ŽIVIMO U NAJTOPLIJEM MESECU U PROTEKLIH 120.000 GODINA: Počelo je globano ključanje

Novosti online

27. 07. 2023. u 17:39

RAZLIKA između tekućeg i jula 2019. godine, koji je takođe bio najtopliji mesec ikada, "toliko je suštinska da već sada sa apsolutnom sigurnošću možemo reći da to će biti najtopliji jul", rekao je klimatolog iz Lajpciga Karsten Haustajn.

ЖИВИМО У НАЈТОПЛИЈЕМ МЕСЕЦУ У ПРОТЕКЛИХ 120.000 ГОДИНА: Почело је глобано кључање

Foto Z. Jovanović

Usred velikih toplotnih talasa, praktično je izvesno da će jul ove godine biti najtopliji ikada zabeležen mesec u svetu, od kada se vrše takva merenja, navode naučnici.

Prema analizi nemačkog Univerziteta u Lajpcigu, koja je danas objavljena, utvrđeno je da će u julu 2023. biti oboreni toplotni rekordi jer se predviđa da će prosečna temperatura u ovom mesecu na globalnom nivou biti oko 1,5 stepeni Celzijusa iznad one iz predindustrijskog perioda.

Ovaj jul će biti najmanje za 0,2 stepena Celzijusa topliji nego jul 2019, koji je bio najtopliji u proteklih 174 godina merenja na osnovu podataka Evropske unije, prenosi Rojters.

Era globalnog zagrevanja je okončana a došla je era globalnog ključanja, izjavio je generalni sekretar Ujedinjenih nacija nakon što su naučnici potvrdili da je jul na putu da postane najtopliji mesec u svetu ikad.

- Klimatske promene su ovde. Zastrašujuće je. A ovo je samo početak. I dalje je moguće ograničiti porast globalne temperature na 1,5 stepeni (u odnosu na predindustrijski nivo) i izbeći najgore od klimatskih promena. Ali samo uz dramatičnu, neposrednu klimatsku akciju – rekao je Gutereš, preneo je "Gardijan".

Stalni rast prosečnih globalnih temperature, izazvan zagađenjem koje zadržava sunčevu svetlost i deluje kao staklena bašta oko Zemlje, pogoršao je vremenske ekstreme.

- Potreba za smanjenjem gasova koji stvaraju efekat staklene bašte hitnija je nego ikada pre. Klimatska akcija nije luksuz već potreba – rekao je generalni sekretar SMO Peteri Talas.

Pojedini naučnici veruju da bi jul ove godine mogao biti najtopliji mesec u proteklih 120.000 godina, dodaje BBC.

Razlika između tekućeg i jula 2019. je "toliko suštinska da već sada sa apsolutnom sigurnošću možemo reći da to će biti najtopliji jul", rekao je klimatolog iz Lajpciga Karsten Haustajn.

BONUS VIDEO: Pitali smo Beograđane kako se rashlađuju tokom vrelih letnjih dana

(Informer)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

KADA se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.

21. 09. 2024. u 19:21

Komentari (0)

Kako da vreme na poslu bude ispunjeno zadovoljstvom – Pogledajte dugačak spisak benefita koje nudi Mercator-S