(MAPA) NAJNOVIJA VREMENSKA PROGNOZA EVROPSKIH STRUČNJAKA: Evo kakvo nas leto očekuje (FOTO)

Новости онлине

20. 05. 2025. u 20:13

NAJNOVIJE prognoze za leto 2025. pokazuju dinamičan obrazac atmosferskih kretanja nad Evropom. Nakon ranog početka sa izraženijim poremećajima vremenskog obrasca, srednji i kasniji delovi leta izgledaju sušniji nad Evropom, uz povećani potencijal za toplotne talase. Meteorološka služba Severe Weather Europe objavila je najnoviju veliku prognozu za leto u Evropi. U nastavku je prenosimo u celosti.

(МАПА) НАЈНОВИЈА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА ЕВРОПСКИХ СТРУЧЊАКА: Ево какво нас лето очекује (ФОТО)

Foto: Profimedia

Najpre ćemo pogledati kako se do sada razvijalo proleće u Evropi. Meteorološko proleće obuhvata period mart–april–maj, a trenutno imamo podatke od 1. marta do 13. maja, što pokriva veći deo sezone.

Gledajući najpre odstupanje pritiska, može se videti dominantno pozitivno odstupanje pritiska nad severozapadnom Evropom. Sistemi niskog pritiska uglavnom su se zadržavali dalje od centralne Evrope, zahvatajući jugozapadne i severoistočne delove.

Nestabilno vreme u poslednjoj nedelji maja

Odstupanje temperature za ovaj period pokazuje uglavnom iznadprosečne temperature u proleće nad velikim delom kontinenta. Područje koje se posebno ističe jeste jugozapadna Evropa, pod regionalnim uticajem sistema niskog pritiska.

Takođe je zabeležena veća količina padavina nad jugozapadnom Evropom. Ova zona padavina uglavnom je rezultat uticaja regionalnih sistema niskog pritiska nad jugozapadnom Evropom i zapadnim Sredozemljem. Manje padavina nego uobičajeno zabeleženo je pod dominantnim visokim pritiskom nad centralnim i severozapadnim delovima.

Foto: Severe Weather Europe

U poslednjoj nedelji maja vidljivo je prilično izraženo odstupanje niskog pritiska koje se spušta nad Evropu i utiče na ceo kontinent. Doneće sa sobom severniji tok vazduha sa nestabilnim vremenom i mogućnošću ozbiljnih vremenskih neprilika. S anomalijom visokog pritiska nad jugozapadnim i severoistočnim delovima, ovo je gotovo suprotan vremenski obrazac u poređenju s onim što smo do sada videli ovog proleća.

Detaljnijim pogledom na temperaturni obrazac u ovom periodu vidi se široko područje sa nižim temperaturama od proseka nad kontinentom. Ovo je nedeljni prosek, ali pokazuje uticaj širokog sistema niskog pritiska koji se spušta nad kontinent sa severa.

Prognoza padavina pokazuje veliko područje Evrope sa znadprosečnim padavinama u tom periodu. Više padavina prognozira se na području direktnog uticaja sistema niskog pritiska, od severozapadne i severne Evrope prema centralnim delovima i u obliku levka prema jugu. Manje padavina očekuje se u tom periodu nad jugozapadnim i krajnje jugoistočnim delovima.

Prognoza za jun

Počev od juna, prognoza raspodele pritiska prema ECMWF modelu pokazuje područje visokog pritiska nad severnim Atlantikom, sa mogućim proširenjem prema severozapadnoj Evropi. Takođe se predviđa porast grebena visokog pritiska nad jugom.

Foto: Severe Weather Europe

Detaljnijim pogledom na temperaturni obrazac za jun nad Evropom vidimo toplije vreme od proseka nad severozapadnim i južnim delovima. No, centralni i severoistočni delovi imaće normalne, pa čak i nešto niže temperature od uobičajenih za jun. To ukazuje na mogući severozapadni vetar nad tim područjima zbog sistema pritiska koji deluju poput "pumpe", sa visokim pritiskom na zapadu i niskim na istoku.

Foto: Severe Weather Europe

Prognoza padavina takođe pokazuje sušniji obrazac. Može se videti manje padavina nad zapadnom, centralnom i južnom Evropom. To je u skladu sa područjem niskog pritiska nad severoistočnom Evropom i visokog pritiska nad severozapadom.

