PRONAĐENA 64 LEŠA ZAŠTIĆENIH VRSTA: Pomor ptica na obalnom pojasu Tamiša kod ribnjaka Sutjeska
DRUŠTVO za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) su, tragom informacija koje su dobili od građana, u nedelju, 13. februara, na prostoru oko 800 metara obalnog pojasa Tamiša kod ribnjaka Sutjeska pronašli 64 leša divljih ptica.

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije
U plavnim šumama vrbe i topole, kao i zasadu klonske topole, kako su saopštili danas, prponađena su 34 leša strogo zaštićenog mišara, 21 leš strogo zaštićene bele čaplje, sedam leševa lovostajem zaštićene sive čaplje, i dva leša lovostajem zaštićenog velikog vranca.
- Prema tragovima ljudskog kretanja, ostacima municije kao što su patrone za sačmaricu i povredama koje su vidljive na pticama osnovano se sumnja da su ubijene – kaže Milan Ružić, izvršni direktor DZPPS. - Napominjemo da se na području na kome su pronađeni leševi i ostaci leševa ptica nalazi i gnezdo belorepana, gnezdo mišara, par crnih žuna, sve strogo zaštićene vrste.
U DZPPS još navode i da se na suprotnoj obali Tamiša nalazilo noćilište velikih vranaca koji su verovatno posećivali i obližnje ribnjake, pa je to mogao da bude razlog za odmazdu nad pticama.
Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije zahteva hitnu reakciju pokrajinske inspekcije za zaštitu životne sredine, policije i tužilaštva koji treba da izvrše pregled terena, sakupe leševe i ostatke leševa ptica i dostave ih nadležnoj veterinarskoj instituciji radi utvrđivanja uzroka uginuća. Kako je ubijanje strogo zaštićenih vrsta i zaštićenih divljih ptica krivično delo, očekuje se hitno pokretanje istrage i pronalazak odgovornih za ovaj nezapamćen pomor.
- Ubijanjem ovako velikog broja ptica načinjena je ogromna ekološka šteta biodiverzitetu Srbije i celog mregiona – kaže Slobodan Knežević, iz DZPPS. - Ptice koje su kod Sutjeske usmrćene tokom zimskih meseci bile su na zimovanju u Srbiji, a mogle su da dođu iz raznih evropskih država. Republika Srbija se kroz potpisivanje nekoliko međunarodnih sporazuma obavezala na zaštitu ptica, posebno selica, pa ovakvi slučajevi predstavljaju i kršenje međunarodnog prava.
Naneta je, pojašnjava Knežević, i neprocenjiva šteta poljoprivredi, jer su mišari poznati kao prirodni saborci protiv prenamnožavanja glodara na našim oranicama.
- Bez njih će se miševi i voluharice premnožiti, a naši paori će biti pronuđeni da kupuju i koriste nove količine otrova na njivama, istovremeno ugrožavajući bezbednost hrane, voda, ljudi i divljih životinja – objašnjava Knežević.

MONSTRUOZNO! Ovaj hoće da vlada Srbijom! Žene mu krive kad ih neko siluje ili prebije!
VUK Nektarijević, student blokader sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, koji je tobož biciklom išao u Strazbur, ima u najmanju ruku problematične stavove.
20. 04. 2025. u 14:35

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OTVOREN HRISTOV GROB Evo šta su našli: "Kolena su mi klecala, nisam to očekivao - vekovima je bio zatvoren" (VIDEO)
"APSOLUTNO sam zadivljen. "
19. 04. 2025. u 08:39
Komentari (0)