123 GODINE OD SMRTI KRALJA MILANA: Državna ceremonija u čast prvog novovekovnog srpskog monarha biće održana u nedelju, u manastiru Krušedol
PROŠLO je 123 godine od smrti kralja Milana Obrenovića. Državna ceremonija biće održana 11. februara, u podne, kraj grobnice kralja, u manastiru Krušedol na Fruškoj gori.

Kralj Milan, kraljica Natalija i princ Aleksandar
Državnu ceremoniju predvodiće u ime Vlade Srbije i Odbora za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Dejan Antić.
Organizatori su Vlada i Odbor, a vence će položiti i odati počast i predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, Pokrajinskog sekretarijata za kulturu i informisanje, Opštine Irig, udruženja za negovanje tradicija i građani.
Kralj Milan Obrenović vladao je Srbijom od 1868. do 1889. godine i bio je naš prvi novoekovni monarh i komandant aktivne vojske. Pre njega na čelu Srbije bio je knez Mihailo, a na prestolu ga je nasledio sin Aleksandar, koji će sa kraljicom Dragom biti ubijen u majskom prevratu 1903.
Milan je bio unuk Jevrema Obrenovića, rođenog brata kneza Miloša.
Tokom tog perioda vođeno je više oslobodilačkih ratova, a Srbija je stekla međunarodno priznanje i priznata joj je nezavisnost posle Drugog srpsko-turskog rata, odlukama Berlinskog kongresa od 13. jula 1878. U njen sastav ušli su niški, pirotski, toplički i vranjski okrug.

Foto: Novosti arhiva
U spoljnoj politici kralj se oslanjao na Austrougarsku, zahvaljujući čijoj podršci je Srbija i postala kraljevina 1882.
Bio je oženjen "srpskom Sisi", u narodu voljenom kraljicom Natalijom (rođenom u Firenci, u rusko-moldavskoj porodici Keško). Bili su srodnici u šestom kolenu. Zbog kraljevih neverstava, ali i nesuglasica u vođenju spoljne politike, kraljevski par se razveo 1888.
Milan Obrenović je službeno postao knez sa 14 godina, dobio je prvog sina sa 22, postao kralj sa 28, a abdicirao sa nepunih 35.
Poznata su najmanje tri atentata na kralja (Terazijska bomba 1871, Ilkin atentat u Sabornoj crkvi 1882. i Ivandanjski atentat 1899.). Ipak, ostao je jedini vladar iz dinastije Obrenović koji nije umro na vlasti i jedini koji je preminuo u inostranstvu. Umro je u Beču od upale pluća, 11. februara 1901. godine, a sahranjen je u grobnici, u manastiru Krušedol.

CEO ŠID TUGUJE ZA LEPOM MILANOM: Devojka (26) tragično preminula, danima se opraštaju od nje na društvenim mrežama
DEVOJKA Milana Mišić (26) iz Šida tragično je preminula 15. jula, a na večni počinak ispraćena je dva dana kasnije u pratnji neutešne porodice, prijatelja, rođaka i mnogobrojnih sugrađani koji se danima od nje opraštaju na društvenim mrežama.
27. 07. 2025. u 08:48

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (0)