POGORŠANJE U BiH, BOLJE U CRNOJ GORI: Predstavljen godišnji izveštaj Naprednog kluba o političkim pravima Srba u regionu
TOKOM prethodne godine međunarodne okolnosti i naročito rat u Ukrajini doveli su do novih, neprikrivenih pritisaka i nastojanja da srpski narod koji živi izvan granica Srbije bude dodatno obespravljen, istaknuto je u godišnjem izveštaju Udruženja građana Napredni klub o političkim pravima srpskog naroda u regionu.
Napredni klub izveštaje objavljuje od 2009. godine i njima je obuhvaćeno više od 1,6 miliona građana osam susednih i obližnjih država i jednoj teritoriji pod međunarodnom zaštitom.
- U BiH je situacija tokom 2023. i 2024. radikalizovana isključivom odlukom SAD i saveznika da ubrzaju proces ukidanja Ustava iz 1996. i potpunog razvlašćivanja Republike Srpske - navode u Naprednom klubu. - U tom poslu uvedene su jednostrane sankcije vladi i privredi RS, zloupotrebljene banke koje, pod pritiskom Vašingtona, postupaju nezakonito. Korumpiran je proces izbora i Sud BiH. Poveden je politički sudski proces koji za cilj ima uklanjanje iz političkog života dela izabranog vođstva RS i BiH.
Kako se navodi, predstavnici SAD i država NATO nastoje da srpskom narodu oduzmu ustavni status, ukinu autonomiju RS i izvrše asimilaciju stanovništva. Oni žele, decidirani su u NK, stvaranje sekularne "bosanske nacije", zato što teže "da suzbiju Srbiju i Rusku Federaciju, ali i iz straha od Bošnjaka i stvaranja monolitne muslimaske nezavisne države." Navodi se i da je nastavljeno otimanje ustavnih nadležnosti i vlasništva samo Republici Srpskoj, a nastojanja da ih uspostavi SAD i EU proglasile su pokušajem separatizma.
- Posebno su izražene pretnje nelegalno imenovanog visokog predstavnika OUN Kristijana Šmita. Od posebne važnosti je nastojanje nelegalnog i nelegitmnog Ustavnog suda BiH da nelegalno izmeni Ustav ove države. Povećan je broj etnički motivisanih incidenata. Obespravljivanje Srba sprovodi se i nelegalnim i nelegitmnim donošenjem Rezolucije o osudi "genocida" u Srebrenici, koja predstavalja krunu političke i rasističke zloupotrebe ratnih zločina - navodi se u izveštaju.
U Hrvatskoj je, kažu, nastavljena politika asimilacije i obespravljivanja Srba. SDSS je isključen iz izvršne vlasti. Iako imaju široka zakonska prava, Srbi su predmet sistematskog obespravljivanja, kampanji mržnje i žrtve svakodnevnih incidenata na nacionalnoj osnovi. Nisu ispunjene odredbe Erdutskog sporazuma, a ćirilica je, uprkos zakonu, i dalje potisnuta. Nacionalna mržnja i pritisci učinili su da prava srpskog naroda budu manje ostvarena nego što je zakonom propisano, a to se ne odnosi samo na upotrebu jezika i pisma, već i na zastupljenost u državnoj upravi i lokalnoj samoupravi, ali i prava koja bi trebalo da ima Zajedničko veće opština u Slavoniji.
U Crnoj Gori Srbi imaju nešto veća prava i manje su neravnopravni nego prošle godine, konstatuje NK. Predsednik NSD, najveće srpske stranke, postao je predsednik Skupštine Crne Gore, a najavljen je i ulazak srpskih predstavnika u vladu, iako ne i u resore vezane za vojsku ili policiju.
- Predstavnici SAD i EU, i posle pada režima DPS, javno govore kako su protivni svakoj mogućnosti ulaska srpskih stranaka u izvršnu vlast. Tokom prethodne godine sproveden je, uz mnoga uslovljavanja i pretnje bojkotom crnogorskih stranaka, Popis stanovništva. Rezultati, kada je reč o identitetskim pitanjima, nisu objavljeni ni danas. Iako nisu ostvarena sva njihova ustavna prava, nešto više Srba zaposleno je u državnoj upravi i lokalnoj samoupravi nego što je to bio slučaj ranije (iako su i dalje najmanje 30 odsto podzastupljeni u odnosu na udeo u stanovnštvu). Srpski jezik, pismo, kultura i istorija i dalje su meta kampanji mržnje, državne asimilacije, a stranke dvoidentitetaša nastoje da srpske stranke označe kao lažne, agenturne i ekstremističke - navode u NK.
