MLADI NAUČNICI SEZONSKI RADNICI: Sindikat nauke upozorio resorno ministarstvo na probleme sa kojima se suočavaju istraživači
USPOSTAVLjANjE mreže naučno-tehnoloških parkova kao savetodavnog tela, unapređivanje poslovanja Fonda za inovacionu delatnost i reforma Registra inovacione delatnosti osnovne su izmene u Predlogu zakona o inovacionoj delatnosti koji je usvojila Vlada Srbije i koji će se uskoro naći pred poslanicima u Skupštini.
U obrazloženju zakonskih izmena navedeno je da se predloženim rešenjem ističe značaj upravljanja intelektualnom svojinom koja je nastala u okviru naučnoistraživačke delatnosti i značaj startap preduzeća, sa ciljem komercijalne eksploatacije inovacija.
U Sindikatu nauke kažu da je ovaj zakon i do sada dobro funkcionisao, međutim, drugi propisi koji se tiču naučnika i mladih istraživača - ili ne funkcionišu kako treba ili nisu uopšte zaživeli. Sindikalci upozoravaju da je jedan od zakona koji su mrtvo slovo na papiru i Zakon o nauci i istraživanjima, što onemogućava da se sa projektnog pređe na institucionalno finansiranje.
Osim ovog problema, u Sindikatu ukazuju i na nedovoljna ulaganja u nauku, muku sa raspodelom novca putem uredaba Vlade, a ne po zakonu, na težak položaj mladih naučnika i istraživača.
Sve ove primedbe navedene su u pismu ministru prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branku Ružiću, koje mu je nedavno uputila predsednica Sindikata nauke Đurđica Jovović.
Navodeći konkretne podatke, ona je istakla da se ulaganja u nauku iz budžeta u poslednje dve decenije ne menjaju i da se kreću od 0,5 do 0,38 odsto.
- Ulaganje je od 2009. godine u padu, jer je tada izdvojeno 0,51 odsto a u 2020. 0,38 odsto - ističe dr Đurđica Jovović u pismu ministru. - Uvidom u rebalans budžeta za 2021. i uvidom u predlog budžeta za 2022, beleži se pad izdvajanja za plate istraživača u iznosu od 0,09 odsto. To navodi na sumnju da nije planirano povećanje plata za sedam odsto, kako se nalazi u predlogu Zakona budžetskom sistemu za 2022.
Kao drugi veliki problem ona ističe da institucionalno finansiranje koje je predviđeno Zakonom o nauci i istraživanjima iz 2019. godine nije zaživelo u praksi, jer nisu usvojeni podzakonski akti koji podrazumevaju donošenje Kataloga radnih mesta zaposlenih u nauci, Uredbu o koeficijentima po zvanjima, Program institucionalnog finansiranja...
- Interesantno je da je 2019. ukinuto projektno finansiranje, a zadržan Akt o finansiranju iz 2011, koji je bio osnov za oročeno finansiranje putem projekata i kao takav ne može da služi trajnom, institucionalnom finansiranju - upozorava dr Đurđica Jovović. - Ministarstvo je tada reklo da se primena Zakona odlaže za dve godine, ali do sada nisu nađeni nikakvi mehanizmi koji bi omogućili institucionalno finansiranje.
Govoreći o položaju mladih istraživača na fakultetima i institutima, ona navodi podatak da u naučnoistraživačkom radu od 2010. učestvuje 1.657 mladih istraživača, kao i da Ministarstvo svake godine obaveštava dekane i direktore instituta da su obezbeđena sredstva za njihove plate.
- Takav način finansiranja na po godinu dana koriste poslodavci i svake godine zaključuju ugovore o radu sa ovom istraživačima na godinu dana. Poslodavci se prema njima ponašaju kao da su sezonski radnici i ne smatraju ih svojim zaposlenima. Lišeni su nekih zakonskih prava, koja ostvaruju drugi zaposleni, kao što su minuli rad, prevoz, jubilarne nagrade - ističe Đurđica Jovović.
PONOVO ODLAGANjE NOVIH PRAVILA
VLADA Srbije je za 2020, a zatim i za 2021. godinu donela uredbu kojom se raspodeljuju sredstva naučnoistraživačkim organizacijama. To je predviđeno kao prelazno rešenje dok ne počne potpuna primene Zakona o nauci i istraživanjima iz 2019. Sindikat nauke upozorava da će se ovaj način finansiranja nastaviti i za 2022, a sada je izvesno da će ovo stanje trajati do 2025, do kada se pomera primena Zakona o platama u javnom sektoru.
Preporučujemo
NAUČNIKE OŠTETILI ZA MILIONE: Plate mladih istraživača u Srbiji godinama umanjene
14. 04. 2021. u 12:00
ZAHAROVA BRUTALNO ODGOVORILA ANALENI BERBOK: Šta je sa američkim vojnim bazama u Nemačkoj?
ZVANIČNA predstavnica Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova odgovorila je na izjavu nemačke šefice diplomatije Analene Berbok o ruskim bazama u Siriji, podsetivši je na američke vojne baze u Nemačkoj.
03. 01. 2025. u 19:49
BIĆE PUNO SNEGA, ČAK I U BEOGRADU: Meteorolog dao prognozu za praznike, pa otkrio kakvo će biti leto i sve iznenadio
GOST jutarnjeg programa "Novosti" bio je meteorolog Ivan Ristić koji je govorio o tome kakvo nas vreme očekuje posle praznika, ali i tokom leta i cele godine.
03. 01. 2025. u 20:35
KAKO DANAS IZGLEDA TITOV SIN: U penziju otišao kao hrvatski diplomata, živi van očiju javnosti, a ćerka je njegovo najveće bogatstvo (FOTO)
ALEKSANDAR Mišo Broz, sin Josipa Broza Tita, nakon završetka svoje uspešne diplomatske karijere proveo je poslednjih deset godina uglavnom daleko od očiju javnosti.
02. 01. 2025. u 17:07
Komentari (0)