BANKAMA DUGUJEMO 26,7 MILIJARDI €: Zaduženje privrede i stanovništva poraslo za čak 10 odsto, najviše se podizali potrošački krediti
BANKAMA trenutno dugujemo rekordnih 26,7 milijardi evra. Ovaj dug su dostigli zajedno stanovništvo i privreda, koji su se od poslednjeg dana 2020. godine, do 31. decembra 2021. godine zaduživali svakog dana po 6,4 miliona evra! U isto vreme dok dugovi rastu, kašnjenje u isplati se smanjuje. Dok je lane docnja u ukupnom dugu učestvovala sa 3,2 odsto, na kraju decembra je - 3,1 procenat.

Arhiva
Prema poslednjim podacima Udruženja banaka Srbije, za godinu dana po osnovu različitih kredita pozajmili smo od banaka koje posluju na našem tržištu oko 2,3 milijarde evra. Ubedljivo su se najviše podizali potrošački krediti - kojih je više za četvrtinu nego u isto vreme prošle godine.
Najveći udeo u ukupnom dugu stanovništva čine i dalje gotovinski i stambeni krediti. Gotovo da su zajedno podelili oko 89 odsto ukupne sume.
- Stanje duga po bankarskim kreditima koje otplaćuje stanovništvo je na kraju minule godine bilo 1.327.944 miliona dinara, što je oko 11,2 milijarde evra - podatak je analize UBS. - Privreda je bila zadužena 1.750.590 miliona dinara, ili 14,8 milijarde evra. Zaduženje preduzetnika je 60.814 miliona edinara, ili oko pola milijarde evra.
U odnosu na godinu dana radnije, dug stanovništva je veći za 10,6 odsto, preduzetnika 9,9 procenata, a firmi - devet odsto. Za mesec dana, ukupno zaduženje je povećano za 1,2 odsto, stanovništva oko 0,7, a preduzeća 1,5 procenata.
Najviše su se zajmili potrošački krediti, čiji je porast za godinu dana čak 26,3 procenta. Dug žitelja Srbije po osnovu stambenih i kredita za adaptacije je skočio u odnosu na isti datum prethodne godine za 16,8 odsto. Na osnovu gotovinskih se duguje za desetinu više, a oni u ukupnom dugu stanovništva čine čak 61,5 procenata. Za tri odsto poraslo je zaduženje za poljoprivredne pozjamice.
- Oko 13,9 odsto je porastao broj lizing ugovora - podatak je iz poslednjeg prošlogodišnjeg kreditnog izveštaja UBS. - Broj korisnika je veći za 13,7 procenata, a iznos ostatka duga za 7,7 odsto. Taj iznos na kraju decembra 2021. godine iznosio je 8.261 milion dinara, ili oko sedam milijardi evra. Kada je reč o broju lizing ugovora u docnji, bilo ih je 682, što je za oko 1,5 odsto manje nego prošle godine.
Kada je reč o docnji, sa oko 3,4 procenta duga firmi bilo je problema u isplati na vreme.
MANjE RAČUNA U MINUSU
BROJ tekućih računa je trenutno 5,6 procenata veći nego pre godinu dana, a za nijansu manji nego prošli mesec. Trenutno je 8,2 miliona računa, koje je otvorilo 5,6 miliona korisnika. Broj tekućih računa koji su u minusu manji je za oko 10 odsto i iznosi 234.747. Iznos dozvoljenog prekoračenja je u proseku 42.147 dinara.

CEO ŠID TUGUJE ZA LEPOM MILANOM: Devojka (26) tragično preminula, danima se opraštaju od nje na društvenim mrežama
DEVOJKA Milana Mišić (26) iz Šida tragično je preminula 15. jula, a na večni počinak ispraćena je dva dana kasnije u pratnji neutešne porodice, prijatelja, rođaka i mnogobrojnih sugrađani koji se danima od nje opraštaju na društvenim mrežama.
27. 07. 2025. u 08:48

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (1)