JOŠ OVOG LETA U "ŠENGEN" SA ŠTAMBILJEM U PASOŠU: Iako su EP i ES postigli privremeni sporazum o postepenom uvođenju, start EES nije određen

BAR do kraja godine sa pasošem Srbije u zemlje Evropske unije ulaziće se - po starom, sa pečatom u pasošu.

ЈОШ ОВОГ ЛЕТА У ШЕНГЕН  СА ШТАМБИЉЕМ У ПАСОШУ: Иако су ЕП и ЕС постигли привремени споразум о постепеном увођењу, старт ЕЕС није одређен

Foto: Profimedia/Ilustracija

Svi koji su strahovali od dodatnih razloga za gužve na graničnim prelazima, zbog uvođenja novog - EES sistema, u sezoni odmora, bar ovog leta mogu da odahnu. Iako su Evropski savet i Evropski parlament postigli privremeni sporazum o postepenom pokretanju koordinisanog sistema elektronskog beleženja izlazaka i ulazaka putnika u šengenski prostor, ni sada nije određen tačan start uvođenju ove procedure čija primena je već više puta odlagana, a podrazumevala bi da se na terminalima na ulasku i izlasku putnika iz šengenske zone uzimaju i digitalno beležiti podatke iz pasoša, otisci prstiju i snimak lica državljana zemalja van EU koji putuju na kratke boravke u državu članicu.

I ovaj sporazum je privremen i moraće da ga potvrde i Evropski savet i Parlament, pre nego što ga obe ove institucije formalno usvoje. Shodno tome, najnovija uredba ne određuje ni datum za početak postepenog uvođenja sistema. To će zahtevati posebnu odluku Evropske komisije.

Elektronika na pauzi zbog gužve

U BRISELU naglašavaju da će postepeno uvođenje EES omogućiti državama članicama da počnu da koriste njegove bezbednosne pogodnosti, a da će istovremeno dati graničnim vlastima i saobraćajnoj industriji više vremena da se prilagode novoj proceduri. Jedni ovaj sistem vide kao olakšanje u prelasku granica, a drugi ukazuju na pojačanu proceduru koja zahteva dodatno vreme, naročito na drumskim prelazima. Donosioci zakona su se zato složili da tokom postepenog početka rada sistema, države članice mogu u potpunosti ili delimično da obustave rad na elektronskom beleženju na određenim graničnim prelazima, na primer u slučajevima kada bi intenzitet saobraćaja doveo do veoma dugog čekanja.

Privremeni sporazum je, ipak, korak bliže ka uvođenju elektronskog sistema na granicama sa EU, čija je primena prolongirana zbog tehničke nespremnosti pojedinih država članica, među kojima su i one najveće, da u potpunosti započnu s implementacijom. Zato se i krenulo u postepeno uvođenje novog sistema upravljanja spoljnim granicama. Prema privremenom sporazumu koji su postigli ES i EP, sistem će se uvoditi po etapama tokom šest meseci.

U okviru faznog uvođenja sistema dinamika je sledeća: države članice rade na minimalnoj registraciji na ovaj način na 10 odsto graničnih prelaza posle prvog meseca. Prvih 60 dana, EES može da se koristi bez biometrijskih funkcionalnosti. Posle tri meseca, neophodno je da se elektronski registruje najmanje 35 odsto prelaza. Zemlje EU bi trebalo da postignu potpunu registraciju svih pojedinaca do kraja šestomesečnog perioda.

Tokom prelazne faze, države članice će nastaviti da ručno overavaju putne isprave, odnosno carinici će i dalje lupati pečate u pasoše. Nakon toga, s ovom praksom bi trebalo da se prestane.

- Zahvaljujući ovom sporazumu, države članice će moći da primene novi sistem upravljanja granicama za registraciju ulaska i izlaska iz šengenskog prostora državljana zemalja van EU. Ovo je dobra vest i podržaće napore da naše granice budu bezbedne - poručio je Tomaš Sjemonjak, ministar unutrašnjih poslova i administracije Poljske, zemlje koja u prvih šest meseci ove godine predsedava EU.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SVET U ŠOKU, SRBI ODUŠEVLJENI Evo gde Kristijano Ronaldo nastavlja karijeru