NOVIM GENERACIJAMA MI ĆEMO OSTAVITI ZAŠTIĆENU PRIRODU: Intervju - Sara Pavkov, ministar zaštite životne sredine
EKOLOŠKI problemi u Srbiji nisu od juče. Oni su posledica višedecenijske nebrige koja je prekinuta u vreme aktuelne vlasti.

Foto D. Milovanović
Napravljen je snažan zaokret, postavili smo zaštitu životne sredine kao prioritet, a ključne tačke su - upravljanje otpadom, otpadnim vodama i unapređenje kvaliteta vazduha.
Ovako, u prvom intervjuu od stupanja na čelo ministarstva za zaštitu životne sredine, za "Novosti" govori Sara Pavkov, najmlađi član kabineta u Nemanjinoj 11. Navodeći da je država pokrenula kapitalne projekte izgradnje više regionalnih centara za upravljanje otpadom, kao i transfer-stanica za pretovar istog, naša sagovornica podseća i da je od 2021. uređeno 11 nesanitarnih i uklonjeno više od 1.000 manjih divljih deponija:
- Pokrenuli smo izgradnju nedostajuće kanalizacione mreže i postrojenja za preradu otpadnih voda, a u ovom trenutku u izgradnji je oko 300 kilometara kanalizacije širom zemlje. Odredili smo i set mera za unapređenje kvaliteta vazduha, među kojima je podrška Ministarstva da se zamene stari, zagađujući kotlovi u javnim ustanovama. Dosad je zamenjeno 169 kotlarnica u toplanama, školama, vrtićima, domovima zdravlja i to u 76 gradova i opština. Od 2020. Srbija je bogatija za oko 350.000 novih sadnica, subvencionišemo kupovinu električnih vozila, nastavljamo sa čišćenjem smetlišta...
Uprkos svemu, čini se da je kod nas, ipak ekološka kultura na niskom nivou...
- Ne bih se složila s tim, građane zanima životna sredina. Iako, uvek ima prostora da se svest može podići na viši nivo. Na terenu razgovaramo sa građanima, jer je važno da razumeju značaj projekata koje realizujemo u njihovoj sredini. Dijalog sa ljudima i ranije je za nas u ministarstvu bio ključan, a tako ćemo nastaviti i u mandatu koji mi je poveren. Danas, gotovo u svakoj lokalnoj samoupravi realizujemo bar po jedan ekološki projekat, a kada građani vide da se u njihovom mestu izvode radovi koji će im doneti bolji kvalitet života, prirodno je da razumeju i značaj brige o životnoj sredini. Važno je da generacijama koje će doći posle nas, ne ostavljamo probleme koje smo nasledili, već čistu i zelenu Srbiju, a to možemo samo ako smo složni i posvećeni ovom zajedničkom cilju.
Učila sam i kroz karate
Da li vam je karate pomogao da budete uspešni i na drugim poljima, bili ste među najboljim đacima čuvene Jovine gimnazije, najboljim studentima novosadskog PMF...
- Sport utiče i na fizički i duhovni razvoj. Karate me je od malih nogu učio disciplini, istrajnosti i poštovanju. Učio me je i da se rezultati ne stiču preko noći, već kroz kontinuiran rad, trud i samokontrolu, što mi je bilo značajno i kroz školovanje gde sam od početka beležila zapažene rezultate. Bila sam đak generacije 2007/2008. u čuvenoj Jovinoj gimnaziji, kako kažete, a i tokom studija sam više puta nagrađivana, između ostalog i stipendijom Fonda za mlade talente "Dositeja". Fakultet sam završila sa prosečnom ocenom 9,74, master studije sa 10, a uskoro ću, nadam se, privesti kraju i doktorsku disertaciju. I danas, kada mi je povereno da vodim Ministarstvo zaštite životne sredine, osećam koliko mi znači sportski duh.
Poglavlje 27, koje se tiče životne sredine, međutim, jedno je od najtežih u pregovorima o pristupanju Srbije EU...
- Naše strateško opredeljenje je zatvaranje ovog poglavlja i u tom cilju aktivno preduzimamo mere, posebno imajući u vidu da je to složen i skup proces. Neophodna su velika ulaganja kako bismo i u ovoj oblasti dostigli EU standarde, odnosno kako bi građani Srbije imali iste standarde zaštite životne sredine kao i građani u Uniji. Do sada smo uspeli da obezbedimo sredstva za kapitalne projekte, ali i da napravimo ozbiljan pomak kada je reč o donošenju strateških dokumenata i drugih propisa. Ministarstvo je pripremilo Akcioni plan za ispunjavanje merila za zatvaranje Poglavlja 27 kojim je izvršena analiza trenutnog stanja i dat pregled neophodnih mera kako bismo jasno definisali obaveze, što je jedan od uslova za zatvaranje poglavlja. EU, inače i sama ažurira svoje zakonodavstvo u ovoj oblasti, zato nas čeka još mnogo posla.