I na teritoriji KiM Srbi su obespravljeni i meta policijskog progona. Autori izveštaja navode da je Srbija tokom prethodne godine učinila velike ustupke u pregovorima sa Albancima, dok oni do sada nisu ispunili odredbe Briselskog sporazuma iz 2013. u vezi sa Zajednicom srpskih opština.
- Upad albanske policije i "vojske" na sever Kosova doveo je do potpunog obespravljivanja srpskog naroda, veliki broj Srba je uhapšen, neki od njih mučeni, svakodnevni su napadi, između ostalih i oružani, na civile. SPC je i dalje predmet napada i pitanje svojine manastira Dečani dovelo je do presude Ustavnog suda u Prištini, čije poštovanje albanske vlasti politički uslovljavaju - kažu u Naprednom klubu.
Kako navode, u Severnoj Makedoniji srpski narod nema ista prava kao nacionalne manjine u drugim bivšim jugoslovenskim republikama. Istovremeno, Makedonci u Srbiji uživaju puna prava nacionalne manjine u skladu sa najvišim evropskim standardima. SPC je pre dve godine dala autokefalnost MPC. Posle velike pobede opozicije, na vlast je došla i Demokratska partija Srba u Makedoniji, a njen predsednik Ivan Stoilković postao je potpredsednik vlade RSM.
ZA MILION MANjE
SRBA je na pomenutim prostorima pre trideset godina bilo 2,6 miliona, stoji u najnovijem izveštaju NK:
- Kada smo 2009. izdali prvi ovakav izveštaj, bilo ih je 2,1 milion. Prema sadašnjim popisima, ima ih svega 1.570.820. Dakle, u odnosu na 2009. broj Srba u regionu pao je za četvrtinu, a u odnosu na 1990. godinu za 39,62 odsto.
U Sloveniji Srbi i dalje ne uživaju status nacionalne manjine, za razliku od nekih drugih, malobrojnijih, naroda. Slovenci u Srbiji, nasuprot tome, uživaju puna nacionalna prava. Ni u Albaniji srpski narod ne uživa prava nacionalne manjine, za razliku od Albanaca na jugu Srbije čija su prava zaštićena najvišim evropskim zakonskim standardima. U Rumuniji i Mađarskoj stanje je protekle godine bilo zadovoljavajuće.
Autori izveštaja su Milan Dinić, Bojan Marić, Branislav Tođer, Igor Vuković, Roman Jević i Čedomir Antić.
ZAHAROVA BRUTALNO ODGOVORILA ANALENI BERBOK: Šta je sa američkim vojnim bazama u Nemačkoj?
ZVANIČNA predstavnica Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova odgovorila je na izjavu nemačke šefice diplomatije Analene Berbok o ruskim bazama u Siriji, podsetivši je na američke vojne baze u Nemačkoj.
03. 01. 2025. u 19:49
BIĆE PUNO SNEGA, ČAK I U BEOGRADU: Meteorolog dao prognozu za praznike, pa otkrio kakvo će biti leto i sve iznenadio
GOST jutarnjeg programa "Novosti" bio je meteorolog Ivan Ristić koji je govorio o tome kakvo nas vreme očekuje posle praznika, ali i tokom leta i cele godine.
03. 01. 2025. u 20:35
KAKO DANAS IZGLEDA TITOV SIN: U penziju otišao kao hrvatski diplomata, živi van očiju javnosti, a ćerka je njegovo najveće bogatstvo (FOTO)
ALEKSANDAR Mišo Broz, sin Josipa Broza Tita, nakon završetka svoje uspešne diplomatske karijere proveo je poslednjih deset godina uglavnom daleko od očiju javnosti.
02. 01. 2025. u 17:07
Komentari (0)