JAPANSKI VRT U SRED BANATA: Robert Oster iz Kikinde ima čudan hobi
KIKINĐANIN Robert Oster vlasnik je jedinog privatnog japanskog vrta u Vojvodini, a verovatno i u Srbiji.

Foto R. Šegrt
Napravio ga je u svom dvorištu, a za formiranje ove unikatne bašte posebne estetike trebalo mu je 13 godina. Na oko 300 metara kvadratnih ima tri jezera, raznobojne japanske ribe karaše, više ukrasnih kamenih figura, svetiljki, česmi, bonsai i drveća. Na sredini dominira velika kapija tori, koja u Japanu ispred svakog šinto hrama označava prelazak iz zemaljskog u duhovni svet.
- Kad smo se doselili u ovu kuću, zatekao sam ekonomsko dvorište koje me nije previše zanimalo. Po internetu sam tražio ideje kako da ga preuredim. Brzo sam se zaljubio u japanske vrtove i čvrsto odlučio da baš takav napravim za sebe i suprugu. Od tada sam sa raznih strana počeo da donosim kamenje. Pronalazio sam ih pored magistralnih puteva, ali sam ih donosio i sa Sitonije i Skijatosa, sa Tresibabe i Kopaonika - navodi Oster.

Foto R. Šegrt
ROBERTOV vrt je 2011. godine u izboru za "najlepšu baštu Srbije", u konkurenciji 68 drugih, zauzeo drugo mesto. Od tada je znatno dopunjen i obogaćen. Samo za šišanje i oblikovanje ima 32 biljke. Sve figure, česme, jezera, pa čak i velikog zmaja, vlasnik je sam izradio....
- Vrt se nikada ne završava, uređenju nema kraja. Najlepše je u junu, kada sve olista i procveta, tada je i najviše posla. Ima mnogo čupanja korova, treba šišati, orezivati. Mnogo je posla da bi vrt bio uredan - objašnjava ovaj samouki, ali uspešni botaničar.
BONSAI I NIVAKI
- BONSAI je samo ono drvo koje je malo, oblikovano i obavezno u posudi. Ako je isto takvo drvce ili biljka u zemlji, bez posude, ono je nivaki. Ono se isto formira i izgleda kao bonsai - podučava nas Robert Oster.
Za svoju japansku oazu iz dva dela, komplimente dobija sa svih strana, čak je i jedan Japanac rekao da je mali vrt izvanredan. Ima i zvanične potvrde da je u tipično banatsko podneblje uspešno "posadio" i neguje raskošnu istočnjačku baštu.
- Ovo za Japance ne bi bio autentičan vrt. Kod njih su mnogo skromniji. Mi koji u Evropi ili Americi imamo japanske vrtove, pravimo ih sadržajnije, bogatije. Različitog smo mentaliteta - iskren je Oster.

Foto R. Šegrt
JAPANCI kažu da je za baštu, da bi bila lepa, potrebno da malo ostari. Ocenili su da je koncept ovog Kikinđanina dobar.
- Najveći kompliment mi je dao Hiromi Hoši koji u Italiji predaje hortikulturu. Za kompoziciju moje male bašte rekao je da je odlično urađena. Kontaktiram sa Englezima, Holanđanima, Amerikancima, Špancima. Razmenjujemo iskustva, fotografije, svi hvale moju baštu - prenosi Robert Oster.

VELIKA PROMENA U ŠKOLAMA U SRBIJI: Od danas ništa neće biti isto, odnosi se na roditelje
RODITELjI školaraca u Srbiji od danas dobijaju automatska zvučna obaveštenja kada nastavnik u elektronski dnevnik upiše izostanak deteta sa časa ili novu ocenu. Mada su deca godinama nalazila načine da ne kažu roditeljima baš sva dešavanja u školi, to sada više neće biti moguće.
17. 04. 2025. u 11:29

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OTVOREN HRISTOV GROB Evo šta su našli: "Kolena su mi klecala, nisam to očekivao - vekovima je bio zatvoren" (VIDEO)
"APSOLUTNO sam zadivljen. "
19. 04. 2025. u 08:39
Komentari (0)