"NOVOSTI" SAZNAJU: Pavelićev atentator počivaće u Beogradu

Boris Subašić

16. 04. 2025. u 07:00 >> 08:37

BLAGOJU Jovoviću, atentatoru na poglavnika Ante Pavelića, ideologa i naredbodavca genocida nad Srbima u NDH, Srbija je odlučila da se dostojno oduži dajući mu večnu kuću u Aleji zaslužnih građana na beogradskom Novom groblju.

НОВОСТИ САЗНАЈУ: Павелићев атентатор почиваће у Београду

Foto: Privatna arhiva

Ovu informaciju su ekskluzivno za "Novosti" potvrdili Jovovićevi potomci, kojima je ovih dana Vlada Srbije dala srpsko državljanstvo na predlog Ministarstva za zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, kojim je rukovodio ministar Nemanja Starović.

- Bila bi nam izuzetna čast da se posmrtni ostaci našeg oca prebace u Srbiju i sahrane u Aleji zaslužnih građana. Ali definitivni odgovor na to pitanje možemo dati tek nakon konsultacije sa užom i širom porodicom. Uz to, postavlja se pitanje i posmrtnih ostataka naše majke - oni su zajedno sahranjeni, mnogo su se voleli, želeli su da zajedno počivaju, te bi takav aranžman morao potencijalno da uključi i našu majku - poručili su Jovovićeve kćeri Marija, Adriana Andrea, Gabriela Karina i sin Gabrijel.

FOTO: Privatna arhiva

Gabrijela Karina Jovović, srpski diplomata Dejan Blagojević, Adriana Andrea Jovović i Gabriel Alehandro Jovović u Buenos Airesu

Ministar Starović je potvrdio da državne institucije čine sve što je potrebno da bi srpski heroj počivao u Srbiji.

- Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja je spremno da pruži svu neophodnu podršku prenosu posmrtnih ostataka srpskog heroja Blagoja Jovovića u otadžbinu. Na predlog Ministarstva, potomcima Blagoja Jovovića koji žive u Argentini Vlada Srbije dodelila je srpsko državljanstvo. U saradnji sa članovima porodice, sprovešćemo sve neophodne radnje, kako u Argentini, tako i u Srbiji, kako bi Jovović svoje večno konačište našao u Aleji zaslužnih građana, u prestonici Srbije - rekao je za "Novosti" Starović.

Nemanja Starović, Foto Tanjug

Ministar Nemanja Starović

Nepoznanica ostaje moguća opstrukcija preseljenja Jovovićevih ostataka od strane ustaške emigracije koja je dobro organizovana u Argentini još od vremena diktatora Huana Perona. On je posle Drugog svetskog rata od velike latinoameričke dražave napravio sigurnu kuću za nemačke naciste i njihove najokrutnije sledbenike iz Hrvatske i Ukrajine. Treba očekivati da se sahranjivanju Blagoja Jovovića u Aleji velikana usprotive i ovdašnji titoisti, "drugosrbijanci" i slični aktivisti iz Crne Gore, koji su se ostrašćeno razgalamili kada je "četnik Jovović" dobio ulicu u Beogradu? Neki su pokušali da ospore da je on izveo atentat na Pavelića nazivajući to "četničkom bajkom", a drugi su visokoparno osudili veličanje "uzimanja pravde u svoje ruke", ali nisu smeli da prigovore otmici nemačkog zločinca Ajhmana iz Argentine koju su 1960. izveli Izraelci.

POŠTVANjE Mitropolit Amfilohija na grobu Blagoja Jovovića u Argentini, Foto Iz knjige Blagoje Jovanović "Srpski heroj u vučjoj jazbini"

Mitropolit Amfilohije na grobu Blagoje Jovovića u Argentini

Prvo zvanično priznanje Jovoviću dala je Komisija za spomenike i nazive ulica i trgova Skupštine grada Beograda koja je na sednici 24. decembra 2019. usvojila inicijativu da se po atentatoru na Pavelića nazove jedna beogradska ulica. Skupština grada je 30. jula 2020. usvojila odluku da se Zagorska ulica u Zemunu preimenuje u Ulicu Blagoja Jovovića. Na svečanom primenovanju i otkrivanju table s imenom ulice Jovovićeva 5. avgusta 2020. u prisustvu tadašnjeg zamenika gradonačelnika Beograda Gorana Vesića, govorio je istoričar prof. dr Veljko Đurić Mišina, tadašnji direktor Muzeja žrtava genocida.

