„I JEDAN JE MNOGO“ – KREĆE PROJEKAT PREVENCIJE ZAVISNOSTI OD IGARA NA SREĆU

Промо

14. 12. 2023. u 14:00

U SRBIJI je 1.030 zavisnika, a u javnosti se iznose mnogo veće brojke. Sa potencijalnim problemima zavisnosti od igara na sreću godišnje se javi od 150 do 200 osoba.

„И ЈЕДАН ЈЕ МНОГО“ – КРЕЋЕ ПРОЈЕКАТ ПРЕВЕНЦИЈЕ ЗАВИСНОСТИ ОД ИГАРА НА СРЕЋУ

AP Photo/Wayne Parry

Prema podacima koje su stručnjaci izneli u javnost na nedavno održanom simpozijumu “Sva lica zavisnosti savremenog doba”, u Specijalnoj bolnici za bolesti zavisnosti u Drajzerovoj se lečilo ili se sada leči ukupno 1.030 osoba, a u relevantne zdravstvene ustanove se godišnje, sa potencijalnim problemima zavisnosti od igara na sreću, javi od 150 do 200 osoba.  

Ovo je, inače, mnogo manje od evropskog proseka, koji se kreće oko 1,5 procenata stanovništva, i govori da je domaća zakonska regulativa i odgovornost priređivača na vrlo visokom nivou. Shodno tome, ovi podaci potvrđuju da je broj zavisnika od igara na sreću u Srbiji višestruko manji od onoga sa kojim se licitira u javnosti.

Udruženje priređivača igara na sreću (UPIS) nastavlja višegodišnju borbu u cilju jačanja svesti kod samih igrača i mogućnosti za pojavu zavisnosti, pa uskoro kreće nadograđeni projekat prevencije „I jedan je mnogo“, u saradnji sa Specijalnom bolnicom za bolesti zavisnosti.

To je najavljeno na nedavno održanom Simpozijumu „Sva lica zavisnosti savremenog doba“, a zajednički plan je da se organizuju  predavanja u osnovnim i srednjim školama širom Srbije, posvećena edukaciji i jačanju prevencije zavisnosti od igara na sreću pre nego što uopšte mladi budu ispunjavali zakonsku obavezu da im se učešće u igrama na sreću i omogući. Ujedno, biće snimljeni i emitovani spotovi koji će mlade usmeravati na sportske terene i bavljenje sportom.

Imajući u vidu rezultate dugogodišnje saradnje Specijalne bolnice i UPIS-a, može se očekivati da ovaj projekat bude još uspešniji i delotvorniji kada je u pitanju suzbijanje zavisnosti u njenom samom nastajanju. UPIS će, na taj način, nadograditi svoju reputaciju konstruktivnog aktera koji deluje preventivno i podiže standarde prevencije i zaštite od bolesti zavisnosti u igrama na sreću.

Iznošenje netačnih podataka u javnosti i licitiranje ogromnim brojkama zavisnika od igara na sreću može da bude veoma opasno jer se celokupno društvo posredno prikazuje kao bolesno, a čitav zdravstveni sistem nekompetentnim, što naravno i na sreću nije istina.

Nije uvek lako utvrditi motive za iznošenje ovakvih, pre svega netačnih tvrdnji – ponekad je to samo želja za samopromocijom, ali neretko i čist materijalni interes prikrivenog reklamiranja različitih ”ordinacija”, ”centara za pomoć” i sličnih de fakto profitnih grupacija, iza kojih se kriju obična udruženja građana koja mimo znanja i odobrenja Ministarstva zdravlja nude ”lečenje” – a u suštini radnje koje predstavljaju nadrilekarstvo, izvlačenjem novca od ljudi. Po svemu sudeći, ima tu posla i za inspekciju Ministarstva zdravlja, kao i za poreske organe.

Naravno, nije zanemariv ni politički motiv. Dešavalo se i ranije, posebno uoči izbora, da pojedine političke grupacije i političari krenu populistički sa iznošenjem neargumentovanih stavova i predloga  vezanih za igre na sreću, a sve u cilju sticanja jeftinih političkih poena i pridobijanja poverenja birača.

Interesantno je da licitiranje i enormno preuveličavanje broja zavisnika nikada ne dolazi od stručnjaka za prevenciju i lečenje zavisnosti, već isključivo od samozvanih „eksperata“ ili „stručnjaka opšte prakse“. Proizvoljnim iznošenjem broja zavisnika dolazimo u apsurdnu situaciju da, prema ovim „ekspertima“, u Srbiji ima više zavisnika od igara na sreću nego samih igrača. Uskoro možemo očekivati krajnje paradoksalnu situaciju da će svako ko prođe pored kladionice biti proglašavan zavisnikom.
Svoju posvećenost i delovanje u smeru rane prevencije pojave zavisnosti od igara na sreću, kao i zaštite dece i maloletnika, naše Udruženje i kompanije članice pokazuju dugi niz godina - već skoro deceniju i po. Počevši od zalaganja za zabranu ulaska maloletnika u objekte u kojima se priređuju igre na sreću, preko projekta prevencije “Moguće je prekinuti”, do činjenice da je UPIS-ov projekat prevencije sada postao zakonska obaveza za sve priređivače igara na sreću u Srbiji.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SRBIN JE - SENZACIJA! Premijer liga je svašta videla, ali oko jednoga se sada svi slažu: Nikola Milenković je čudo!