Foto D. Milovanović
Bili ste deo mnogobrojnih ekoloških pokreta, jedan ste i osnovali - "Zeleni sad". Koliko će vam iskustvo iz ovih pokreta pomoći u rešavanju problema u resoru životne sredine na čijem ste čelu?
- Ekolog sam i po struci, a godinama unazad svakim svojim angažovanjem samo sam potvrđivala ličnu sklonost i ogromnu ljubav prema životnoj sredini. Svakako da su mi svaki projekat i svako angažovanje obogatili dotadašnja znanja, dajući mi čvršći osnov za svaki sledeći profesionalni izazov. Pre nego što sam angažovana u Ministarstvu zaštite životne sredine 2020. bila sam zaposlena u Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode. Od 2013. do 2020. koordinirala sam više od 20 različitih projekata civilnog društva u oblasti zaštite životne sredine i učestvovala u mnogobrojnim inicijativama na nacionalnom i međunarodnom nivou. Koautor sam 11 naučnih radova, a očekujem da ću uskoro steći i zvanje doktora nauka iz ove oblasti. Sva ta iskustva doživljavam kao delove velike slagalice koja vremenom postaje sve potpunija.
Za mnoge, vaše imenovanje je logičan izbor s obzirom na to da ste donedavno bili državni sekretar u ovom ministarstvu... Ipak, da li ste bili iznenađeni kada vam je povereno mesto ministra...?
- Naravno da sam u jednom trenutku bila iznenađena, ali dominantno sam osećala veliku čast što sam izabrana, kao i veliku odgovornost. Želim i ovom prilikom da zahvalim predsedniku Vlade profesoru dr Đuri Macutu, predsedniku Republike Aleksandru Vučiću i predsedniku SNS Milošu Vučeviću što su verovali u mene. Veliko hvala i Ireni Vujović kojoj sam bila jedan od prvih saradnika u poslednjih pet godina, gde sam prošla sve nivoe profesionalnog angažovanja... Zato sam sada osetila spremnost da se uhvatim u koštac sa svim izazovima i da, sa svojim timom, napravim dobar rezultat u korist svih građana. Ovo za mene lično nije samo funkcija, već prilika da stavim u funkciju svoje znanje, iskustvo i entuzijazam zarad javnog dobra.
I društvene mreže kao alat
Jeste li aktivni na društvenim mrežama, mislite li da su one važan alat u obavljanju ministarskog posla, za komunikaciju i informisanje?
- Društvene mreže su danas nezaobilazan alat u komunikaciji i most između institucija i građana, i zato se trudim da budem aktivna. Imam službene profile koji su otvoreni za svakoga koga zanima ova oblast i aktivnosti Ministarstva koje vodim. Važno mi je da građani dobiju pravovremene i tačne informacije, ali i da i sami vide da je Ministarstvo tu zbog njih, da smo otvoreni za razgovor, pojašnjenja, povratnu reakciju.
Koji je po vama pravi način da se rešavaju problemi u društvu, kako ste se vi "borili" sa administracijom dok ste bili ekološki aktivista?
- Moram da priznam da nisam nailazila na otpor" administracije, ali uvek sam se trudila da delujem u skladu sa institucionalnim okvirima. Postupci, procedure i zakoni postoje s vrlo opravdanim razlogom, kao vid predostrožnosti i mehanizam koji obezbeđuje da se odluke donose promišljeno, pravično i u skladu sa interesom svih građana. Svaki pristup suprotan tome, ako malo dublje pogledate, ima drugu agendu u kojoj je aktivizam samo paravan, a ciljevi su često političke prirode. Ja sam, kao aktivistkinja, ali i kao stručni saradnik, uvek poštovala institucije i institucionalne okvire i verujem da je to jedini ispravan pristup.

