U GRAČANICI SPOMENIK ŽRTVAMA: Na KiM počelo obeležavanje 20 godina od stravičnog martovskog pogroma našeg naroda
NIZOM prigodnih manifestacija u gračaničkom Domu kulture i Kosovskoj Mitrovici počela je nedelja obeležavanja 20 godina od martovskog pogroma na Kosovu i Metohiji, a posle dve decenije od tog stravičnog zločina u Gračanici će, u nedelju, 17. marta, biti otkriven spomenik žrtvama, rad akademskog vajara Branislava Ristića iz Štrpca.

Foto I. Marinković
Pokrovitelji programa su Kancelarija za KiM, Ministarstvo kulture i SG Priština, a koncipiran je kao svojevrsna nedelja sećanja na pogrom u okviru koje će osim otkrivanja spomenika biti priređene izložbe fotografija i umetničkih slika, tribine, projekcija filma i akademija, kroz koje će se sagledati razmere stradanja našeg naroda, imovine, duhovne i kulturne baštine...
U galeriji Doma kulture u Gračanici, večeras u 19 časova, biće otvorena izložba slika nastalih na Koloniji "Jesen u Prizrenu", deveti put održanoj u stradalom manastiru Svetih Arhangela u gradu na Bistrici. Izložba na kojoj će biti predstavljeni radovi Nevene Kostić, Ivana Galjka, Miljane Drašković, Teodore Rakidžić, Milana Đurića, Šandora Šlajfa i Marije Stanojlović direktna je podrška obnovi uništenog nasleđa i u kojoj umetnici radom na terenu oživljavaju ključne duhovne i kulturne tačke na Kosovu i Metohiji.
Sećanje na ovo stravično nasilje počelo je u ponedeljak veče na tribini i izložbi fotografija zajedničkog naziva "Pogrom 17. marta 2004. - Nagrađeni zločin", održanoj u gračaničkom Domu kulture. Prisutnima su se obratili dr Vladan Virijević, profesor Filozofskog fakulteta u Prištini sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici, direktor Arhiva KiM Marko Marković i istoričar Stefan Radojković iz Instituta za političke studije.
- Ono što se desilo 17. marta 2004, ono što je prethodilo i što je stvorilo plodno tle za taj stravičan pogrom u istorijskom smislu se može upoređivati i meriti sa Vartolemejskom noći ili sa daleko tragičnijom po obimu razaranja i stradanja Kristalnom noći - ukazao je prof. Virijević, ističući da za taj strašni događaj srpski narod vezuje osećaj bola i nemoći.
Da međunarodna zajednica nije uspela da spreči, niti je bila svesna tragičnih martovskih događaja u tom trenutku ukazao je istraživač-saradnik Instituta za političke studije u Beogradu, istoričar Stefan Radojković. On je podsetio da su divljanjem Albanaca bili direktno pogođeni i pripadnici Unmika i Kfora, i da je talas nasilja sprečen brzim dolaskom novih američkih jedinica Kfora.
Programom je planirano da sutra bude prikazan film "Mrak", reditelja Dušana Milića, čija je radnja smeštena u vreme martovskog pogroma.

Tribina o uzrocima i posledicama zločina održana u gračaničkom Domu kulture, Foto privatna arhiva
Na sam dan dvadesetogodišnjice pogroma, u nedelju, 17. marta, u 11.00, održaće se parastos u manastiru Gračanica, kojem će prethoditi polaganje belih ruža ispred instalacije MISSING u dvorištu Doma kulture, dok će u 11.30 biti otkriven spomenik ubijenima u pogromu. Komemorativna akademija počeće pola sata kasnije, a učestvovaće predstavnici Eparhije raško-prizrenske, Kancelarije za KiM, Vlade Srbije, Ansambl "Venac", Prizrenski bogoslovi, hor Muzičke škole "Stevan Mokranjac", Baletska škola Gračanica, kao i sami svedoci i učesnici u stradanju tokom Pogroma - Dragana Stanojević, dr Dragan Perić i Novica Stolić.

Foto I. Marinković
Sveopšti, sinhronizovan napad
LAŽNA vest prištinskih medija da su trojica dečaka, kosmetskih Albanaca, koja su se utopila u Ibru, u Čabri kod Zubinog Potoka, bežala pred srpskim napadačima, bila je povod da sinhronizovane i dobro organizovane grupe Albanaca širom KiM, 17. marta 2004, započnu sveopšti napad na preostale Srbe, srpsku imovinu i svetinje. Desetoro Srba koji su se uzdali u zaštitu međunarodnih snaga je ubijeno, 143 je teže ili lakše povređeno, a 4.012 proterano. Porušeno je, zapaljeno ili teško oštećeno 935 srpskih kuća i 10 zgrada škola, domova zdravlja i pošta. Uništen je 41 srpski pravoslavni duhovni objekat, među kojima 19 spomenika kulture prve kategorije...
BONUS VIDEO - PODKAST "NIJE SAMO NASLOV" - Nemanja Starović: Američko društvo je podvojeno više nego ikada pre

"RECITE MI..." Tramp se nagnuo ka Porošenku, pa mu postavio pitanje koje ga je ostavilo u čudu
AMERIČKI lider Donald Tramp je tokom svog prvog predsedničkog mandata pitao bivšeg ukrajinskog lidera Petra Porošenka o tome da li je Krim Rusija.
13. 04. 2025. u 15:45

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

PRAVAC BEOGRAD: Hrvatski pevač posle hapšenja stigao u Srbiju - Mile Kekin došao dan posle skandala
MILE Kekin je uhapšen u petak ujutru, a posle ispitivanja u USKOK-u pušten je na slobodu, nakon što je izneo svoju odbranu.
12. 04. 2025. u 20:23
Komentari (0)