vikipedia

Spomen-ulica Blagoja Jovovića

- Najglasniji u osporavanju podviga Blagoja Jovovića su ljudi koji ili uopšte nisu istoričari, ili su iz struke, ali se uopšte nisu bavili ovim periodom prošlosti. Uputio bi i jedne i druge na deklasifikovane arhive CIA i arhive Službe državne sigurnosti u Zagrebu, gde postoje dokumenti koji potvrđuju da je Jovović izveo atentat na poglavnika NDH i da je to učinio sam. Smatram da je to razlog što je uspeo u poduhvatu s kojim Brozove vlasti nisu imale nikakve veze. Brozova Jugoslavija nikada nije zvanično proglasila Pavelića za zločinca. Atentat je izveo Jovović sa minimalnim brojem saradnika i jedinim oružjem do koga je uspeo da dođe, malokalibarskim pištoljem čija su zrna imala malu probojnost pa Pavelić nije odmah smrtno stradao, već od posledica ranjavanja sa dva metka - kaže dr Đurić.

 Foto "Vikipedija"

Zločinac Pavelić je mirno živeo pod lažnim identitetom u Argentini

On naglašava da je veoma važno razmišljati o Jovovićevom motivu da počini atentat.

- To nije bio čin lične osvete jer niko od njegovih bližnjih nije stradao u logorima i jamama NDH. On je neposredno upoznao ustaše tek u Argentini gde je mogao da ih slušao kako se hvale zločinima nad Srbima. Jovović je pucao na Pavelića kao vojnik Jugoslovenske vojske u otadžbini, kao osvetnik Srba - kaže dr Đurić.

Foto Arhiva

Saveznici u genocidu Hitler i Pavelić

Argentiski diktator Peron je angažovao ustaše u svojim eskadronima smrti pomoću kojih se obračunavao s političkim protivnicima, a njihovog vođu Pavelića, za kojim su tragali mnogi lovci na naciste, zaštitio je lažnim identitetom. Posle Jovovićevog atentata sve se promenilo: pravo ime, izgled i argentinsko predgrađe gde se krio naredbodavac genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u NDH su obelodanjeni. U strahu od lovaca na naciste i kompromitacije Argentine kao sigurne kuće za zločince, Pavelića su saradnici preko Čilea avionom prebacili u Španiju kojom je vladao fašistički dikator Franko. Tu je bio bezbedan kao i mnogi drugi zločinci, jer su u doba Hladnog rata nekadašnji naprijatelji zapadnih saveznika postali saveznici u borbi protiv Sovjetskog Saveza.

KAZNA Ante Pavelić na lečenju posle atentata, Foto Vikipedija

Pavelić u Španiji

Jovović je neko vreme posle atentata radio kao pomorac, a zatim se vratio u Argentinu i oženio. Zbog bezbednosti porodice u sredini u kojoj je ustaška emigracija bila veoma jaka o atentatu je ćutao decenijama. Tek u decembru 1998. došao iz Argentine u otadžbinu i u manastiru Ostrog gde je bio štab njegovog komandanta pukovnika Baja Stanišića ispovedio se, sluteći kraj života, mitropolitu Amfilohiju Radoviću. Starac je zaprepašćenom arhijereju otkrio da je on atentator koji je 1957. ispalio hice na Pavelića koji je od rana preminuo dve godine kasnije.

Mitropolit Amfilohije ga je oslobodio čuvanja ispovedne tajne i Jovović je iste večeri pred zapanjenom ćerkom Marijom i nekolicinom domaćina ponovo ispovedio svoju životnu priču koju je zabeležio novinar Tihomir Burzanović.

Blagojeva kći Marija postala je vodeći istraživač nepoznatog dela života svoga oca, usamljenog osvetnika Srba. U svoje dve knjige je paralelno otkrivala i nepoznatu mračnu hladnoratovsku istoriju skrivanja zločinaca iz Drugog svetskog rata, čije su se ideje povampirile u našem vremenu, što je razlog više da se ostaci srpskog heroja Blagoja Jovovića vrate u otadžbinu.

Fozto: Privatna arhiva i Fejsbuk

Blagoje Jovović 1998. godine

DOKUMENTI I SVEDOCI

Blagoje Jovović je umro 1999. tokom agresije NATO na SR Jugoslaviju, koje ga je po rečima bližnjih duboko potreslo i ubrzalo njegovu smrt, ali klupko je polako počelo da se raspliće i otkriveni su diplomatski dokumenti i svedoci koji su potvrdili priču Blagoja Jovovića. Zagrebački novinar Pero Zlatar s odličnim vezama u hrvatskoj Udbi napisao je na osnovu svedočenja i dokumenata knjigu u kojoj je potvrdio da je ovaj on osmislio i izveo

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

I PORED VELIKE PREDNOSTI ARSENAL STREPI: Brzi gol na Bernabeu bi mogao biti katalista nezaboravne večeri u hramu fudbala