ZA PRIVREDNIKE 2,5 MILIJARDI DINARA: Svi detalji programa podrške privredi - obezbeđena sredstva za razvoj poslovanja i pokretanje biznisa
ZA mikro, mala i srednja preduzeća, preduzetnike, početnike u poslovanju, žene preduzetnice i mlade, kao i za razvoj poslovne infrastrukture i startap centara, obezbeđeno je 2.500.000.000 dinara podrške u ovoj godini kroz set uredbi koje je usvojila Vlada Srbije.
Programom podsticanja preduzetništva kroz razvojne projekte u 2022. godini, bespovratno će se dodeljivati sredstva preduzetnicima, MMSP i zadrugama. Budžet za ovu namenu iznosi 350 miliona dinara, a Ministarstvo privrede u saradnji sa Fondom za razvoj, zaduženo je za realizaciju.
„Pravo da se prijave na javni poziv za dodelu bespovratnih sredstava i pravo da podnesu zahtev za kredit kod Fonda za razvoj imaju preduzetnici, MMSP i zadruge, koji ispunjavaju uslove Programa, a koji su registrovani u Agenciji za privredne registre najkasnije do 31. decembra 2019. i imaju finansijske izveštaje za prethodne dve godine u kojima nije iskazan neto gubitak“, kažu za „Preduzetnik“ u Ministarstvu privrede.
Kada je reč o strukturi finansiranja, opredeljena su bespovratna sredstva iz budžeta do 20 odsto vrednosti investicionog ulaganja, odnosno do 30 odsto bespovratnih sredstava za privredne subjekte koji pripadaju četvrtoj grupi razvijenosti. Preostali iznos vrednosti projekta finansiraće se iz povoljnih kredita Fonda za razvoj.
Za šta može da se upotrebi novac?
• Kupovina i dogradnja hala i lokala
Sredstva iz ovog programa namenjena su kupovini, izgradnji, dogradnji, rekonstrukciji, adaptaciji i sanaciji, kao i za investiciono održavanje proizvodnog ili poslovnog prostora koji je deo proizvodnog objekta, ili prostora za skladištenje sopstvenih proizvoda, sirovina i repromaterijala. Privrednici koji se bave IT i visokotehnološkim uslugama, novac mogu upotrebiti za opremanje kancelarija.
• Mašine, softveri, vozila, alati...
Pare se mogu dobiti i za nabavku novih ili polovnih (ne starijih od pet godina) mašina i opreme, alata, dostavnih vozila, sredstava za transport koja se koriste u proizvodnji.
Zatim, kao trajna obrtna sredstva do 10 odsto ukupnog investicionog ulaganja, kupovinu softvera, računarske i opreme za unapređenje energetske efikasnosti i ekoloških aspekata proizvodnje.
Pomoć početnicima u biznisu
PODSTICAJI su obezbeđeni i za početnike u poslovanju, novoosnovane preduzetnike, mikro i mala privredna društva, koji su registrovani u APR-u najranije dve godine u odnosu na godinu podnošenja zahteva. Obezbeđeno je 150 miliona dinara.
U Ministarstvu privrede objašnjavaju da su ovim programom opredeljena bespovratna sredstva iz budžeta do 30 odsto vrednosti ulaganja (40 odsto u nerazvijenim opštinama) i kreditna sredstva Fonda za razvoj od 70 procenata, odnosno, 60 odsto za korisnike iz nerazvijenih opština.
Za ženski biznis 100 miliona dinara
POMERA se starosna granica sa 30 na 35 godina za žene preduzetnice i mlade u 2022. za finansijsku podršku u okviru Programa podsticaja razvoja preduzetništva čiji budžet iznosi 100.000.000 dinara.
Sredstva su namenjena za finansijsku podršku novoosnovanim preduzetnicima, MMP društvima, koji su registrovani u APR-u najranije pet godina u odnosu na godinu podnošenja zahteva, a čiji je osnivač i zakonski zastupnik žena.
