HITNO SE OGLASIO "BATUT": Raste broj obolelih, muškarci najviše na udaru ove zaraze

Ђорђе Грмуша
Đorđe Grmuša

18. 10. 2024. u 12:24

NAJNOVIJI izveštaj Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut” pokazao je da su do 14. oktobra registrovana 64 autohtona slučaja obolevanja od groznice Zapadnog Nila u humanoj populaciji. Od ukupnog broja obolelih 44 osobe su muškog pola, dok je 20 ženskog.

ХИТНО СЕ ОГЛАСИО БАТУТ: Расте број оболелих, мушкарци највише на удару ове заразе

Foto Pixabay free images

U odnosu na poslednji izveštaj obolele su još dve osobe.

Kako navode, prijavljeni slučajevi su sa teritorije: Grada Beograda (21 slučaj), Južnobačkog (devet slučaja), Južnobanatskog (šest slučajeva), Podunavskog (pet slučajeva), Srednjobanatskog (tri slučaja), Šumadijskog (tri slučaja), Sremskog (tri slučaja), Mačvanskog (četiri slučaja), Zapadnobačkog (dva slučaja), Braničevskog (dva slučaja), Severnobačkog (dva slučaja), Raškog (jedan slučaj), Severnobanatskog (jedan slučaj), Kosovskog (jedan slučaj) i Pomoravskog (jedan slučaj) okruga. Prosečna starost obolelih je 57,6 godina.

- Registrovana su i četiri slučaja groznice Zapadnog Nila sa verovatnim mestom zaražavanja van Srbije, i to: dva slučaja sa mestom zaražavanja u Grčkoj i po jedan u Hrvatskoj i Crnoj Gori - pišu u saopštenju.

Prema poslednjem izveštaju Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti, od 11. oktobra 2024. godine, u sezoni nadzora 2024. godine, do 9. oktobra 2024. godine slučajeve infekcije virusa Zapadnog Nila kod ljudi je prijavilo 14 zemalja Evropske unije (EU) i Evropske ekonomske zajednice (EEZ), i to: Austrija, Bugarska, Hrvatska, Češka, Mađarska, Rumunija, Francuska, Nemačka, Italija, Grčka, Slovačka, Slovenija, Španija i Kipar. Van EU/EEZ slučajevi groznice Zapadnog Nila se registruju i u Albaniji, Severnoj Makedoniji i Turskoj.

Groznica Zapadnog Nila je sezonsko oboljenje koje se prenosi ubodom zaraženog komarca. Glavni vektor, odnosno prenosilac virusa Zapadnog Nila je Culex pipiens, vrsta komarca koja je odomaćena i kod nas. Sezona transmisije virusa Zapadnog Nila u Srbiji uobičajeno traje od juna do novembra meseca.

Simptomi virusa Zapadnog Nila

Ovaj virus može da prođe bez ikakvih simptoma, međutim, neki simptomi su takvi da lako mogu da se poistovete sa običnom prehladom, stomačnim ili virusom gripa.

Inače, simptomi groznice Zapadnog Nila javljaju se od 3 do 14 dana nakon uboda zaraženog komarca. Oko 20 odsto zaraženih osoba ima blagu kliničku sliku u vidu:

  • groznice
  • glavobolje
  • mučnine
  • povraćanja

što ponekada može da bude praćeno otokom limfnih žlezda ili pojavom osipa na koži grudi, leđa ili stomaka.

Ti simptomi, kako navode iz Instituta, obično prolaze u roku od par dana, mada su zabeleženi slučajevi kada je oboljenje trajalo i više nedelja.

Teške komplikacije groznice Zapadnog Nila

Kod jednog obolelog na 150 inficiranih dolazi do razvoja teške kliničke slike, odnosno neuroinvazivnog oblika bolesti, objašnjavaju iz "Batuta". Tada se, pored glavobolje i groznice, javljaju i simptomi koji ukazuju na teže oboljenje poput:

  • ukočenosti vrata
  • stupora (stanje utrnulosti gotovo svih funkcija praćeno letargijom, ukočenošću i bezvoljnošću)
  • dezorijentacije
  • kome
  • tremora
  • konvulzija
  • mišićne slabosti
  • paralize

(Blic)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

Stigla vam je jedna 110 godina stara poruka sa fronta