RODNA RAVNOPRAVNOST NA PROVERI: Ustavni sud pokrenuo postupak za utvrđivanje ustavnosti zakona koji je ustalasao javnost
USTAVNI sud u Beogradu pokrenuo je postupak za utvrđivanje ustavnosti Zakona o rodnoj ravnopravnosti, što znači da se odredbe neće primenjivati dok se ne utvrdi da li je on u skladu sa najvišim pravnim aktom naše zemlje.
Posle serije tekstova "Večernjih novosti" u vezi sa odredbama ovog zakona, a najviše onih koje se odnose na rodno osetljiv jezik, ovaj pravni akt uzet je u razmatranje i proveru ustavnosti. Osim toga brojne inicijative u vezi sa ovim zakonom pokrenute su u periodu od 2021. do 2023. godine, zato je doneta odluka da se pokrene postupak kako bi se ocenila ustavnost.
Kako je "Novostima" potvrđeno u Ustavnom sudu, sada se otvaraju brojna pitanja koja imaju veze sa definicijom rodno osetljivog jezika.
- Doneta je odluka da se Zakon u daljem periodu ne primenjuje. Ovde nije u pitanju stavljanje zakona van snage već samo obustava primene - rekli su nam u Ustavnom sudu.
- Ukoliko bi on počeo da se primenjuje, a Ustavni sud utvrdio da je zakon ipak neustavan to bi moglo da ostavi izuzetno štetne posledice. Zato je neophodno sagledati sve dok se ne donese konačna odluka. Prevashodno su problematične odredbe vezane za kazne, zato je važno da se sve ispita. Možda bi mogla da bude organizovana i jedna javna rasprava u koju bi bili uključeni i drugi stručnjaci, jer ovde ima i dosta nejasnih pojmova i ovo zaslužuje jedan društveni dijalog.
Primena Zakona o rodnoj ravnopravnosti zvanično je počela 20. maja, a usvojen je u Skupštini 20. maja 2021. godine. "Novosti" su prethodnih meseci pisale o tome šta sve ovaj zakon nosi sa sobom. Oglašavali su se stručnjaci kako bi objasnili zašto ovaj zakon nije u skladu sa našim jezikom.
Tako je održan i naučni skup "Srpski identitet, srpski jezik i Zakon o rodnoj ravnopravnosti" koji su organizovali Matica srpska i SPC, gde je rečeno da se Zakon o rodnoj ravnopravnosti i Zakon o upotrebi srpskog jezika potiru.
Povlačenje odredaba Zakona koje se odnose na primenu rodno osetljivog jezika tražili su pravnici, lingvisti, pa i sam Savet za srpski jezik koji je formirala Vlada Srbije. Pravnici su govorili da Zakon karakteriše nerazumljivost, odsustvo normativne valjanosti, ideološka pristrasnost i ostrašćenost. Ravnopravnost kao univerzalni princip primenjen je selektivno i diskriminatorno.
Preporučujemo
USTAVNI SUD SRBIJE POKRENUO POSTUPAK: Zakon o rodnoj ravnopravnosti na preispitivanju
28. 06. 2024. u 21:08
NEOBIČAN ZAKON DONET U TADžIKISTANU: Za nepoštovanje propisana stroga kazna
21. 06. 2024. u 00:40
ĐOKOVIĆ OTKRIO: Otrovali su me u Australiji, imao sam visok nivo teških metala u krvi
NAJBOLjI srpski teniser Novak Đoković otkrio je da je pre tri godine kada je deportovan iz Australije otrovan hranom u imigracionom hotelu, gde je bio smešten.
09. 01. 2025. u 21:40
AMERIKANCI OBJAVILI MAPE SA RATIŠTA: Rusija nastavlja prodor dublje u Ukrajinu, vraća teritoriju u Kurskoj oblasti (FOTO)
RUSIJA nastavlja da prodire dublje u Ukrajinu i vraća sopstvenu teritoriju u Kurskoj oblasti, pokazuju najnovije mape sa ukrajinskog ratiša koje je objavio Institut za proučavanje rata (ISW).
09. 01. 2025. u 20:45
TITOV SIN SE TUŽI SA HRVATSKOM: OZNA ga naterala da potpiše da se odriče nasledstva
IMANjE Josipa Broza Tita u Samoboru u Hrvatskoj, udaljeno samo kilometar od centra grada, nekada je bila jedna od njegovih privatnih rezidencija.
12. 01. 2025. u 20:00
Komentari (0)