NEPOZNATA SUDBINA 4.000 SRBA: Srbija počela izradu zakona o prinudno nestalim licima u ratovima devedesetih

NIKO ne zna kakva je sudbina i gde počivaju zemni ostaci 10.006 osoba, među kojima više od 4.000 srpske nacionalnosti, posle sukoba na tlu bivše Jugoslavije. Oni se i dalje, više od dve decenije od okončanja raspada zemlje, vode kao nestali.

НЕПОЗНАТА СУДБИНА 4.000 СРБА: Србија почела израду закона о принудно несталим лицима у ратовима деведесетих

Darija Kisić Tepavčević i Veljko Odalović / Foto Tanjug

Zato je Srbija formirala Radnu grupu za izradu Nacrta zakona o prinudno nestalim licima, za čijeg je predsednika izabrana ministarka za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja Darija Kisić Tepavčević, a za zamenika predsednik Komisije za nestala lica Vlade Srbije Veljko Odalović.

Na prvom sastanku Radne grupe, Kisićeva je istakla da je inicijativu za donošenju zakona pokrenula Koordinacija srpskih udruženja porodica nestalih, ubijenih ili poginulih sa prostora bivše Jugoslavije.

- Zakon nam je potreban, jer do sada nije bila prepoznata kategorija prinudno nestalog lica kao žrtve, niti po tom osnovu prava porodica - kazala je ministarka.

Odalović je najavio da bi na jesen zakon mogao da uđe u skupštinsku proceduru i naveo da se, prema evidenciji MK Crvenog krsta, 35.021 osoba vodila od kraja oružanih sukoba kao nestala, a da je danas reč o 10.006 osoba. On je dodao da je najveći broj nestalih Srba na KiM.

Kako je za "Novosti" rekla Ljiljana Krstić iz Komisije za nestala lica i član ove radne grupe, na KiM se traga za 1.642 osobe srpske, albanske i nealbanske nacionalnosti. U Hrvatskoj se traga za njih 1.979, a u BiH za 6.385. Prošle godine, zbog korone, potraga i identifikacija su usporene, ali su ipak identifikovane 32 osobe. Međutim, i neka nova imena su se pojavila na listi, posebno za Hrvatsku, budući da su porodice tek naknadno prijavile njihov nestanak.

U Hrvatskoj i dalje nije rešen problem identifikacije u 36 registrovanih grobnica, koje zvanični Zagreb uporno ne ekshumira, kao ni identifikacije 898 tela u mrtvačnici, u glavnom gradu Hrvatske. Prema podacima MKCK, u ovoj zemlji se kao nestalo vodi 1.979 osoba, a naša komisija traga za njih 1.683. Na listi je 368 Srba čije su porodice podnele zahtev još preko Jugoslovenskog Crvenog krsta i 627 Srba koji su bili državljani Hrvatske, a njihove familije su izbegle u Srbiju i žive ovde. Preostalih 688 sa srpske liste traženja nije na listi MKCK.

OPERATIVNA LISTA U HRVATSKOJ

S VREMENA na vreme, desi se da u Hrvatskoj bude identifikovana osoba sa operativne liste srpske Komisije za nestala lica. Do sada ih je identifikovano 102, i tela su predata porodicama, pa se Beograd bori da i ta lista uđe u zvaničnu statistiku.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

LEKCIJA SVIM MUŠKARCIMA! Janis Tima se ubio, a njegova prva žena otkrila šokantne detalje