MRTVA MAJKA U NARUČJU JE DRŽALA MRTVU ĆERKU: Sećanja porodice Mamula, grobovi njihovih ubijenih predaka preorani su zbog puta u Hrvatskoj!
MEĐU mnoštvom grobova na Petrovoj gori, blizu sela Ključar, opština Vojnić u Hrvatskoj, koje su ovih dana preorale "Hrvatska šume" zbog izgradnje puta, nalaze se i grobovi majke, sestara i brata nekadašnjeg saveznog sekretara za narodnu odbranu (ministra vojnog) Branka Mamule.
Osim njihovih, tu su još humke više od 120, pretežno žena i dece, ubijenih u ustaškom prepadu u proleće 1942.
Brankov brat Miloš imao je samo devet godina, a sedmogodišnja sestra Mila ubijena je u majčinom naručju. Stravičan pokolj preživela je samo sestra Danica, koja je u to vreme imala 16 godina.
- Danica Mamula Gvozdenović bila je moja baba po majci. Dva rođena brata su joj bila u partizanima, Branko je bio na terenu u Dalmaciji, a Vlado na Petrovoj gori, ali ne blizu mesta pokolja na Barin-kosi - kaže Beograđanin Zoran Mihajlović.
Daničino svedočenje za života objavio je dr Mile Dakić i prema njemu, ustaše su 1. aprila 1942. krenule u Petrovu goru. Preko noći je padao sneg, pa je sve bilo mokro.
Ujutro su stigli do sela i pitali ima li partizana. Još su rekli da će meštane voditi na tromeđu Prisjeke, Krstinje i Vojnića. Utom su pripucali partizani, pa su, uz psovke, ustaše pokušale narod da sateraju u red. Daničinoj rođaki Petri Vučinić uzeli su sat, uz reči: "A što ćete, ustaša uhvati Srbina, zakolje ga, sat mu polupa, pa šta. Ovako bi isto bilo i kralju Petru!"
- Neki Božo Vujić je zatražio cigaretu. Ustaša mu je pružio punu šaku i rekao: "Zašto niste bežali? Nećeš ih popušiti." Taj isti je kradomice, suznih očiju, lomio komadiće hleba i davao deci, ponavljajući: "Pobiće vas, zašto niste bežali?" - svedočila je za života Danica.
U startu su ubili 12 najjačih muškaraca. Danica se setila kako su je učili da, kad zapuca, odmah zalegne. Uzela je u ruke Miloša i legla na njega, mati je držala Milu, a jedanaestogodišnja sestra Stana je sedela pored. Mitraljez je zapucao s boka i odmah sasekao majku i ujnu. Miloš je viknuo: "Pusti me! Ti mene udavi!" Izvukao se i pogođen je u vrat. Danicu je metak okrznuo po čelu. A onda se jedna devojka iz Brda Sela podigla i zaplakala kad je videla mrtvu majku. Ustaša se vratio i pucao u nju, pa je i Danica opet dobila metak u rame i ruku. Na kraju su bacili bombe, od kojih je zadobila sedam rana oko kuka, ali je preživela.
- Kada su konačno otišli, videla sam mrtvu mater, koja je u zagrljaju držala mrtvu kćerku Milevu. Taj prizor, taj šok me prati i danas - sećala se Danica.
Njen unuk Zoran priča da je posle svega ostala da živi u Ključarima, sve do "Oluje", 1995. Kuća joj je bila samo dva kilometra od mesta gde su joj pobijeni najvoljeniji.
- Umela je da sedne ispred kuće i zagleda se u tom pravcu. Kad naiđu takvi trenuci, svi zaćutimo i pustimo je. U vreme "Oluje" prebegla je u Beograd, ali se već 1997. vratila sa sinom Brankom. Stalno su im pretili, maltretirali ih, najviše hrvatske izbeglice iz Banjaluke koje su naselile Vojnić. Nailazili su na grafite: "Srbi, zaklaćemo vas!" Pre rata u Vojniću bilo je 99,2 odsto Srba. Danas tek pokoji. Baka je umrla 1999, ujak Branko je ostao u kući i dočekao da preoru groblje i grade put preko kostiju naših predaka. Tim činom ponovo ubijaju ljude - kaže Mihajlović.
Inače, Danica je bila udata za Simu Vojnovića iz istog mesta. I njegova porodica je pobijena. Namamljeni su pozivima da se predaju i vrate iz zbega, pa im se ništa neće desiti. Simo je imao 16 i sakrio se, ali se majka sa dvanaestogodišnjim Petrom, desetogodišnjim Nikolom, osmogodišnjom Dragicom i šestogodišnjom Stankom predala.
Svi su potrpani u vagone i otpremljeni u logor Stara Gradiška, gde su i stradali.
Za preorano groblje partizana i Srba sa Petrove gore u Hrvatskoj, čini se, niko nije odgovoran. Zvanično, groblje nije ni postojalo, pa na potez "Hrvatskih šuma" da bagerima pređu preko humki ćute i stranke levice i udruženja antifašista. Na papiru sve je legalno, jedino su u šoku meštani okolnih sela.
Mesta na Baniji i Kordunu, gde su ranije pretežno živeli Srbi, danas su pretežno prazna, ostali su samo starci. Ne vraćaju se ni Srbi proterani nakon "Oluje", a sada se brišu i tragovi da su na ovim područjima uopšte živeli, jer više nema ni njihovih grobova.
Groblje nikad nije legalizovano
USTAŠE su u aprilu 1942. upale u srpska sela na Kordunu i ubili 128 žena i dece iz mesta u okolini Vojnića. Mnogo godina kasnije, porodice su na grobove postavile krstove, ali groblje nikada nije uređeno, ni legalizovano.
Preporučujemo
ZAŠTO JE ZAGREB ODBIO ZAHTEVE SRPSKOG PREDSEDNIKA? Vučićeva sveća osvetlila bi hrvatski mrak oko Jasenovca
20. 07. 2022. u 09:00 >> 16:40
PANIKA U PRIŠTINI: Kikl dobio mandat za formiranje nove austrijske vlade, za njega Kosovo nije država
LIDER krajnje desničarske Slobodarske partije Austrije (FPO) Herbert Kikl dobio je danas mandat za formiranje nove austrijske vlade, a njegova stranka uputila je prošle godine predlog rezolucije austrijskoj Skupštini kojom zahteva da se parlament izjasni protiv priznanja tzv. Kosova.
06. 01. 2025. u 19:41
SVEŠTENIK O SMRTI MILINKOVIĆA: Video sam da mu je lice bilo bledo-žute boje, tresao se
JEDAN od poslednjih ljudi koji je razgovarao sa glumcem, režeserom i čuvenim "Tragačem" Miloradom Milinkovićem je sveštenik Vlajko Banković, protojerej-stavrofor i starešina crkve Svetog vaznesenja Gospodnjeg u Jabukovcu kod Negotina.
07. 01. 2025. u 15:26
NIJE NI SLUTIO TRAGIČNU VEST: Memedović podelio sliku sa Miloradom dan pre njegove smrti (FOTO)
MILINKOVIĆ je otišao u crkvu na liturgiju gde mu je iznenada pozlilo.
07. 01. 2025. u 13:21
Komentari (2)