O STAKLU DA UČE U PARAĆINU: Polaznici će upoznati tehnike ecovanja, izrade monograma...
OD stotinu prijavljenih učesnika iz celog sveta, predsedništvo Međunarodnog komiteta za staklo Ujedinjenih nacija (UN), u okviru obeležavanja Međunarodne godine stakla dodelilo je grant Zavičajnom muzeju Paraćin i Institutu za kreativno preduzetništvo i inovacije za realizaciju programa o staklarstvu.
Reč je o projektu Creativ Glass LAB osmišljenom radi revitalizacije staklarstva ne samo u Paraćinu - gradu stakla, već i u čitavoj Srbiji.
- Time što nam je odobren projekat dobili smo potvrdu međunarodne zajednice i vetar u leđa za nastavak rada u ovoj oblasti. Krajem septembra u okviru projekta biće održane radionice, a sve te aktivnosti su u okviru inicijative "Digitalno staklo Srbija" koju su Zavičajni muzej i Institut za kreativno preduzetništvo pokrenuli prošle godine da bi zaštitili i revitalizovali staklarstvo kroz kreativno preduzetništvo, digitalnu umetnost i savremeno oblikovanje stakla - objašnjava Branislav Stojanović, direktor Muzeja u Paraćinu.
Po rečima kustosa Tijane Pešić, na radionicama koje će trajati dva dana zainteresovani će moći da nauče tehnike ecovanja, kao i da osmisle i naprave čašu sa ličnim monogramom.
- Oko dizajna pomoći će im umetnica Sara Masnikosa. Drugog dana, uz podršku "Rimejk studija" iz Beograda, polaznici će naučiti kako se radi redizajn staklenih predmeta - kaže Pešićeva.
"DIGITALNO STAKLO SRBIJE"
RADIONICE koje će se održati krajem septembra samo su prve aktivnosti kojima paraćinski Muzej započinje obeležavanje Međunarodne godine stakla. Planirana je i izložba u okviru platforme "Digitalno staklo Srbije", dok će do kraja godine, kroz projekte koje je finansijski podržalo Ministarstvo kulture, uslediti prezentacija elaborata za očuvanje staklarstva i staklarske tradicije kao nematerijalnog kulturnog nasleđa i objavljivanje monografije "Paraćinsko staklo".
Ona objašnjava i da su se monogrami pojavili još pre nove ere na kovanicama novca. To su simboli od najčešće dva ili tri slova ličnog imena, a u vreme monarhija služili su za obeležavanje različitih ličnih predmeta. Vrhunac popularnosti monograma bio je tokom 18. i 19. veka. Staklarske radionice su tada često osmišljavale porodične monograme i oni su se izrađivali najčešće tehnikom ecovanja. Početkom 20. veka ta tehnika je bila posebno popularna u "Srpskoj fabrici stakla" u Paraćinu, pa se na više od sto modela čaša i boca mogu naći različite dekoracije nastale ecovanjem.
BILI STRUČNjACI I ZA IBERFANG
NIJE slučajno Međunarodni komitet za staklo UN odabrao Paraćin kao jedno od mesta gde će se obeležiti Godina stakla. U ovom gradu je 1907. osnovana Srpska fabrika stakla, koja je tokom prošlog veka u svetu bila poznata po proizvodnji presovanog i duvanog stakla. Osim toga, pravila je i vrlo redak proizvod od kristalnog stakla - iberfang (sastoji od dva ili više slojeva stakla različitih boja), koji se izrađivao samo u nekoliko staklara u Evropi. Početkom 2013, nažalost, ugašena je i poslednja peć za ručnu obradu stakla.
Preporučujemo
PANIKA U PRIŠTINI: Kikl dobio mandat za formiranje nove austrijske vlade, za njega Kosovo nije država
LIDER krajnje desničarske Slobodarske partije Austrije (FPO) Herbert Kikl dobio je danas mandat za formiranje nove austrijske vlade, a njegova stranka uputila je prošle godine predlog rezolucije austrijskoj Skupštini kojom zahteva da se parlament izjasni protiv priznanja tzv. Kosova.
06. 01. 2025. u 19:41
OVO JE UBICA IZ JAGODINE: Vlasnik kafane i drugi muškarac ga tukli, on se vratio sa "škorpionom" i zapucao (FOTO)
NAPADAČ koji je večeras ubio vlasnika kafane u Jagodini Dejana Mihajlovića (55) i ranio još jedno lice je Saša Milosavljević Babac (47), koji ima debeo dosije, a osuđivan je za više krivičnih dela, pokušaj ubistva, nasilje u porodici.
06. 01. 2025. u 21:25
NIJE SAMO NOVČIĆ: Šta se još stavlja u božićnu česnicu
ZNATE li šta sve može da se ubaci u česnicu i čime je dopušteno zameniti novčić?
05. 01. 2025. u 10:17
Komentari (0)