PENZIJA MOŽE DA STIŽE I IZ PET ZEMALJA: Pravo na primanja iz penzionog fonda ostvaruje i osiguranik koji je radio u nekoliko različitih država
NI radna knjižica sa stažom u pet različitih zemalja ne mora uvek da bude problem prilikom ostvarivanja prava na penziju.

Foto Tanjug
Naime, ako postoji konvencija sa tim državama, dovoljno je samo da osiguranici podnesu zahtev u svojoj državi. S druge strane, oni koji su radili ili rade u zemljama sa kojima Srbija nema konvenciju moraće direktno da se obrate tamošnjim fondovima za penzijsko osiguranje.
Pravila nalažu da se zahtev za penziju isključivo podnosi u zemlji gde budući penzioner ima prebivalište, ali je važno da se navedu i sve države u kojima je ostvaren neki staž što je neophodno da se dokaže priloženom dokumentacijom.
Ukoliko je budući penzioner radio u Srbiji, a kada je stekao uslov za penziju živi u drugoj državi, on zahtev za penziju podnosi fondu te države, a ona zatim obaveštava naš Fond PIO. Kada neko nema sve dokaze o radu u inostranstvu, onda bi trebalo da PIO fondu preciznije navede podatke o firmi, mestu i periodima rada. Sve ovo odnosi se na zaposlenje, ali i samostalnu delatnost, odnosno na svaki rad koji je prema pravnim propisima pojedine države predviđen kao obavezno penzijsko osiguranje.
Obaveza Fonda PIO je da pre svega utvrdi staž u Srbiji, pa ako je njegovo trajanje dovoljno za penziju, oni će doneti rešenje i utvrditi pravo na takozvanu samostalnu penziju. Za ovakvu prinadležnost staž ostvaren u inostranstvu nije potrebno uračunavati, pa zato i nije neophodna prethodna potvrda inostranog penzijskog fonda. Po donošenju rešenja u sve države u kojima je ostvaren staž uputiće se obaveštenje o zahtevu, uz potvrdu staža iz Srbije, kao i obaveštenje o konačnom postupku.
- Na osnovu dokumentacije inostrani penzijski fond sprovodi postupak prema propisima te države i na osnovu toga odlučuje o pravu na penziju - kažu u PIO fondu.
- To što su ispunjeni uslovi u Srbiji ne znači da su i u inostranstvu. Moguće je i obrnuto. Da se zbog povoljnijih uslova za penzionisanje ostvari inostrana, ali ne i domaća penzija.
U slučaju da budući penzioner dobije srpsku, ali ne i inostranu penziju, potrebno je da po ispunjenju uslova za inostranu prinadležnost ponovo podnese zahtev i to opet u državi u kojoj živi, bez obzira na to što je reč o penziji iz strane zemlje. Isto tako, ako neko nema uslov za našu penziju trebalo bi da zatraži potvrde staža iz svih zemalja u kojima je radio.
ZA ČEK NEOPHODNO 12 MESECI STAŽA
Sporazumi naše zemlje s drugima uređuju i pitanje preuzimanja navršenog staža koji je kraći od minimalnog propisanog trajanja za ostvarivanje ovog prava. Ta granica je najčešće 12 meseci, ali je u nekim državama i kraći staž dovoljan za penziju.
Preporučujemo

NE ŽURE U PREVREMENU PENZIJU: U novoj godini bez gužvi na šalterima Fonda PIO
04. 01. 2022. u 10:08

O PENZIJAMA SADA I NA JUTJUBU: Fond PIO ide u korak sa savremenim načinima komunikacije
01. 11. 2021. u 09:38

MONSTRUOZNO! Ovaj hoće da vlada Srbijom! Žene mu krive kad ih neko siluje ili prebije!
VUK Nektarijević, student blokader sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, koji je tobož biciklom išao u Strazbur, ima u najmanju ruku problematične stavove.
20. 04. 2025. u 14:35

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

Halid Bešlić "težak" 13 miliona €, a živi od kirije - "uvalio" se u kredit
"SADA iznajmljujem sve i živim od kirije, tako je najbolje."
21. 04. 2025. u 18:56 >> 18:56
Komentari (0)