OSNIVA SE KANCELARIJA ZA BEZBEDNOST PODATAKA: Zakon o informacionoj bezbednosti, koji je od juče na javnoj raspravi, uvodi velike novine
U slučaju incidenata koji bi mogli da ugroze nacionalnu informacionu bezbednost, na scenu će stupiti nova Kancelarija za informacionu bezbednost i rukovodiće svim akcijama. Ako su ti incidenti najvišeg mogućeg stepena, sa nemerljivim posledicama, rukovodeći organ biće Vlada, koja proglašava krizu informacione bezbednosti i njome upravlja.

Foto Arhiva
Krize informacione bezbednosti dešavaju se kada su ugroženi određeni sistemi, odnosno pružanje usluga i podaci pohranjeni u raznim bazama, na serverima zdravstvenog sistema, banaka, preduzeća iz oblasti energetike, vodoprivrede, upravljanja otpadom, kao i podaci vezani za funkcionisanje državnih organa, bezbednosnih agencija i ministarstava...

Foto Arhiva
Novine su predviđene Nacrtom Zakona o informacionoj bezbednosti, koji je od juče na javnoj raspravi. Kako je rekao Milan Vojvodić iz Odseka za regulativu pri Ministarstvu informisanja i telekomunikacija, na predstavljanju propisa u Beogradu, pomenuta Kancelarija biće od 1. januara 2026. Nacionalni centar za prevenciju rizika u IKT (informaciono-komunikacionim) sistemima. Do tog datuma funkciju Nacionalnog CERTA-a obavljaće RATEL. Kancelarija će, između ostalog, propisivati minimalne mere bezbednosne zaštite podataka i sistema za organe vlasti.
PROCENA RIZIKA
OPERATORI će morati da se upišu u evidenciju, urade procene rizika svojih sistema, kao i mere zaštite, da dostavljaju podatke o pretnjama - navodi Vojvodić. - Novina je i da će morati da dostavljaju podatke o IP adresama, da možemo da obavestimo operatora ako mu je adresa ugrožena. Sve ozbiljnije pretnje i informacije o rizicima slivaće se jedinstven sistem koji će održavati Nacionalni CERT.
Novine podrazumevaju pojačan inspekcijski nadzor, strožiju kaznenu politiku, jačanje uloge Nacionalnog CERT-a, revidiran pristup deljenja informacija o incidentima... Uradiće se i nova podela operatora IKT sistema - na prioritetne i važne.
- Operatori prioritetnih sistema od posebnog značaja moraće da proveravaju bezbednosti svojih sistema dva puta godišnje, a operatori važnih sistema jednom u godini - kaže Vojvodić. - U operatore prioritetnih sistema spadaju oni iz oblasti energetike, saobraćaja, bankarstva, vodosnabdevanja, zdravstva uključujući i proizvodnju lekova...
KRIPTOZAŠTITA
MINISTARSTVO odbrane baviće se ubuduće kriptobezbednošću i zaštitom od kompromitujućeg elektromagnetnog zračenja (KEMZ). Ukoliko neki operator obrađuje tajne podatke, moraće da se služi alatima za kriprobezbednost koje je odobrilo ovo Ministarstvo.
U operatore važnih sistema spadaju poštanske usluge, upravljanje otpadom, proizvodnja, obrada i distribucija hrane, proizvodnja hemikalija, zatim motornih vozila, mašina, uređaja i elektronske opreme, "Službeni glasnik", proizvodnja i promet oružja i vojne opreme... Tu su još i samostalni operatori: Ministarstvo odbrane, MUP, Ministarstvo spoljnih poslova, NBS i službe bezbednosti. Oni će imati izvesnu samostalnost u određivanju načina zaštite.

UKRAJINA IZDALA UPOZORENjE: Rusi će noćas lansirati raketu koja može da nosi nuklearno oružje
RUSIJA planira „trenažno“ lansiranje interkontinentalne balističke rakete RS-24 „Jars“ u noći između 18. i 19. maja, saopštila je ukrajinska vojna obaveštajna služba (GUR) 18. maja.
18. 05. 2025. u 15:55

INCIDENT U DRUGOM KRUGU IZBORA U RUMUNIJI: Policija izvela predsedničkog kandidata sa biračkog mesta (VIDEO)
RUMUNSKI predsednički kandidat i lider nacionalističke stranke Alijansa za ujedinjenje Rumuna Đorđe Simion i favorit na prošlogodišnjim poništenim izborima, Kalin Đorđesku, policija je izvela sa biračkog mesta u Mogošoaji (predgrađu Bukurešta).
18. 05. 2025. u 09:54

SAMO 5 ZEMALjA: Ko je sve glasao za Srbiju i kako - maksimalnih 12 od komšija (FOTO)
POSLE završenog finala "Evrovizije 2025", na zvaničnom sajtu prestižnog muzičkog takmičenja objavljeno je i kako su glasale zemlje učesnice u polufinalima.
18. 05. 2025. u 11:34
Komentari (1)