OSREDAK ČUVA BLAGA PRIRODE: Specijalni rezervat kod Kruševca jedan od najbogatijih močvarnih staništa
IAKO je tek pre dve godine počeo da uživa status zaštićenog područja, Specijalni rezervat prirode Osredak kod Kruševca sve je popularniji. Smatra se jednim od najbogatijih močvarnih staništa u dolini Zapadne Morave i ovog dela centralne Srbije: na površini od 246 hektara, koji se teritorijalno prostire kroz tri kruševačka mesta (Kukljin, Bela Voda, Globoder) i naselje u Trsteniku (Bresno Polje) nalazi se carstvo ptica, retkih vodozemaca i gmizavaca, ali i biljaka.
Spisak biljnih i životinjskih vrsta, koji bi trebalo da se zaštite upravo u rezervatu je podugačak. Podrazumeva čak 44 vrste. Tako je očuvana zajednica bele vrbe, bele topole, ugrožene, retke vrste žuti lokvanj, gavez, zova. U rezervatu cvrkuće 83 vrste ptica, što predstavlja čak 24 odsto ukupnog broja vrsta ptica u Srbiji, a među njima 60 su retke i zaštićene. Tu su i dva značajna staništa vodozemaca (zelena žaba, krastava žaba, zelena krastava žaba) i gmizavaca (barska kornjača, belouška, ribarica, smuk).
- Cilj je ne samo očuvanje rezervata, već i podizanje ekološke svesti kod dece, mladih, ali i starije populacije - o značaju prirode, biljnog i životinjskog sveta, eliminisanju negativnog uticaja ljudi i narušavanju biološke ravnoteže - napominje Snežana Radojković, direktorka JKP "Kruševac", koji će upravljati rezervatom sve do 2030. godine.
I osam vrsta sisara, svrstanih u kategoriju nacionalnog i međunarodnog statusa zaštite, živi u rezervatu (vidra, zec, divlja mačka, srna, lasica, ondatra, divlja svinja). Posla u rezervatu je dosta, ali već je, navode nadležni, dosta i učinjeno. Čak 5.000 kubika otpada uklonjeno je iz rezervata, pokošeno je više od tri hektara nepoželjnih biljnih vrsta, a u saradnji sa Ministarstvom ekologije, odakle je pristiglo terensko vozilo, radilo se na obeležavanju granica područja pod zaštitom, postavljanju edukativnih i informativnih tabli.
- Kruševac podržava sve aktivnosti u vezi sa zaštitom prirode i očuvanjem biološke raznovrsnosti, a posebno je značajna edukacija od najmlađih dana - kaže gradonačelnica Jasmina Palurović. - Da bi se zaštićeno područje Osredak na adekvatan način očuvalo i revitalizovalo, uključen je čitav tim stručnjaka. Planovi su da se nabave kućice i čamci za čuvare, izgradi vizitorski centar, osmatračnica za ptice.
Konkretnu korist od rezervata mogao bi da ima i seoski živalj, koji se na močvarnoj teritoriji teško može baviti poljoprivredom. Nemala su i kulturna dešavanja i tragovi vredne baštine nedaleko od rezervata (manifestacija Belovodska rozeta, 420 majdana peščara, Muzej klesarstva).
- Razvoj turizma biće usmeren na eko-turizam, izletnički i turizam posebnih interesa (posmatranje ptica, pešački maratoni, kampovanje, foto-safari) - navodi se u Planu upravljanja rezervatom Osredak 2021-2030.
I upravo u naznačenom, devetogodišnjem periodu, Kruševac i Vlada Srbije opredeliće značajna sredstva u razvoj jednog od svojih najmlađih rezervata: blizu 59 miliona dinara.
NEPRIJATELjI PRIRODE
SPECIJALNI rezervat Osredak ima i ugrožavajuće elemente, poput eksploatacije rečnih sedimenata, što je do sada posebno bilo izraženo na desnoj obali Zapadne Morave. Rad bagera i kretanje teških kamiona, odgovornih za negativne izduvne gasove i buku, zagađenje vode, otpaci iz klanica, građevinski materijal, nekontrolisan lov, samo su neki od "neprijatelja" zaštićenog područja.
Preporučujemo
PITOMO DRUŠTVO: Porodica Arna Gujona u rezervatu “Obedska bara” srela zanimljiv čopor
22. 02. 2021. u 14:44
SVA INDUSTRIJSKA PREDUZEĆA OBUSTAVILA RAD: Kriza zbog odluke Zelenskog o prekidu ruskog gasa
SVA industrijska preduzeća u Pridnjestrovskoj Moldavskoj Republici (PMR), osim prehrambenih, obustavila su rad zbog nedostatka energetskih resursa, izjavio je prvi zamenik predsednika vlade i ministar ekonomskog razvoja nepriznate Pridnjestrovske Moldavske Republike, Sergej Obolonik.
02. 01. 2025. u 15:26
NjIH JE UBIO POMAHNITALI ACO MARTINOVIĆ: Sejao smrt i nemilosrdno pobio nedužne ljude - Objavljene čitulje nastradalima (FOTO)
STRAVIČNI masakr na Cetinju odneo je dvanaest života, a među stradalima su i Dragana Drašković (52), Branislav Mudreša (60), Radivoje Marković (70), Jošo Otašević (55), i Mirko Vasiljev (45). Njihove porodice uveliko se opraštaju od tragično nastradalih, a kako saznajemo, njih troje biće sahranjeni sutra, 3. januara 2025. godine.
02. 01. 2025. u 15:49
SVE PRŠTI OD SJAJA: Evo kako je Milena dočekala 2025.
SVE blista, puna elegancija
01. 01. 2025. u 14:32
Komentari (0)