Prognoza ECMWF modela

Model ECMWF smatra se vodećim po pitanju pouzdanosti. No nijedan dugoročni/sezonski sistem prognoze ne može se nazvati sasvim pouzdanim. To je zato što gledamo samo trendove i kako se vremenski obrasci razvijaju u velikim razmerama i tokom dužih perioda.

Letnja prognoza pritiska prema ECMWF-u pokazuje područje niskog pritiska nad krajnjom severnom Evropom. Takođe prikazuje sistem visokog pritiska nad severnim Atlantikom koji se proteže preko Ujedinjenog Kraljevstva i Irske prema centralnoj Evropi. Još jedno područje niskog pritiska naznačeno je dalje na istoku.

Foto: Severe Weather Europe

Detaljnijim pogledom na temperaturnu prognozu vidimo nadprosečne temperature nad velikim delom kontinenta. Najtoplije anomalije biće nad centralnom Evropom i nekim zapadnim delovima. To pokazuje vrlo verovatnu dominaciju sistema visokog pritiska, pri čemu su sistemi niskog pritiska potisnuti severnije nego inače.

U prognozi padavina prema ECMWF-u mogu se videti uglavnom sušniji uslovi nad Evropom pod zonom visokog pritiska. Ali vidimo povećane količine padavina nad krajnjim severnim delovima Ujedinjenog Kraljevstva i Skandinavije pod zapadnim strujanjem sistema niskog pritiska daleko na severu.

Foto: Severe Weather Europe

Sve u svemu, čini se da će blokirajući visoki pritisak doneti sušnije uslove nad većim delom centralne Evrope, uz povećani potencijal za toplotne talase u odnosu na uobičajeno.

Prognoza UKMO modela

Drugi model koji razmatramo je UKMO, model Britanskog meteorološkog zavoda koji se pokazao dobrim tokom poslednjih godina. Često služi kao dobra dopuna ECMWF-u, pri čemu se stvarni uslovi nalaze negde između prognoza oba modela.

Prognoza anomalije pritiska UKMO modela za avgust pokazuje naznake sistema niskog pritiska nad severozapadnom Evropom i zone visokog pritiska na istoku i zapadu. Ova konfiguracija sugeriše česte poremećaje sa severozapada prema centralnim delovima.

Foto: Severe Weather Europe

Gledajući prognozu temperature, možemo videti toplije vreme od uobičajenog nad velikim delom kontinenta. Najizraženije tople anomalije naznačene su nad centralnom i severnom Evropom, a manja odstupanja nad Ujedinjenim Kraljevstvom, Irskom i zapadnom Evropom.

Ova prognoza prikazuje uticaj područja niskog pritiska nad severozapadom, koje se okreće suprotno od smera kazaljke na satu. Time se potiskuje snažniji južni vetar nad centralnim, istočnim i severnim delovima te zapadni do severozapadni vetar prema zapadnoj Evropi sa poremećajima.

Foto: Severe Weather Europe

Takođe možemo videti uticaj tog područja niskog pritiska u prognozi padavina. Postoji područje sa više padavina nad severnom i severozapadnom Evropom, podstaknuto sistemom niskog pritiska na severozapadu. Njegov uticaj proteže se i na centralnu Evropu jer povremeno šalje poremećaje sa severozapada.

Široko područje sa smanjenim padavinama

Tromesečna prosečna prognoza pritiska za leto 2025. prema kanadskom CANSIPS modelu prikazuje dominantnu pozitivnu anomaliju pritiska nad centralnom i severnom Evropom. Iako prognoza ne prikazuje područje niskog pritiska, ono se obično razvija nad južnom i centralnom Evropom kada je područje visokog pritiska smešteno na ovaj način.

Foto: Severe Weather Europe

Prognoza temperature za isti period pokazuje nadprosečne temperature nad većim delom Evrope, podstaknute visokim pritiskom na severu. Hladnije područje proteže se prema krajnjem istoku, pod jačim severnim strujanjem sa istočne strane sistema visokog pritiska, koji se okreće u smeru kazaljke na satu.

Foto: Severe Weather Europe

U prognozi padavina može se videti široko područje sa smanjenim padavinama pod uticajem visokog pritiska. Ali vidimo i povećanu količinu padavina nad južnim i centralnim delovima i Sredozemljem, verovatno zbog zone niskog pritiska nad južnim delovima Evrope

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

RUSIJA TUGUJE: Poginuo (i) Oleg Hofman - poslednja u nizu tragičnih vesti