OBOLEVAJU RATARI, RUDARI, GRAĐEVINARI I DOMAĆICE: Dr Dušica Simić Panić o opasnostima i terapijama osteoartritisa kuka u zrelijem dobu
U ZRELIJEM godinama kosti ljudskog bića postaju krhkije, a samim tim i sklonije upalama i prelomima. Degenerativna promena kuka (osteoartritis) najčešća je bolest zglobova i, ujedno, najčešći uzrok hronične onesposobljenosti starijih osoba.Procenjuje se da trenutno u svetu više od 250 miliona ljudi boluje od degenerativnog oboljenja kuka, što ovo oboljenje stavlja u sam vrh svetskih zdravstvenih problema.

Foto: Privatna arhiva
Istraživanja pokazuju da od degenerativnog oboljenja kuka najčešće pate poljoprivredni i građevinski radnici, rudari, kao i osobe koje se dominantno bave poslovima u domaćinstvu. Aktivnosti koje se dovode u vezu sa ovim oboljenjem su: klečanje, čučanje, dugotrajno stajanje, podizanje teških predmeta i penjanje uz stepenice.
- Degenerativno oboljenje kuka manifestuje se bolom koji dovodi do smanjenja obima pokreta, slabosti mišića pokretača kuka i ukočenosti zgloba. Još uvek ne postoji lek koji može u potpunosti da izleči osteoartritis kuka, ali postoje razne vrste fizikalne terapije koje mogu ublažiti simptome, smanjiti bol i održati ili povratiti funkciju zgloba - ističe dr Dušica Simić Panić iz Klinike za medicinsku rehabilitaciju Univerzitetskog kliničkog centra Vojvodine u Novom Sadu.
Šta su primarna i sekundarna oboljenja zgloba kuka i može li se u oba slučaja utvrditi tačan uzrok?
- Kod primarnog osteoartritisa kuka tačan uzrok nije poznat, mada se veruje da postoje faktori rizika za razvoj bolesti kao što su: genetska predispozicija, gojaznost i starija životna dob. Nastanku oboljenja pogoduju i hronične bolesti poput reumatoidnog artritisa. Kod sekundarnih degenerativnih oboljenja kuka uzrok bolesti je poznat. To su: nelečeni razvojni poremećaj kuka u dečjem uzrastu, duža hronična upotreba kortikosteroida, profesionalni sport, prethodni prelomi i iščašenja zgloba kuka, infekcije zgloba kuka i prethodne operacije.
Koji simprtomi nagoveštavaju oboljenje i, ako se pacijent blagovremeno obrati lekaru, može li se terapijama zaustaviti napredovanje bolesti?
- Prvi znaci bolesti su umor i smanjena snaga mišića pokretača kuka, kao i veoma blagi bolovi koji se javljaju samo pri dužem opterećenju i hodu. Tegobe se posle odmora vrlo brzo smiruju. Nekada to mogu biti bol i ukočenost nakon ustajanja iz kreveta, pri prvim pokretima, u toku stajanja ili hoda, kao i za vreme fizičkog rada. Bolovi se javljaju u preponi, ali i u sedalnoj regiji, a mogu se širiti duž natkolenice ili u samom kolenu. Nekada su bolovi prisutni samo pri hodu po neravnom terenu, hodu uz stepenice ili pri dužem stajanju na jednom mestu.

