POŽAREVAČKI NEMIRI MILENE BARILI: Muharem Bazdulj za Jutjub kanal KCNS o slavnoj srpskoj slikarki (VIDEO)
MILENA Pavlović Barili, prerano preminula umetnica čijim se platnima u izložbenim centrima širom sveta ljudi dive, današnja je junakinja ciklusa „Arheologija Atlantide". Muharem Bazdulj napominje da je naslovljavanjem tribine „Milena Pavlović Barili: požarevački nemir" izveo „uredničku caku", aludirajući na Požarevački mir kao važan istorijski događaj, ali i na rodno mesto srpske slikarke.
Na prvom mestu, Bazdulj demistifikuje čestu zabludu oko njenog prezimena, odnosno, upućuje na činjenicu da Barili nije prezime dodato njenom udajom, već je, po uzoru na hispanski običaj usvajanja i majčinog devojačkog i očevog, reč o dvostruko nasleđenom prezimenu.
Roditelji Milene Pavlović Barili potiču iz starih, uglednih porodica – majka Danica bila je potomak najstarije Karađorđeve ćerke. Otac Bruno, poreklom iz Parme, bio je svestrani umetnik i poznati kompozitor, a brak sa Srpkinjom doprineo je tome da njihovo jedino dete bude bilingvalno, fluentno u oba jezika.
Kako su likovni pedagozi od najranijeg Mileninog rada prepoznali njen nesvakidašnji talenat, od roditelja je dobila podršku da školovanje nastavi u Minhenu, gde je upoznala i slavnog Đorđa di Kirika. Iako je nakon dve godine, u najvećoj meri zbog finansijskih razloga, napustila Minhen, Milena Pavlović Barili imala je veliku izložbu u centru Beograda, gde je prezentovala oko 130 svojih radova, što je rezultovalo odličnim kritikama u tadašnjim medijima. Iako je već u svojim ranim tridesetim godinama imala izgrađenu reputaciju, umetnica je tražila zaposlenje u srpskim i makedonskim školama, što joj nije pošlo za rukom.
Bazdulj navodi da je čak i tada bila prisutna u centrima evropske umetnosti, privlačeći pažnju brojnih poklonika umetnosti, kao što su pisac Kurcio Malaparte, koji je kupio njenu sliku, ili Žan Kasu, navodno nesrećno zaljubljeni slikarkin udvarač i kritičar.
Njen stil, koji je bio prožet popularnom kulturom, naročito je bio prihvaćen u Sjedinjenim Američkim Državama, gde se Milena Pavlović Barili preselila 1939. godine. Poznati su njeni angažmani u časopisima Vog (Vogue) i Harpers Bazar (Harper's Bazaar), ali i učešće na kolektivnim izložbama u kojima je učestvovala i Frida Kalo.
Muharem Bazdulj osim stila i činjenice da su bile deo istih postavki, ističe i sličnu sudbinu dve umetnice kojima je nesreća odredila dalji tok života. Padom s konja, srpska slikarka je, kako se pretpostavlja, trajno ugrozila svoje zdravlje, kao što su dečja paraliza i saobraćajna nesreća uticali na život meksičke umetnice. Tekstom Miodraga Protića objavljenom u NIN-u 1953. skrenuta je pažnja na Milenu Pavlović Barili, što je dovelo do rehabilitacije njenog lika i dela u srpskoj,a i svetskoj umetnosti i kulturi.
Kompletno predavanje Muharema Bazdulja „Milena Pavlović Barili: požarevački nemir" može se pogledati na Jutjub kanalu KCNS.
TRAMP ZAPALIO SVET IZJAVOM: Ne mogu da isključim mogućnost upotrebe vojne sile!
NOVOIZABRANI predsednik SAD Donald Tramp izjavio je danas da ne može da isključi mogućnost upotrebe vojne sile ili ekonomske prinude, uključujući povećanje carina, kada je u pitanju preuzimanje kontrole nad Grenlandom i Panamskim kanalom.
07. 01. 2025. u 18:50
"OSVETA MAĐARSKOJ ZBOG PODRŠKE DONALDU TRAMPU" Sijarto oštro o sankcijama SAD-a Orbanovom šefu kabineta
MINISTAR spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto danas je kritikovao odluku Vašingtona da uvede sankcije šefu kabineta mađarskog premijera Viktora Orbana, Antalu Roganu, zbog sumnje da je umešan u korupciju u Mađarskoj.
07. 01. 2025. u 18:12
NIJE NI SLUTIO TRAGIČNU VEST: Memedović podelio sliku sa Miloradom dan pre njegove smrti (FOTO)
MILINKOVIĆ je otišao u crkvu na liturgiju gde mu je iznenada pozlilo.
07. 01. 2025. u 13:21
Komentari (0)