PREPORUKE "BATUTA" ZA PONAŠANJE GRAĐANA ZBOG IZLIVANJA AMONIJAKA: Evo kako da se zaštite od štetnog dejstva
INSTITUT za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" objavio je preporuke kako se treba ponašati u slučaju akcidenta sa izlivanjem amonijaka, koji se u nedelju dogodio kod Pirota.

V.Ć.
- Amonijak je slabo obojeni gas, oštrog i neprijatnog mirisa, zapaljiv. Amonijak je jak iritant za oči, respiratorni trakt, gastrointestinalni trakt i kožu. Dominantan put unošenja amonijaka u organizam je inhalacioni, putem pluća. Stepen povreda izazvanih izlaganjem amonijaku zavisi od trajanja izlaganja i njegovih koncentracija - navodi "Batut".
Preporuke za zaštitu od štetnog dejstva amonijaka neposredno i tokom perioda potencijalnog prisustva amonijaka u vazduhu i vodi:
- da stanovnici ostanu kod kuće tokom perioda izloženosti (Pirot, Bela Palanka i okolina);
- da zatvore prozore, vrata i ne provetravaju svoje stanove;
- da bez preke potrebe ne izlaze napolje;
- da ukoliko izlaze iz svojih kuća i stanova koriste maske N95 ili preko usta i nosa nose tkaninu natopljenu vodom;
- da izbegavaju upotrebu vode za piće sa otvorenih izvorišta i iz individualnih bunara u naseljima uz obalu reke Nišave;
- u regionu akcidenta da prate preporuke teritorijalno nadležnih instituta/zavoda za javno zdravlje koji redovno kontrolišu zdravstvenu ispravnost vode za piće objekata javnog vodosnabdevanja;
- da ukoliko postoji sumnja na trovanje amonijakom, što pre potraže medicinsku pomoć;
- neophodno je pratiti preporuke Štaba za vanredne situacije.
Zdravstveni efekti akutnog izlaganja amonijaku:
- nadražujuće, korozivno i može biti štetno na sve načine izlaganja (akutno, hronično, preko kože, sluznica oka, respiratornog i digestivnog trakta);
- akutno udisanje može u početku izazvati iritaciju gornjih disajnih puteva;
- zadesna akutna izloženost većoj koncentraciji amonijaka dovodi do bolova, prekomernog lučenja pljuvačke i opekotina sluznice respiratornog i digestivnog trakta;
- znatna izloženost može izazvati opekotine usne duplje, ždrela, grkljana, sa opstrukcijom disajnih puteva, respiratornim distresom i bronhiolarnim i alveolarnim edemomima korozivni efekat i na sluznice kapaka i oči.
U toku kratkoročne izloženosti kontakt sa očima ili kožom sa amonijakom može izazvati iritaciju, opekotine, promrzline (dehidrirani amonijak) i trajno oštećenje. Iritira respiratorni trakt izazivajući kašalj, „škripanje“ pri disanju i kratak dah.
Veća izloženost može izazvati plućni edem (urgentno kliničko stanje), koje može biti odloženo i nekoliko sati. Izlaganje može izazvati glavobolju, gubitak čula mirisa, mučninu i povraćanje.
(Telegraf)
Preporučujemo

Zašto trudnice na porođaj NE SMEJU SA NALAKIRANIM NOKTIMA? Može da vam spasi život!
26. 12. 2022. u 13:53

VELIKA PROMENA U ŠKOLAMA U SRBIJI: Od danas ništa neće biti isto, odnosi se na roditelje
RODITELjI školaraca u Srbiji od danas dobijaju automatska zvučna obaveštenja kada nastavnik u elektronski dnevnik upiše izostanak deteta sa časa ili novu ocenu. Mada su deca godinama nalazila načine da ne kažu roditeljima baš sva dešavanja u školi, to sada više neće biti moguće.
17. 04. 2025. u 11:29

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

"KOMPLITLI FRI OF ČARDž": Da li ste čuli kako Putin priča engleski? (VIDEO)
RUSKI predsednik Vladimir Putin imao je u februaru telefonski razgovor s američkim predsednikom Donaldom Trampom o okončanju rata u Ukrajini, a iako tada nije saopšteno kojim su jezikom pričala dvojica državnika verovatno se svako koristio svojim maternjim i oslonio na prevodioce.
17. 04. 2025. u 15:25
Komentari (0)