PRVI PUT U SRBIJI, A ŠESTI PUT U SVETU: U Institutu "Dedinje", primenjena inovativna metoda - zalistak ugradili kroz sam vrh srca

Б. Р.

01. 11. 2024. u 07:00

PRVI put u Srbiji, u Institutu za kardiovaskularne bolesti "Dedinje", urađena je minimalno invazivna procedura ugradnje mitralne biološke valvule.

ПРВИ ПУТ У СРБИЈИ, А ШЕСТИ ПУТ У СВЕТУ:  У Институту Дедиње, примењена иновативна метода - залистак уградили кроз сам врх срца

TIMSKI Novi način ugradnje biološke valvule rešenje za pacijente koji ne mogu biti klasično operisani, Foto Institut za majku i dete

Time je ovaj institut nastavio da drži svoju lidersku poziciju u kardiovaskularnoj medicini, jer je ovo i svetski uspeh, s obzirom na to da je procedura izvedena u "Dedinju" tek šesta u svetu!

Zahvat se radi bez otvaranja grudne kosti i zaustavljanja srca. Nakon što se uvede kroz vrh srca, zalistak se uz pomoć specijalne sonde precizno pozicionira na mitralnom ušću, čime se omogućava efikasno rešavanje srčane mane bez mašine za vantelesni krvotok.

Ova inovativna procedura, dosad primenjena samo u nekoliko zemalja - Italiji, Španiji i Austriji, značajan je napredak u kardiohirurgiji, posebno za pacijente koji ne mogu biti podvrgnuti klasičnim operacijama mitralnog zaliska.

Revolucionarna operacija u "Dedinju" urađena je pacijentkinji, staroj 74 godine i ona se, kako je potvrđeno iz Instituta, dobro oseća.

- Pre 10 godina pacijentkinji je rađena operacija revaskularizacije srca trostrukim koronarnim bajpasom - kaže docent dr Slobodan Mićović, upravnik Klinike za kardiohirurgiju.

- Nažalost, tokom godina, njen mitralni zalistak je počeo da popušta, uzrokujući teške simptome kao što su gušenje, malaksalost i zamaranje. Tokom ove godine, pacijentkinja je u više navrata hospitalizovana zbog srčanog popuštanja. Lekovi nisu mogli da reše ovaj problem, a klasična reoperacija bi nosila preveliki rizik za njen život, s obzirom na pridružene bolesti jetre, bubrega i slabost srčanog mišića.

Minimalna trauma za pacijenta

- Ovo je put razvoja medicine koja je minimalno traumatična za pacijenta - kaže prof. Slobodan Mićović.

- U oblasti kardiohirurgije, to znači da će se većina operacija u budućnosti raditi bez zaustavljanja srca i bez velikih rezova. Ova inovacija ne samo da smanjuje rizik i oporavak, već i poboljšava kvalitet života pacijenata, čineći hirurške intervencije mnogo bezbednijim i efikasnijim.

Doktor Mićović objasnio je da je tokom dvoiposatne operacije, izvedene u opštoj anesteziji, bez upotrebe mašine za vantelesni krvotok, napravljen rez dužine od četiri centimetra između petog i šestog rebra. Time su lekari izbegli da otvaraju grudni koš.

Pacijentkinja se već nakon nekoliko sati probudila, ubrzo je i odvojena od aparata za disanje, i očekuje se da će već za nekoliko dana biti otpuštena na kućno lečenje.

Mitralna valvula je zalistak koji se nalazi između pretkomore i komore sa leve strane srca i njegovo popuštanje, odnosno propuštanje krvi, dovodi do izrazitih simptoma kod pacijenata kao što su gušenje, zamaranje, malaksalost...

- Ovaj novi biološki zalistak je namenjen prvenstveno ljudima koji ne mogu biti operisani klasičnim putem. Nažalost takvih pacijenata je dosta. Mi do sada za njih nismo imali adekvatno rešenje, ali sada, zahvaljujući primeni ove nove metode, otvaramo novo poglavlje u kardiovaskularnoj medicini i kardiohirurgiji uopšte - rekao je doc. Mićović.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

CILJAJU POSLOVNI ZENIT: Loznička Hedera Vita sa prirodnim proizvodima osvojila svet