KLJUČNA REČ JE RAVNOTEŽA: Stanje privrede i očekivanja u 2021. godini
ODRŽATI balans između potreba zdravstvenog sistema i ekonomije je posebno važno tokom pandemije virusa korona - vakcinacija građana jeste imunizacija privrede.

Foto Arhiva
Prema poslednjem opsežnom istraživanju PKS, znatan broj domaćih privrednika očekuje pad poslovnog prometa u I kvartalu 2021. u odnosu na poslednji 2020. To je direktna posledica produženja ekonomske krize izazvane novim talasom pandemije i sporijeg privrednog oporavka u zemljama Zapadne Evrope, koje su ujedno i glavni spoljnotrgovinski partneri Srbije.
Očekivani pad prometa je posledica neizvesnosti u pogledu dodatnih mera zatvaranja privrede (lockdown) posebno tokom marta, imajući u vidu nagli skok broja novozaraženih na dnevnom nivou.
Ipak, većina analitičara očekuje da neizvesnost bude kratkog roka, odnosno da će proces imunizacije stanovništva dati rezultate kako bi se virus stavio pod kontrolu i time prestao da bude ključni faktor determinisanja privredne aktivnosti u drugoj polovini 2021.
Početkom godine, industrijska proizvodnja i izvoz su vrlo dobro startovali. Generalno posmatrano, zahvaljujući privrednoj strukturi kao i Vladinim merama podrške, privreda je relativno dobro podnela udar izazvan pandemijom.
Sprovođenjem imunizacije, vidimo da na globalnom nivou raste optimizam da će se ove godine ostvariti značajan oporavak privredne aktivnosti, pa tako i u Srbiji.
BROJKE
• Smanjenje BDP-a iznosilo 1,1% u 2020.
• Smanjenje spoljnotrgovinske aktivnosti bilo
oko 3%, bolje od inicijalnih očekivanja,
sačuvan je i izvozni potencijal
• Inflacija niska i predvidiva, a devizni kurs
stabilan
• Nastavljen relativno povoljan priliv stranih
direktnih investicija, skoko tri milijarde
evra u 2020.
• Zadržana referentna kamatna stopa NBS 1%,
posebno značajno i za očuvanje niskih stopa na
kredite komercijalnih banaka, privredi i
stanovništvu
• Nezaposlenost na kraju IV kvartala 2020.
godine od 9,9% je vrlo dobar rezultat
• Očuvana likvidnost
• Očuvan kreditni rejting zemlje „BB+“ sa
stabilnim izgledom za unapređenje u toku 2021.
• Program ekonomske podrške iznosio oko 6
milijardi evra u 2020.
• Ovogodišnji (treći po redu) iznosi oko dve
milijarde evra
• Novi paketu ekonomske podrške obuhvatio i
velike kompanije
• Prema projekcijama međunarodnih
finansijskih institucija privredni rast
Srbije bi u ovoj godini trebalo da bude oko 5%
Prema projekcijama međunarodnih finansijskih institucija privredni rast Srbije bi u ovoj godini trebalo da bude oko pet odsto. To je više nego dovoljno da se pokriju gubici iz 2020. i da se domaća privreda ponovo vrati na stope ekspanzivnog rasta.
Ostvarenje planirane stope rasta naše privrede u ovoj godini biće determinisano stavljanjem virusa pod kontrolu, i oporavkom u glavnim spoljnotrgovinskim partnerima Srbije.
Pojedine privredne delatnosti (hoteli, turističke agencije, ugostiteljski objekti, industrija zabave) i dalje trpe posledice pandemije, s obzirom na to da su na snazi mere zatvaranja privrede, posebno u gradskim sredinama. Neophodno je u narednom periodu dodatno podržati ove delatnosti kako bi opstale. Takođe, neophodno je očuvati makroekonomsku ravnotežu, konkretno u delu fiskalne politike i javnog duga, s obzirom na to da je ekonomska stabilnost zemlje ujedno i osnova njenog kreditnog rejtinga.
Preporučujemo

CEO ŠID TUGUJE ZA LEPOM MILANOM: Devojka (26) tragično preminula, danima se opraštaju od nje na društvenim mrežama
DEVOJKA Milana Mišić (26) iz Šida tragično je preminula 15. jula, a na večni počinak ispraćena je dva dana kasnije u pratnji neutešne porodice, prijatelja, rođaka i mnogobrojnih sugrađani koji se danima od nje opraštaju na društvenim mrežama.
27. 07. 2025. u 08:48

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (0)