NAJMANJI BORAC ZA ŽIVOT ROĐEN SA 430 GRAMA: U Institutu za neonatologiju u Beogradu juče obeležen sverski dan prevremeno rođene dece
ONI su mali divovi: sedmomesečne bliznakinje Neda i Nina Starovlah, kao i trojke Milica, Danica i Stefan Petković. I još mnogo dece rođene pre vremena, koja su se juče sa svojim roditeljima okupila u Institutu za neonatologiju Srbije, a povodom Svetskog dana prevremeno rođene dece.

Foto: Zoran Jovanovic
U svetu se svake godine pre vremena rodi oko 15 miliona beba, a u Srbiji oko 4.000.
- Gledati njihovu borbu i snagu koju su pokazali od samog početka me je ispunjavalo strepnjom. Zahvaljujući doktorki Gordani Sekulović i sestrama, koje su od prvog dana vodila brigu o njima, izvojevali su pobedu. Imali su tek nešto više od jednog kilograma, a sad su predškolci - kaže ponosni otac Dragan Petković.

Foto: Zoran Jovanovic
I za mamu i tatu male Lane Planić ovo je poseban trenutak:
- Lana sutra puni godinu dana. Rođena u 38. nedelji, bila je dugačka 38 centimetara. Imala je mnogo komplikacija, bila je 76 dana u Institutu. Bilo je strašno. Ne može se rečima opisati koliko nam je tada značila podrška i razumevanje koje smo dobili od lekara i sestara - pričaju nam Sanja i Vladimir Planić.
U Institutu za neonatologiju u Beogradu godišnje se zbrine između 750 i 800 dece sa telesnom težinom ispod 1.500 grama, a trenutno je na Odeljenju intenzivne nege 20 beba, a ukupno u ovoj ustanovi 100 mališana.
- Roditelji hospitalizovanih beba danas brinu da li će one da prežive i budu dobro. Vi im ulivate nadu. Neke bebe nisu dobile bitku, druge imaju probleme, ali najveći broj prevremeno rođene dece bude dobro - rekla je Radmila Mileusnić Milenović, direktorka Instituta.

Foto: Zoran Jovanovic
NEDOSTAJE MEDICINSKO OSOBLjE
INSTITUTU nedostaje 15 odsto lekara i skoro 60 odsto sestara. Na 20 prevremeno rođenih beba dolazi jedna medicinska sestra.
- Imamo dovoljno centara, ali nam nedostaje medicinsko osoblje - kaže Jelena Zajganović Jakovljević. - Unicef je pomogao opremenja instituta u Nišu i Kragujevcu, ali treba još mnogo da se ulaže i u ljudske resurse, institucije i praksu. Iako se broj prevremeno rođene dece ne smanjuje, medicinska nauka napreduje i pruža veću šansu za normalan život.
Na Institutu je trenutno najmanja beba rođena sa svega 430 grama.
- Svakodnevno se borimo za život najmanje i najnezrelije dece - kaže Mileusnić Milenović. - Pored toga što moramo da imamo savremenu aparaturu i znanje, moramo da imamo i adekvatan kontakt sa roditeljima. Dobro smo opremljeni, a to znači imamo veliki broj inkubatora.
Mnogi faktori utiču na prevremeno rađanje - različite bolesti majke, stanje ploda i stanje posteljice. Za bebu koja je rođena pre 37 gestacionalnih nedelja kaže se da je prevremeno rođena.
- Susrećemo se sa medicinski najzahtevnijim pacijentima - kaže nam Borko Veljković, pedijatar neonatolog. - Uspešno smo rešili probleme sa "nezrelim plućima", tako da naši pacijenti više ne umiru zbog respiratorne nedovoljnosti. Ali, krvarenja i infekcije su najveći izazovi sa kojima se susreće moderna neonatologija.

MONSTRUOZNO! Ovaj hoće da vlada Srbijom! Žene mu krive kad ih neko siluje ili prebije!
VUK Nektarijević, student blokader sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, koji je tobož biciklom išao u Strazbur, ima u najmanju ruku problematične stavove.
20. 04. 2025. u 14:35

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

Halid Bešlić "težak" 13 miliona €, a živi od kirije - "uvalio" se u kredit
"SADA iznajmljujem sve i živim od kirije, tako je najbolje."
21. 04. 2025. u 18:56 >> 18:56
Komentari (0)