KROATIZMI PREPLAVILI SRPSKE MREŽE: Savet za srpski jezik za ovu godinu najavljuje niz aktivnosti na zaštiti nacionanog identiteta

Ljiljana Begenišić

27. 01. 2025. u 11:36

SAVET za srpski jezik i tokom ove godine nastaviće da se bavi popravljanjem statusa ćirilice u društvu, upozoriće da se i dalje primenjuje nepostojeći rodno osetljiv jezik uprkos tome što je Ustavni sud odredbe ovog propisa stavio van snage, a takođe, skrenuće pažnju Vladi Srbije na trend kroatizacije srpskog jezika na mnogim srpskim portalima pri preuzimanju vesti iz hrvatskih izvora bez ikakve lektorske intervencije.

КРОАТИЗМИ ПРЕПЛАВИЛИ СРПСКЕ МРЕЖЕ: Савет за српски језик за ову годину најављује низ активности на заштити национаног идентитета

arhiva

Ovo je za naš list rekao prof. dr Aleksandar Milanović, predsednik Saveta za srpski jezik, napominjući da je u planu ovog tela da tokom ove godine nastavi ključne akcije koje je sprovodilo u delo i tokom prethodne dve godine.

Kada je reč o zaštiti ćirilice, naš sagovornik kaže da, iako se položaj našeg nacionalnog pisma u javnom prostoru postepeno popravlja pre svega u sferi marketinga, on je još uvek nezadovoljavajući, naročito u oblastima medija i izdavaštva, pa će naše aktivnosti biti usmerene u tom pravcu.

 

Provera dela štampanih na latinici

PROF. Aleksandar Milanović ističe da će Savet nastaviti aktivnosti u vezi sa pokrenutom inicijativom za proveru ugovora sa Kobisom i proveru bibliotečkog statusa dela štampanih latinicom u Republici Srbiji.

- Nadamo se da će Vlada Republike Srbije i Ministarstvo kulture organizovati i traženi sastanak sa Savetom za srpski jezik na kojem bi se odredile smernice zajedničkog delovanja - kaže on.

- Održaće se i treći okrugli sto, na kojem će tema biti "Ćirilica u obrazovanju" - najavljuje prof. Milanović. - Prve dve teme su bile "Ćirilica u medijima" i "Ćirilica u izdavaštvu". Budući da smo svesni da suštinske promene statusa ćirilice ne može biti bez promene važećeg anahronog zakona, ponovićemo ključni zahtev Vladi Republike Srbije za donošenje novog Zakona o službenoj upotrebi jezika i pisama. Bez novog zakona o ovoj oblasti, stručnjacima u oblasti jezičke politike ruke su vezane pre svega zbog postojeće maglovite formulacije o "javnoj upotrebi" jezika i pisma.

Ovo telo pozabaviće se i rodno osetljivim jezikom koji je uveden usvajanjem Zakona o rodnoj ravnopravnosti. Ustavni sud Srbije je krajem juna stavio ovaj propis van snage, a sada se čeka konačna odluka najviše sudske instance.

Ipak, uprkos tome što su odredbe zakona stavljene van snage, izrazi koji su nametnuti i dalje se koriste. Lingvisti upoziravaju da se nepostojeći rodno osetljiv jezik koristi i u vladinim intitucijama koje su dužne da poštuju odluke Ustavnog suda.

Profesor Milanović ističe da će Savet za srpski jezik pratiti, analizirati i poslati odgovarajuće preporuke zbog daljeg nametanja "rodno osetljivog jezika", sada preko novih kanala, uprkos odlukama Ustavnog suda Republike Srbije.

- Preporuke će pratiti novi primeri narušavanja standardnog jezika u javnoj komunikaciji, nastali pod pritiskom pokušaja njegove ideologizacije - kaže profesor Milanović.

Takođe, on ističe da je planiran i sastanak sa predstavnicima medija zbog sve nižeg nivoa jezičke kulture u štampi, na radiju i televiziji, a naročito na portalima.

- U pitanju nije samo kršenje jeziče norme, već i neprimerena banalizacija i vulgarizacija javnog jezika - kaže naš sagovornik. - Ponovićemo i odgovarajućim preporukama Vladi Srbije propratiti negativan trend kroatizacije srpskog jezika na mnogim srpskim portalima pri preuzimanju vesti iz hrvatskih izvora bez ikakve lektorske intervencije. Briga za medijski jezik podrazumevaće i analizu jezika u titlovima na svim televizijskim stanicama, kao i oko jezika u programima za najmlađe - emisije za decu, crtani filmovi...

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ZAKLJUČCI IZ DAVOSA 2025:  Vreme za delovanje je sada, a odgovornost je na svima