SAČUVATI BLAGO SRBIJE: Kulturno i umetničko nasleđe važno za identitet naroda
MATERIJALNO i nematerijalno blago našeg naroda, bez obzira gde se nalazilo, mora biti zaštićeno kako bi i naredne generacije mogle da se upoznaju sa svojim korenima. U toj riznici nalazi se i kulturno-istorijsko i umetničko nasleđe u Srbiji, ali i van granica naše zemlje.

Foto: V.N.
To je, između ostalog, bila poruka i naučnog skupa "Zaštita kulturnog nasleđa i očuvanje nacionalnog identiteta", koji je održan u Domu omladine Beograd. Pokrovitelj događaja je bilo Ministarstvo spoljnih poslova Srbije - Uprava za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu, a sve u organizaciji Centra za istraživanje religije i politike i Doma omladine Beograda.
Na skupu je predstavljeno kulturno-istorijsko i umetničko nasleđe Srba u regionu, ali i u Srbiji, s posebnim osvrtom na tehničko-tehnološku zaštitu materijalnog i nematerijalnog kulturnog blaga našeg naroda. Učestvovali su stručnjaci iz različitih naučnih oblasti koji se direktno i indirektno bave problemom zaštite kulturnog nasleđa, sa posebnim akcentom na značaj svesti o nacionalnom identitetu i njegovom očuvanju za buduće generacije.
Učesnici su bili prof. dr Velimir Matanović (međunarodni kulturni centar u Krakovu) koji je govorio na temu istraživanja vizantijsko-srpskog uticaja u Poljskoj, pri čemu je akcenat stavljen na freske manastira u Suprašlu. Protosinđel teolog Danilo Gavranović, upravnik Arhiva eparhije zvorničko-tuzlanske, svoje izlaganje bazirao je na projektu zaštite duhovnog i kulturno-istorijskog nasleđa eparhije zvorničko-tuzlanske. Protojerej mr Zoran Ostojić, sveštenik eparhije budimske, predstavio je umetničko nasleđe te eparhije koje svedoči viševekovno prisustvo srpskog naroda u Mađarskoj.
Ilija Životić, stručnjak za bezbednost i predsednik IPO Srbija, prisutnima je ukazao na problem bezbednosti kulturnog blaga Srba u regionu, dok je Milica Marić Stojanović, iz Narodnog muzeja u Beogradu, govorila o instrumentalnim metodama kao sredstvu za bolje razumevanje i valorizaciju kulturnih dobara. Dr Jana Aleksić, iz Instituta za književnost i umetnost, prisutne je upoznala sa radom i značajem kulturnog radnika Milana Kašanina, a Filip Trajković, iz beogradskog Pedagoškog muzeja, govorio je o značaju dela "Istorija slovenskih naroda" arhimandrita Jovana Rajića, kao mozaiku iz kulturnog blaga Srba i njegovom uticaju na kasnije istoričare u određivanju srpskog nacionalnog identiteta.
Mr Bojana Pavlović, iz Pedagoškog muzeja u Beogradu, govorila je o recentnim metodama zaštite dokumentarnog filma kao likovnog istorijskog izvora od kulturnog, nacionalnog i istorijsko-društvenog značaja.

VELIKA PROMENA U ŠKOLAMA U SRBIJI: Od danas ništa neće biti isto, odnosi se na roditelje
RODITELjI školaraca u Srbiji od danas dobijaju automatska zvučna obaveštenja kada nastavnik u elektronski dnevnik upiše izostanak deteta sa časa ili novu ocenu. Mada su deca godinama nalazila načine da ne kažu roditeljima baš sva dešavanja u školi, to sada više neće biti moguće.
17. 04. 2025. u 11:29

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

"KOMPLITLI FRI OF ČARDž": Da li ste čuli kako Putin priča engleski? (VIDEO)
RUSKI predsednik Vladimir Putin imao je u februaru telefonski razgovor s američkim predsednikom Donaldom Trampom o okončanju rata u Ukrajini, a iako tada nije saopšteno kojim su jezikom pričala dvojica državnika verovatno se svako koristio svojim maternjim i oslonio na prevodioce.
17. 04. 2025. u 15:25
Komentari (0)