DVERI ZA VERNIKE ZATVORENE: Iz centra "Spona" pitaju zašto se restauracija crkve Svete Trojice u Kumanovu odužila i pod velom je tajni

М. СТАНЧИЋ

25. 10. 2022. u 09:51 >> 15:38

HRAM Svete Trojice u Kumanovu, od Spasovdana, 2. juna, ove godine - nije dostupan vernicima. Dveri su im zatvorene otkako su tada počeli radovi na rekonstrukciji crkve i u njoj nema bogosluženja.

ДВЕРИ ЗА ВЕРНИКЕ ЗАТВОРЕНЕ: Из центра Спона питају зашто се рестаурација цркве Свете Тројице у Куманову одужила и под велом je тајни

Foto SPONA

Od tada (više od četiri meseca) nema nikakvih konkretnih informacija o obimu i prirodi zahvata u svetinji. Srpski kulturno-informativni centar "Spona", uputio je otvoreni apel mnogobrojnim nadležnim institucijama Republike Severne Makedonije (RSM) i Mitropoliji kumanovsko-osogovskoj Makedonske pravoslavne crkve - Ohridske arhiepiskopije, povodom trenutnog stanja hrama, uz izraženu zabrinutost za eventualno ugrožavanje izuzetno vrednog ikonostasa u hramu. Iz Ministarstva kulture, međutim, stigao je odgovor da su nenadležni, dok im je Mitropolija zapretila - tužbom.

U uslovima kada se, kako se navodi, prećutkuje o pozadini rekonstruisanja hrama, u apelu Centra "Spona" je istaknuto da pravoslavni vernici i poštovaoci kulturnog nasleđa strahuju da li se tokom radova ugrožava autentičnost, između ostalog i ikonostasa iz 1901. On je dar ovoj svetinji od srpske kraljice Drage Obrenović. Podseća se i da je ikonostas vredan i veoma bogat, kao i da je urađen u Carigradu. U vreme izrade, kako se ukazuje, njegova vrednost je bila 1.500 turskih lira, ili današnjih oko 500.000 evra.

Foto SPONA

Foto SPONA

Vernici strepe i što iza zatvorenih kapija crkvene porte, ali na otvorenom prostoru, danima stoje izbačeni delovi dotrajalog drvenog hramovnog enterijera. Nije uočljivo i ne može se razaznati, da li se na toj hrpi, možda, nalaze i ostaci vrednog ikonostasa.

U odgovoru makedonskog ministarstva kulture na apel Centra "Spona", koji je potpisala ministarka Bisera Kostadinovska Stojčevska, ukazano je da oni nisu nadležni za slučaj, već savetodavno upućuju na Upravu za zaštitu kulturnog nasleđa, iako je baš ta uprava pod "kapom" ovog ministarstva.

- Upućujemo vas na dalju saradnju sa nadležnom ustanovom, Nacionalnim konzervatorskim centrom u Skoplju, za sve aktivnosti koje zadiru u deo zaštite nepokretnog kulturnog nasledstva, od izrade elaborata do realizacije neposredne zaštite Crkve Svete Trojice u Kumanovu - precizirano je u odgovoru ministarstva i posebno ukazano da prema Nacionalnom registru kulturnog nasleđa, ovaj hram nije registrovan kao spomenično dobro.

Iz Mitropolije, "Sponi" je stigao oštro intonirani odgovor mitropolita kumanovsko-osogovskog MPC OA, Grigorija, koji umesto bilo kakvog objašnjenja na apel, dostavlja opomenu pred tužbu. Razlog je, navodno, mešanje "Spone" u unutrašnje stvari i upravljanje imovinom u vlasništvu MPC OA. Uz izričito naglašavanje da je Mitropolija vlasnik pokretne i nepokretne imovine u Crkvi Svete Trojice, iako o tome nije bilo nikakvih konstatacija u apelu, mitropolit je napisao da nadležni organi eparhije preduzimaju aktivnosti za odstranjivanje dotrajalih elemenata i nefunkcionalnosti pri bogosluženjima i liturgijama u samoj crkvi.

Crkva Svete trojice u Kumanovu, Foto SPONA

NA IKONAMA SRPSKI VLADARI

IKONOSTAS u Crkvi Svete Trojice u Kumanovu, uz oslikane Bogorodicu i Isusa Hrista, ima veoma vredne ikone Svetog Save, Svetog Joanikija (prvog srpskog patrijarha), kneza Lazara i kneginje Milice, kao i Stefana Prvovenčanog u raskošnoj odeždi sa krunom. Na južnom delu je i ikona Svetog Simeona Mirotočivog sa krunom.

KTITORI ALEKSANDAR I DRAGA

PODIZANjE Crkve Svete Trojice sa objektom nove škole, prema projektu ruskih arhitekata, trajalo je od 1899. do 1902. Hram je osveštan 21. septembra 1903. godine, na praznik Male Gospojine. Najveći darodavci za izgradnju crkve bio je srpski vladarski par Obrenovića - kralj Aleksandar i kraljica Draga. Kao najveća i najreprezentativnija petokupolna pravoslavna crkva u Kumanovu, vredno je kulturno nasleđe grada i severa Severne Makedonije. Unutrašost hrama, 1904, oslikao je čuveni freskopisac i slikar Krste Avramov Dičić iz Tresonča, sin Avrama Dičova i unuk još čuvenijeg Diče Zografa.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

PANIKA U PRIŠTINI: Kikl dobio mandat za formiranje nove austrijske vlade, za njega Kosovo nije država