OPASNO UVOĐENJE ONLAJN ŠKOLE: Nacionalni prosvetni savet raspravljao o strategiji obrazovanja do 2030. godine
ONLAJN nastava treba da se odvija samo u izuzetnim slučajevima i pod izuzetnim okolnostima. Ukoliko bi uvođenje digitalne nastave bilo strateško opredelenje države definisano stategijom obrazovanja, to bi dovelo do velikih promena i pitanje je šta bi se dogodilo sa klasičnom nastavom.

Foto M. Anđela
Opredeljenje za digitalnu osnovnu školu i digitalnu gimnaziju ne bilo dobro, to su suštinska pitanja za naše obrazovanje. Delimo stav univerzitetske javnosti i KONUS-a da samo u izuzetnim slučajevima onlajn nastava ima prednosti. Ona u sebi krije i velike opasnosti.
Ovo je rekao Radivoje Stojković, predsednik Nacionalnog prosvetnog saveta na sednici ovog tela posvećenoj Strategiji obrazovanja i vaspitanja do 2030, ukazujući na delove strategije u kojima je predviđeno uspostavljanje onlajn osnovne škole i onlajn gimnazije. Naveo je da danas digitalna nastava zvuči kao ekskluziva, ali bi za 10 godina ekskluziva mogla da bude normalna nastava, a to, kaže on, ne sme da se dogodi.
Ana Marija Viček iz Ministarstva prosvete navela je da nije predviđen prelazak isključivo na onlajn nastavu, već samo u okolnostima kada normalan nastavni proces ne može da se odvija.
Na sednici NPS primedbe na strateški dokument izneli su i predstavnici stručnih društava i dali svoje preloge.
Snežana Marković iz Društva za strane jezike i književnosti u Srbiji založila se za uvođenje dva strana jezika u srednje škole i drugog stranog jezika u četvrti razred osnovne škole. Da je fizičko i zdravstveno vaspitanje potpuno zapostavljeno u strategiji obrazovanja smatra Goran Petrović iz Saveza nastavnika fizičkog vaspitanja koji predlaže da se akcenat stavi na nastavne i vannastavne aktivnosti fizičkog vaspitanja i školske sportske sekcije. Siniša Ranković iz Defektološkog društva Srbije istakao je da strategijom nisu rešeni problemi nastave za decu sa smetnjama u razvoju i invaliditetom.
Stojković je naveo da treba povesti brigu o identitetskim predmetima. NPS, osim srpskog jezika i književnosti, istorije i geografije, tu ubraja i muzičko i likovno vaspitanje.
OBAVEZAN SRPSKI NA FAKULTETIMA
SLAVKO Petaković, potpredsednik Društva za srpski jezik i književnost, naveo da u strategiju treba uvesti natpredmetni status srpskog jezika, zatim da se poveća fond časova maternjeg jezika u školama.
- Takođe, zalažemo se i da se srpski uvede na fakultete kao obavezan predmet ili fakultativno - rekao je prof. Petaković.
Preporučujemo

FAKULTETI (NE) PRIHVATAJU DRŽAVNU MATURU? Različiti stavovi NPS i Ministarstva prosvete
10. 10. 2020. u 07:52

TRAMP OTKRIO KOLIKO LjUDI NEDELjNO GINE U UKRAJINI: "Putin ubija mnogo ukrajinskih vojnika"
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je danas da je nezadovoljan ponašanjem ruskog predsednika Vladimira Putina i naveo da razmatra nove sankcije protiv Rusije.
08. 07. 2025. u 20:36

SKANDAL! PLENKOVIĆ O USTAŠKOM KONCERTU TOMPSONA: "Ponosni smo, jedino on može da okupi pola miliona"
PREMIJER Hrvatske Andrej Plenković održao je konferenciju za medije nakon sednice Predsedništva Hrvatske demokratske zajednice (HDZ). Glavna tema bila je koncert Marka Perkovića Tompsona na Hipodromu i ustaška ikonografija koja se tamo mogla videti, ali i čuti.
07. 07. 2025. u 18:33

"PRONACISTIČKA PROŠLOST, USTAŠKI SIMBOLI" Francuzi o Hrvatskoj posle Tompsona: "Ustaše ubile stotine hiljada Srba, Roma, Hrvata"
FRANCUSKE novine "Le Monde" oštro su kritikovale Hrvatsku posle koncerta Marka Perkovića Tompsona, upozorivši da Hrvatska pokazuje sve veću toleranciju prema pronacističkoj prošlosti iz vremena NDH.
08. 07. 2025. u 17:43
Komentari (0)