PREDUSLOV RAZVOJA: Osobama sa invaliditetom da budu dostupni svi sadržaji
JEDNO društvo je bogato onoliko koliko uspe da integriše sve svoje sugrađane u sve tokove svakodnevnog života. To podrazumeva i da osobe sa invaliditetom mogu da pristupe svim sadržajima i ostvaruju jednostavno sva svoja prava - od institucija, preko usluga do sporta ili kulture, rekla je Mateja Norčič Štamcar, zamenica šefa Delegacije EU u Republici Srbiji, na konferenciji "EU i Srbija - zajedno za pristupačne ustanove" u okviru projekta "EU za pristupačne javne ustanove".

Foto Tanjug
Kako je naglasila, zato su nam važni i potrebni projekti poput ovog, kroz koji je sada edukovano 380 ljudi i izrađeni su analiza i vodič za pristupačnost. Ovi rezultati treba da posluže kao čvrst temelj na kom će se razvijati praktična pristupačnost i integracija.
- Dosta toga je urađeno na ovom planu u Srbiji, ali istovremeno predstoji i nastavak aktivnosti koji će značajno unaprediti pristupačnost, od sistemskih rešenja i legislative, do efikasnog sprovođenja kontrolnih mehanizama i EU će nastaviti da pruža podršku u tome - istakla je Norčič Štamcar.
Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u okviru svojih nadležnosti čini sve kako bi se svakodnevni život osoba sa invaliditetom olakšao i bio poboljšan.
- Aktivnosti ministarstva su usmerene pre svega na unapređenje pristupačnosti javnim objektima u jedinicama lokalnih samouprava kako bi se unapredili uslovi života osobama sa invaliditetom - naveo je Tomislav Momirović, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Procene međunarodnih studija pokazuju da više od 40 odsto svetske populacije ima izražene potrebe u pogledu pristupačnosti javnih objekata, javnog prevoza, informacija, proizvoda ili usluga.
- U proteklom periodu Ministarstvo za rad je značajna sredstva usmerilo ka prevazilaženju barijera, tako da sve neprilagođene javne površine, od ivičnjaka, ulaza u zgrade, prilagodimo i učinimo pristupačnim svim građanima Srbije. Postavljeno je više od 100 rampi u 40 lokalnih samouprava, a posle više decenija postojanja i rada, prvi put od osnivanja brojni objekti postali su dostupni osobama sa invaliditetom, poput Zadužbine Ilije M. Kolarca, Beogradskog sajma, filijale PIO fonda, opština, domova zdravlja, obrazovnih i predškolskih ustanova - rekla je prof. dr Darija Kisić Tepavčević, ministarka za rad.
Za poverenicu za zaštitu ravnopravnosti Brankicu Janković pristupačnost se izdvaja kao najčešća prepreka, jer onemogućavanje kretanja ili pristupa objektima i površinama, kao i informacijama i komunikacijama praktično onemogućava ostvarivanje drugih prava osobama sa invaliditetom.
- Činjenica je da punu pristupačnost nije jednostavno dostići, ali je neophodno da budu stalno u vrhu prioriteta i da objekti u javnoj upotrebi budu što pre pristupačni, naročito domovi zdravlja, škole, centri za socijali rad, sudovi - istakla je Janković.

MONSTRUOZNO! Ovaj hoće da vlada Srbijom! Žene mu krive kad ih neko siluje ili prebije!
VUK Nektarijević, student blokader sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, koji je tobož biciklom išao u Strazbur, ima u najmanju ruku problematične stavove.
20. 04. 2025. u 14:35

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OTVOREN HRISTOV GROB Evo šta su našli: "Kolena su mi klecala, nisam to očekivao - vekovima je bio zatvoren" (VIDEO)
"APSOLUTNO sam zadivljen. "
19. 04. 2025. u 08:39
Komentari (0)