U ČETVRTAK 40 STEPENI: Vreli dani pred nama - u drugoj dekadi jula očekuje nas tropsko vreme

Biljana Ristivojević

11. 07. 2023. u 12:02

NALAZIMO se na početku veoma toplog perioda koji će obeležiti čitavu drugu dekadu meseca jula, kada će temperature u Srbiji dostizati i 40 stepeni Celzijusovih, rekao je danas metereolog Slobodan Sovilj iz Republičkog hidrometereološkog zavoda.

У ЧЕТВРТАК 40 СТЕПЕНИ: Врели дани пред нама - у другој декади јула очекује нас тропско време

FOTO: AP/Tanjug

Sovilj je upozorio da će u danima kada temperature pređu 35 stepeni biti veoma visok indeks UV zračenja i da se ne treba izlagati sunčevim zracima u periodu od 10 do 16 časova.

Sovilj kaže da će, usled priliva veoma toplog vazduha sa severa Afrike maksimalne temperature preći 35 stepeni, a u četvrtak će na jugu i istoku naše zemlje, kao i u regionu Pomoravlja dostići i 40 stepeni na Celzijusovoj skali.

- Danas će maksimalna temperatura biti od 32-36 stepeni, pretežno sunčano i toplo vreme, a lokalna pojava kratkotrajnih pljuskova sa grmljavinom biće moguća u sredu i četvrtak i to, pre svega, na severu Srbije usled premeštanja frontalnih sistema iz srednje Evrope preko Panonske nizije u oblasti Karpata - rekao je Sovilj.

Dodaje da nam u petak i subotu sledi nam manji pad temperature za pet do osam stepeni.

- Taj pad temperature biće najizraženiji na severu Srbije pa će tamo maksimalne temperature opasti na 30, 31 stepen, dok će na jugu ostati 35 stepeni. Međutim, u nedelju, ponedeljak i utorak naredne sedmice ponovo vrućina i temperatura od 35-40 stepeni u svim krajevima naše zemlje - navodi Sovilj.

On naglašava da tako visoke temperature nisu neobična pojava i da su tipične.

Kako je istakao, svake godine imamo jedan prodor toplog vazduha sa severa Afrike ili tzv. tropske kontinentalne vazdušne mase koja vodi poreklo sa severa Afrike, tako da u tim danima temperature pređu 35, a ponegde dostignu i 40 stepeni.

- Ono što je razlika u odnosu na pedesete ili šezdesete godine prošlog veka je da su ti prodori češći i da ih ima znatno više u odnosu na predindustrijski period. Upravo zbog toga, možemo reći da globalna temperatura na Zemlji raste, pa su i leta toplija u proseku 2,6 stepeni u odnosu na pedesete i šezdesete godine prošlog veka - zaključuje Sovilj.

On objašnjava da postoje kriterijumi na osnovu koga se stepenuju upozorenja i opasne pojave.

- Ukoliko očekujemo da maksimalna temperatura dostigne i pređe 32 stepena izdaje se žuti meteo alarm koji podrazumeva potencijalno opasno vreme. Ukoliko je maksimalna temperatura između 35 i 38 stepeni, izdaje se narandžasti meteo alarm koji podrazumeva opasno vreme, a ukoliko su maksimalne temperature preko 38 stepeni izdaje se najveći mogući stepen upozorenja, a to je crveni meteo alarm - navodi metereolog.

Ističe da je indeks UV zračenja veoma visok u danima kada su temperature preko 35 stepeni.

- U zavisnosti od regiona zemlje, UV indeks je devet ili 10 što spada u domen veoma opasne pojave. To znači da se u onom najtoplijem delu dana između 10 i 16 časova ne treba izlagati sunčevom zračenju koje je tada najizraženije i najštetnije za ljude. U svakom slučaju, treba se rashlađivati, unositi dovoljne količine tečnosti i zakloniti se od direktnog sunčevog zračenja - poručuje Sovilj.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

„TAJANSTVENI DEDA MRAZ“ OBRADOVAO MALIŠANE: Fondacija Mozzart podelila paketiće deci iz osetljivih grupa