ZA HRVATE JUGOSLAVIJA JE PREDSTAVLJALA NACIONALNI PORAZ: Predavanje istpričara Ognjena Karanovića

Ljiljana Preradović

12. 05. 2025. u 14:27

TEZA svih separatističkih pokreta u Jugoslaviji, koji su istovremeno predstavljali i oštre zatočnike „borbe protiv velikosrpskog hegemonizma“, bila je da su srpska politička i privredna zajednica ekonomski zloupotrebljavale i iskorišćavale druge nacionalne identitete, posebno istorijske pokrajine iz Austrougarske..

ЗА ХРВАТЕ ЈУГОСЛАВИЈА ЈЕ ПРЕДСТАВЉАЛА НАЦИОНАЛНИ ПОРАЗ: Предавање истпричара Огњена Карановића

FOTO:KCNS

To je u svom predavanju "Velikosrpski ili jugoslovenski integralizam 1929-1941. godine u Kulturnom centru Novog Sada naveo istoričar Ognjen  Karananović.

On ističe da upravo, data teza zloupotrebljavana je u periodu postojanja komunističke Jugoslavije. Još pre Drugog svetskog rata ovu šarenu lažu uspešno su osporavali ekonomski stručnjaci poput Gojka Grđića, Slobodana Draškovića i drugih. Naročito je razobličena propagandna vrednost knjige hrvatskog ekonomiste i nacionaliste Rudolfa Bićanića iz 1938. godine „Ekonomska podloga hrvatskog pitanja“. Slobodan Drašković uspešno je dokazao (korišćenjem podataka samog Bićanića) da su predeli Vojvodine, Slovenije, Hrvatske i Slavonije, u čiji sastav je ulazilo 62 odsto  stanovnika Jugoslavije, raspolagali sa 77 procenata  agrarne proizvodnje, 8 8 odsto šumarske privrede, 74 procenta  trgovine, 75 odsto  industrije i 70 odsto  novčanih sredstava.

- Istovremeno, Srbija, Crna Gora, Makedonija i Sandžak, u kojima je živelo 38 odsto  stanovnika Jugoslavije, nisu ostvarivali ni petinu dohotka u privredi.- predočava Karanović. - S druge strane, integralistička ideologija, uz održavanje centralističkog upravnog i unitarnog državnog uređenja Jugoslavije, dodatno je pojačala paradoks u kolektivnoj svesti njenih naroda.
Taj paradoks po rečima istpričara Karanovića,  odražava se u činjenici da je grandiozna većina Srba u velikoj meri prihvatala, pa i oduševljavala se jugoslovenskim političkim i integralističkim ideološkim opredeljenjem i nadnacionalnom svešću, dok je kod Hrvata stanje bilo sasvim suprotno.

- Za njih je Jugoslavija predstavljala nacionalni poraz, inhibitorski mehanizam u konačnom ostvarenju nacionalnog cilja – realizaciji velikohrvatske ideje o istorijskom i državnom pravu - navodi istoričar. -  Kako bi bili u stanju da pronađu makar i magloviti argument za datu politiku, jugoslovenski integralizam jednostavnu su oglasili za 'politički plašt velikosrpske ideologije.

Čitavo predavanje istoričara Ognjena Karanovića  "Velikosrpski ili jugoslovenski  integralizam 1921-1941. godine, može se pogledati na Jutjub kanalu Kulturnog centra Novog Sada.

 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

NAJNOVIJE VESTI SA RATIŠTA: Podvig Čečena posle akcije VSU