno dobro.
Čitavu priču je pokrenulo Etnološko odeljenje Muzeja Vojvodine 2019, kada je i počeo proces prikupljanja materijala i dokumentacije neophodne za upis tamburaške prakse u nacionalni registar. Tako su, kako potvrđuje kustos Aleksandar Antunović, koordinator projekta, nadležni institucionalno prepoznali tamburaštvo.
- Svi aspekti koji čine tamburaštvo kao kulturni element su obuhvaćeni. Tradicija nije samo vojvođanska, postoji i u drugim krajevima Srbije, ali nije toliko razvijena. Na nama je da se borimo za održivost tamburaške zajednice, pre svega saradnjom. Kada je reč o međunarodnom planu, tu su Svetska tamburaška asocijacija i "Tamburica fest", koji ne samo da baštine nego imaju i multidisciplinaran pristup tamburaškoj praksi - kaže Antunović.
Naš čuveni kompozitor, Jovan Adamov, uz dr Jovana Pejčića, jedan od osnivača Svetske tamburaške asocijacije, sada očekuje značajniju podršku države tamburašima.
- Na prethodnih šest održanih Kongresa Svetske tamburaške asocijacije, afirmisano je više od 50 stručnih i naučnih radova stručnjaka iz zemlje i inostranstva, što je poseban doprinos. Svetski festival "Tamburica fest" je za 14 godina okupio više hiljada izvođača sa svih meridijana i afirmiše tamburaški praksu na svetskom nivou i smatram da je potrebno podržati postojeće kapacitete - zaključio je Adamov.
TEK SMO POČELI
PO rečima dr Danke Lajić Mihajlović iz Muzikološkog instituta SANU, rad na očuvanju tamburaštva tek počinje:
- Tamburaštvo je multinacionalno i značajno je za kulturološki identitet očuvati ga kao element muzičkog nasleđa. Tamburaška praksa čuva delovanje, muziciranje ljudi, koje se prepoznaje kao kultura, a to su svi oni koji učestvuju.

MONSTRUOZNO! Ovaj hoće da vlada Srbijom! Žene mu krive kad ih neko siluje ili prebije!
VUK Nektarijević, student blokader sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, koji je tobož biciklom išao u Strazbur, ima u najmanju ruku problematične stavove.
20. 04. 2025. u 14:35

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

Halid Bešlić "težak" 13 miliona €, a živi od kirije - "uvalio" se u kredit
"SADA iznajmljujem sve i živim od kirije, tako je najbolje."
21. 04. 2025. u 18:56 >> 18:56
Komentari (1)