Foto: Privatna arhiva
U nedostatku terapije koja bi u potpunosti zaustavila proces nastanka oboljenja zglobova, na koji način se intenzitet bola može umanjiti?
- Ako se pacijent blagovremeno javi lekaru, postoji niz mera i postupaka kojima se smanjuju tegobe obolelog, popravljaju funkcju zgloba i sprečavaju onesposobljenost. Korišćenje pomagala kao što su - štap, ulošci u cipelama, ortoze, mogu značajno olakšati kretanje i smanjiti rizik od povreda, popraviti biomehaniku i usporiti dalje napredovanje bolesti. Za uspostavljanje dijagnoze neophodan je detaljan fizikalni pregled. Fizikalna terapija ima poseban značaj u lečenju degenerativnog oboljenja zgloba kuka jer utiče na najznačajnije aspekte bolesti - smanjuje bol, poboljšava funkciju zgloba i usporava progresiju bolesti.
Koja se vrsta fizikalne terapije najčešće primenjuje na lečenje osteoartritisa kuka?
- Uz primenu lekova i edukaciju bolesnika, fizikalna terapija je osnov konzervativnog lečenja degenerativnih promena kuka koje zahvataju sve strukture zgloba - hrskavicu, koštano tkivo ispod hrskavice, kapsulu zgloba i okolne mišiće. Primenjuju se razni oblici fizikalne energije u cilju prevencije, lečenja i rehabilitacije. Kineziterapija, recimo, koristi pokret u cilju lečenja i prevencije bolesti. Glavni cilj je poboljšanje funkcije i stabilnost zgloba kroz povećanje obima pokreta, mišićne snage i izdržljivosti. Fizička aktivnost i vežbanje ima pozitivan uticaj na smanjenje bola i psihološko zdravlje bolesnika.
Koliko su efikasne terapeutske vežbe i kakav program najčešće preporučujete pacijentima?
- Redovno vežbanje pozitivno utiče na hronične bolesti koje su često prisutne kod obolelih zbog nedostatka fizičke aktivnosti, kao što su kardiovaskularne bolesti, dijabetes i gojaznost, a mogu imati zaštitni uticaj na hrskavicu. Program vežbi se sastoji iz tri dela: zagrevanje od pet do 10 minuta, koje uključuje vežbe za povećanje obima pokreta niskog intenziteta. Sledi faza treninga vežbi snage, izdržljivosti i obima pokreta većeg intenziteta. Na kraju je hlađenje vežbama istezanja u trajanju od oko pet minuta. Pacijente motivišemo i da vežbe redovno praktikuju u kućnim uslovima.
Koje su prednosti izvođenja vežbi u vodi?
- U vodi se mogu sprovoditi vežbe snage i vežbe za povećanje obima pokreta, vežbe istezanja i opšte kondicije. Specifična svojstva vode daju određene prednosti pri izvođenju vežbi: voda ima visok specifični toplotni kapacitet i sposobnost prenosa toplotne energije, što dovodi do bržeg smanjenja bola i mišićnog spazma. Sila potiska dovodi do prividnog smanjenja težine tela, što omogućuje izvođenje pokreta sa značajno manjim mišićnim angažmanom i mnogo manjim opterećenjem za zglob kuka. Povećani otpor kod kretanja u vodi može doprineti jačanju mišića pokretača kuka.
Kakvi se efekti postižu transkutanom električnom nervnom stimulacijom?
- To je metoda lečenja bola električnim draženjem senzitivnih nervnih završetaka u koži. Zasniva se na činjenici da informacija o bolu do mozga stiže sporije nego informacija o dodiru. Stimulišući čulo dodira ponavljanim, bezbolnim i bezbednim električnim impulsima, TENS suštinski blokira prijem i obradu informacija o bolu. Zato pacijenti sa bolom u kuku mogu da osete znatno olakšanje u toku ovog tretmana. U ostale metode fizikalne terapije koje mogu otkloniti bol i usporiti napredovanje degenerative bolesti kuka spadaju magnetoterapija, terapijski ultrazvuk i laseroterapija. Takođe se preporučuje i upotreba ortopedskih pomagala radi rasterećenja zahvaćenog zgloba.
Prilagodljiva terapija
Dopušta li fizikalna terapija kreiranje pojedinačnih programa za svakog pacijenta ponaosob?
- Najbolji rezultati postižu se upravo kada se program fizikalne terapije kreira individualno za svakog pacijenta, uzimajući u obzir njegove želje, potrebe, profesionalne aktivnosti, stepen oštećenja zgloba kuka i pridružene bolesti. Fizikalna terapija omogućava multimodalni pristup lečenju degenerativnog oboljenja zgloba kuka, uz postizanje maksimalnih rezultata i minimalna neželjena dejstva.

Foto: Novosti

VELIKA PROMENA U ŠKOLAMA U SRBIJI: Od danas ništa neće biti isto, odnosi se na roditelje
RODITELjI školaraca u Srbiji od danas dobijaju automatska zvučna obaveštenja kada nastavnik u elektronski dnevnik upiše izostanak deteta sa časa ili novu ocenu. Mada su deca godinama nalazila načine da ne kažu roditeljima baš sva dešavanja u školi, to sada više neće biti moguće.
17. 04. 2025. u 11:29

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OTVOREN HRISTOV GROB Evo šta su našli: "Kolena su mi klecala, nisam to očekivao - vekovima je bio zatvoren" (VIDEO)
"APSOLUTNO sam zadivljen. "
19. 04. 2025. u 08:39
Komentari (0)