BELORUSE OPČINILA JELAŠNIČKA KLISURA: Pobornici sportskog penjanja "osvajaju" okolinu Niša
PRVAK Belorusije u sportskom penjanju, Nikita Logunov (21), sa desetak svojih učenika doputovao je početkom sedmice u Niš, da bi ih ovom sportu podučavao na stenama Jelašničke klisure. Zbog pandemije virusa korona prilike mu ove godine nisu dozvolile da otputuju u Rusiju ili Tursku, gde su dosad obično odlazili da vežbaju ovaj ekstremni sport, pa je Nikita saznavši da je granica sa Srbijom otvorena za strance, odlučio da dođe u ove krajeve.

Foto J. Ćosin
Očaran stenama Jelašničke klisure u dolini istoimene reke, do kojih se stiže uzanim visećim mostom koji su napravili planinari, Nikita kaže da će sasvim sigurno ovo mesto biti obavezna destinacija za penjanje i narednih godina.
- U Belorusiji nemamo prirodne stene, samo veštačke, takva nam je zemlja, ravna. Zato svake godine odlazimo u Rusiju, Ukrajinu ili u Tursku. Ove godine virus korona nas je u tome sprečio, granice su zatvorene, pa smo mogli da idemo jedino na Balkan. Odlučili smo se za Srbiju i zaista smo očarani lepotom same zemlje, stene su odlične, a i vreme nam ide u prilog. Ima lakših stena, ima i težih - priča Logunov za naš list.
Kazao nam je ovaj mladi penjač i da su, osim stena, on i njegovi polaznici oduševljeni i prirodom krajolika nadomak Niške Banje, kao i gostoprimstvom lokalnog stanovništva.
- Ljudi su mnogo otvoreniji nego u Belorusiji, svi su vrlo ljubazni, žele da pomognu, da nas odvezu kolima ako nam treba prevoz. Zaista smo oduševljeni - ne skriva Logunov zadovoljstvo.
Iako ima tek 21 godinu, ovim sportom bavi se, kaže, deceniju i po. Poslednje tri godine vodi svoj klub i podučava polaznike profesionalnom penjanju:
PARK PRIRODE
JELAŠNIČKA klisura spaja Nišku kotlinu sa naseljima i turističkom destinacijom Bojanine vode na severozapadnim obroncima Suve planine. Udaljena je 14 kilometara od Niša i tri od Niške Banje. Od 1995. ima status "park prirode prve kategorije zaštite", kao prirodno dobro od izuzetnog značaja u kom su zaštićene prirodne vrednosti i endemske i subendemske vrste biljaka.
Preporučujemo

GUŽVE KAO NA PLAŽI: Bugarska uspela da od planinskog sporta napravi turistički bum
27. 09. 2020. u 06:48

PLANINARSKA AKCIJA U ĆUPRIJI: Šetnjom u grupama obeležavaju Dan pešačenja
09. 09. 2020. u 11:17

CEO ŠID TUGUJE ZA LEPOM MILANOM: Devojka (26) tragično preminula, danima se opraštaju od nje na društvenim mrežama
DEVOJKA Milana Mišić (26) iz Šida tragično je preminula 15. jula, a na večni počinak ispraćena je dva dana kasnije u pratnji neutešne porodice, prijatelja, rođaka i mnogobrojnih sugrađani koji se danima od nje opraštaju na društvenim mrežama.
27. 07. 2025. u 08:48

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (0)