ĆIRILICU I SRPSKI JEZIK PODIĆI NA PIJEDESTAL: Zaključci Odbora za standardizaciju srpskog jezika
Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda predstavlja izvanrednu osnovu za osmišljavanje i sprovođenju srpske jezičke politike koja bi vodila bržem podizanju statusa srpskog jezika i ćirilice na nivo koji im kao bitnim identitetskim znacima pripada.

arhiva
Ovaj dokument mora da se shvati kao kao obavezujući za sve državne organe kako bi u saradnji sa jezičkom strukom, Odborom i Savetom za srpski jezik, radili na ispunjavanju zadataka koji iz Deklaracije proizilaze. Takođe, potrebno je redovno sagledavati šta je istinski urađeno na tom planu.
Ovo je jedan od zaključaka Odbora za standardizaciju srpskog jezika koji je održao svoju redovnu godišnju sednicu 12. decembra, na dan kada je osnovan 1997. godine.
Predsednik Odbora prof. dr Sreto Tanasić, dopisni član ANURS, podneo je izveštaj o radu Odbora proploj godini sa osvrtom na aktuelnu jezičku situaciju u Srbiji i na srpskom jezičkom prostoru.
On je podsetio da je u 2023. godini osnovan Savet za jezik pri Vladi Srbije, u kome natpolovičnu većinu čine članovi Odbora, a takođe i istovetno telo pri Vladi Republike Srpske. Takođe i članova Odbora za srpski jezik govorili su o problemima u vezi sa jezičkom situacijom u Srbiji o krupnim pitanjima vezanim za jezik i ćirilicu koje bi trebalo u saradnji sa državom ubrzano rešavati. Biloo je reči i o jezičkoj situaciji na drugim stranama srpskog jezičkog i nacionalnog prostora, posebno u Crnoj Gori i Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini.
Jednoglasno je zaključeno da bi, i pored svih teškoća i ponekad nerazumevanja s kojim se susreće, naše jezičke prilike bile mnogo nepovoljnije da nema Odbora za standardizaciju srpskog jezika. O tome najbolje govori činjenica da su mnoge odluke koje je država donosila u oblasti jezika bez konsultacija sa Odborom ili ne uvažavajući njegove preporuke štetne i sa teško popravljivim posledicama.

REŠILA STAMBENO PITANjE NA NEVEROVATAN NAČIN: Plaća kiriju nešto više od 700 dinara mesečno
DOK PROSEČNI stanari u kineskom gradu Džudžou (provincija Hunan) plaćaju kiriju od 100 do 225 evra mesečno, 18-godišnja radnica pronašla je neobično rešenje za stambenu krizu: živi u toaletu prodavnice u kojoj radi.
03. 04. 2025. u 14:56

SRBI VIŠE NE MOGU DA PUTUJU BESPLATNO U OVU EVROPSKU ZEMLjU: Treba vam posebna dozvola, evo koliko košta
EVROPSKI državljani koji putuju u Veliku Britaniju od danas moraju imati digitalnu propusnicu za ulazak u zemlju, za koju britanska vlada tvrdi da će poboljšati bezbednost granica.
02. 04. 2025. u 10:16

"ZANEMARILA JE DECU, ČUVALE SU IH CIGANKE" Zahar otkrio zašto je ostavio Gocu Lazarević
SVAKI od supružnika imao je svoju verziju priče.
02. 04. 2025. u 17:21
Komentari (0)