GDE JE GROB STEFANA LAZAREVIĆA? Identitet despota potvrđen je DNK analizom (FOTO)
GROB despota Stefana Lazarevića (1377-1427/50) nalazi se u manastiru Manasija kod Despotovca, potvrđeno je detaljnim istraživanjima arheogoga u 21. veku, a DNK analiza, navode stručnjaci, prvi put je primenjena u našoj arheologiji upravo na ovom slučaju.

Foto:S.Babović
- Jedan od glavnih ciljeva arheoloških istraživanja obavljenih u jesen 2006. godine, u naosu crkve, bilo je definisanje grobnog ukopa uz južni zid zapadnog traveja - navodi se u katalogu izložbe „Manastir Manasija - šest decenija istraživanja i zaštite“ otvorene u Narodnom muzeju u Kruševcu. - Na osnovu rezultata do kojih se došlo arheološkim iskopavanjima u manastirskom hramu i činjenice da su oni u apsolutnom suglasju sa istorijskim podacima,te prema našim saznanjima o ktitorskim grobnicama u srednjevekovnoj Srbiji, možemo nedvosmisleno zaključiti da je u zapadnoj traveji crkve manastira Resave (Manasije), u grobnoj konsturkciji uz južni zid otkrivena grobnica sa zemnim ostacima,ktitora-despota Stefana Lazarevića.
Ovo mišljenje,kako se precizira, potvrđuju i rezultati obnovljene antropološke, i u našoj arheološkoj nauci po prvi put primenjene DNK analize.
- Time bez svake sumnje možemo konstatovati da je razrešena viševekovna nedoumica o mestu despotove sahrane - iznosi istraživači. - U priprati manastirske crkve otkrivene su i istražene dve zidane grobnice, mlađa datovana u 18. i starija u 15.vek. Prema istorijskim izvorima realno je pretpostaviti da je u starijoj, danas prezentovanoj grobnici, sahranjen Kalojan Rusota, ličnost sa značajnim uticajem na dvoru despota Stefana, ali i Đurđa Brankovića.
Sjajna postavka koja ukazuje na višedecenijski trud istraživača Republičkog zavoda za zaštitu spomenika Beograd i Zavičajnog muzeja Jagodine biće otvorena u kruševačkom Muzeju sve do 5.maja. U postavci se nalaze i replike predmeta nađenih tokom istraživanja, ali i originalno keramičko posuđe iz poznog srednjeg veka,fotografije naznačajnijih pronalazaka i hronologija dostignuća vrednih istraživača Manasije.
Među brojnim razlozima zbog kojih obavezno vredi posetiti Manasiju ili bar izložbu u Kruševcu je i manastirska kuhinja sa velikom furunom, koja je prema dimenzijama i očuvanosti jedino poznata građevina ove vrste na prostorima srednjevekovne Srbije.
Ktitor despot Stefan Lazarević, sin je kneza Lazara Hrebeljanovića,a najranije detinjstvo proveo u Kruševcu. Smatra se jednim od najmudrijih i najobrazovanijih vladara svoga vremena. Manastir je gradio od 1407. do 1418.godine. Ubraja se u vrhunska ostvarenja srpske arhitekture kasnog srednjevekovlja.
Preporučujemo

NEOBIČAN TEKST OD PRE 111 GODINA: Majstori su valjani, baš su lepa mrtvačka kola
15. 03. 2023. u 22:00

RULjA IZVUKLA BRITANCA IZ STANICE I ZAPALILA GA: Policija nije reagovala iz straha za sopstvenu bezbednost
BRITANSKI državljanin preminuo je od posledica teških opekotina nakon što ga je, prema navodima lokalnih medija, grupa ljudi izvukla iz policijske stanice i zapalila na ulici, javlja Skaj njuz.
22. 04. 2025. u 12:01

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

Halid Bešlić "težak" 13 miliona €, a živi od kirije - "uvalio" se u kredit
"SADA iznajmljujem sve i živim od kirije, tako je najbolje."
21. 04. 2025. u 18:56 >> 18:56
Komentari (9)