Foto D. Milovanović
Kako prevazići prepreke, a da to ne bude na štetu nekog drugog ili da ugrožava institucije čemu upravo svedočimo?
- Problemi u društvu se najbolje i jedino rešavaju dijalogom, znanjem i strpljenjem. Ključni su sloga i jedinstvo, jer kada smo ujedinjeni, možemo da uradimo velike stvari za dalji razvoj i prosperitet Srbije. Svaki pokušaj da se sistem vaninstitucionalno menja, ne samo što je nezakonit, već je i suštinski neproduktivan i štetan. Svako odbijanje dijaloga ukazuje na postojanje ličnih interesa onih kojima je prioritet ostvarenje političkih ciljeva i koji su usmereni na nedemokratsko otimanje vlasti na ulici bez suštinske brige o građanima i njihovom interesu. To je Srbija prošlosti, a Srbija u kojoj danas živimo je više nego ikada okrenuta boljoj budućnosti za sve. Verujem u institucije, u pravni okvir i u snagu konstruktivnog dijaloga. Država je tu da bude partner građanima, da čuje, razume i zajedno sa stručnom i zainteresovanom javnošću traži najbolja rešenja.
Sa vaše 33 godine, najmlađi ste ministar u ovom sazivu Vlade Srbije, smatrate li to prednošću?
- Verujem da godine nisu u velikoj meri značajne, kao što je to kombinacija znanja, iskustva i energije, koja je apsolutno dobitna za dobro obavljanje posla. Nije važno samo koliko godina imate, već šta ste u tom periodu uspeli da izgradite. Imam sreću da se godinama bavim zaštitom životne sredine, da sam prošla kroz civilni sektor, institucije, teren, vodila projekte od nacionalnog značaja i sve to mi daje čvrst temelj da sada, u novoj ulozi, još snažnije nastavim.

Foto D. Milovanović
Da li ste i kakve savete dobili od članova porodice i prijatelja, kako su oni reagovali na vaše imenovanje?
- Porodica i bliski prijatelji odlično znaju da je ova pozicija spojila za mene najvažnije dve stvari, a to su ljubav prema svojoj državi i životnoj sredini. Srećni su i ponosni na mene, jer znaju koliko sam truda i rada uložila kako bih sebe izgradila da sada mogu na visokom nivou da radim za svoju zemlju u resoru koji najviše volim. Budući da su moji bliski ljudi moj stub i oslonac, rado saslušam i njihove savete, a ovoga puta su mi savetovali da ostanem dosledna sebi, marljiva i istrajna.
Sa samo 20 godina postali ste član SNS. Koji je bio motiv da se tako rano politički angažujete, ko je ili šta je presudilo?
- Srpsku naprednu stranku sam videla kao političku opciju koja je izuzetno patriotski orijentisana, sa sluhom za mlade ljude koji su spremni da uče i rade, i kojoj je interes građana na prvom mestu. Kao apsolutni patriota, sa društveno odgovornom svešću, prepoznala sam ovu stranku kao okruženje koje može da neguje i podrži vrednosti za koje se i sama zalažem.

ŠOJGU UPOZORAVA: Taj potez bi mogao dovesti do trećeg svetskog rata
SEKRETAR Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu upozorio je da bi uvođenje mirovnjaka na istorijske teritorije Rusije moglo dovesti do trećeg svetskog rata.
24. 04. 2025. u 19:46

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

TRAMP ZASPAO I ZAHRKAO NA SAHRANI PAPE? U njega je ušao duh "Uspavanog Džoa" ili to baš i nije tako?
"USPAVANI Donald" na delu ili baš i ne?
27. 04. 2025. u 14:11
Komentari (0)