U privrednom subjektu koji ima više vlasnika, većinski udeo mora biti u vlasništvu jedne ili više žena (minimum 51 procenat) i jedan od zakonskih zastupnika mora biti žena do 35 godina.
Bespovratna sredstva iz budžeta idu do 35 odsto vrednosti ulaganja (45 odsto u nerazvijenim opštinama) i kreditna sredstva Fonda za razvoj 65 procenata, a u nerazvijenim opštinama 55 odsto.
U 2022. se nastavlja i Program standardizovanog seta usluga za MMSP i preduzetnike preko akreditovanih regionalnih razvojnih agencija, dok će se Programom podrške podizanju inovacionih kapaciteta jedinica lokalne samouprave sistemski unapređivati inovacioni kapaciteti gradova i opština digitalnom transformacijom javnih usluga.
Do 12,5 miliona dinara
MAKSIMALAN iznos bespovratnih sredstava po ovom programu je 12,5 miliona dinara, rok otplate do deset godina a grejs-period je do jedne godine za pravna lica. Za preduzetnike je rok otplate do osam godina, a „mirovanje“ do godinu dana. Kamatna stopa je jedan odsto godišnje uz garanciju banke, a dva odsto uz ostala sredstva obezbeđenja.
Kamata jedan odsto godišnje
NOVAC je namenjen za nabavku nove ili polovne opreme, građevinske radove i finansiranje operativnih troškova, a najviši iznos bespovratnih sredstava je 1,8 miliona dinara, odnosno, 2,4 miliona dinara za nerazvijene opštine. Rok otplate je do pet godina, grejs-period do jedne godine, a nominalna kamatna stopa je jedan odsto uz garanciju banke, odnosno, dva odsto godišnje uz druga sredstva obezbeđenja.
Za plate, struju, sirovine...
DO 2,1 miliona dinara je maksimalan iznos bespovratnih sredstava, odnosno, 2,7 miliona dinara za preduzetnice i mlade iz nerazvijenih opština. Novac je za nabavku nove ili polovne opreme, građevinske radove i finansiranje operativnih troškova. Rok otplate je do pet godina, a grejs-period do godinu dana. Nominalna kamatna stopa je jedan odsto uz garanciju banke, a dva odsto godišnje uz ostala sredstva obezbeđenja.
Preporučujemo
SA PKS DO NOVOG POSLOVNOG USPEHA: Kalendar sajmova za 2022. godinu
01. 01. 2022. u 09:50
BEOGRAD DOMAĆIN SAJMA FRANŠIZA: Odlična prilika za širenje poslovanja i novi biznis
31. 12. 2021. u 12:50
MASK ŠOKIRAO O ZELENSKOM: On je šampion svih vremena, izveo jednu od najvećih pljački SAD-a
ILON Mask, američki milijarder i budući šef komisije za smanjenje savezne vlade u administraciji novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa, nazvao je Vladimira Zelenskog šampionom svih vremena za „jednu od najvećih pljački“ Sjedinjenih Američkih Država.
30. 12. 2024. u 15:29
DRAMA U KOMŠILUKU: Otkrivena nepoznata letelica, stanovnici upozoreni da potraže skloništa
RUMUNSKI radarski sistemi otkrili su sinoć mali leteći objekat, za koji se sumnja da je dron, koji je ušao u nacionalni vazdušni prostor do šest kilometara u jugoistočnom okrugu Tulčea, saopštilo je ministarstvo odbrane Rumunije.
27. 12. 2024. u 09:23
ISTINA O SLANINI I SVINjSKOJ MASTI: Stručnjaci otkrivaju - šta zaista jedemo
TRADICIONALNE namirnice poput svinjske masti, slanine i luka zauzimaju posebno mesto u kulinarskoj tradiciji mnogih regija, posebno na ovim prostorima.
31. 12. 2024. u 15:10
Komentari (0)