AVNOJEVSKI SITNIŠ VREDI MILIONE: Ako imate ove kovanice možete se obogatiti (FOTO)
ZLATNICI kovani povodom 25 godina od zasedanja Avnoja 1968. godine najvrednija su numizmatička kolekcija Narodne banke Srbije. Ova zbirka, koja obuhvata apoene od 10, 50, 100, 200, 500 i 1.000 dinara - vredi više od milion dinara.
Tako za "sitninu" koja u zbiru iznosi oko 2.000 dinara, treba izdvojiti 500 puta više novca. To ne čudi, jer, osim što ova numizmatička kolekcija kao istorijska i umetnička ima posebnu vrednost, cenu joj podiže to što je sačinjena od zlata. Sladokusci ovog hobija je rado imaju među svojim kapitalnim primercima.
Kako iz NBS kažu, čuvaju, obrađuju i izlažu numizmatičku zbirku u kojoj su zastupljeni primerci iz vremena njegove najranije pojave na teritoriji Srbije.
- Među najstarije ubrajaju se oni iz antičkog grčkog perioda, rimskog, vizantijskog, srpskog srednjovekovnog perioda i nadalje sve do savremenih novčanih izdanja - objašnjavaju iz NBS za "Novosti". - Ova neotuđiva zbirka se može videti na stalnoj postavci u centralnom holu zgrade u Ulici kralja Petra 12 u Beogradu. Izdajemo i numizmatički novac, uglavnom od plemenitih metala, povodom obeležavanja događaja i jubileja, kao i komercijalna pakovanja serija kovanog novca najnovijih izdanja.
Ova izdanja prodaju se u sedištu u Beogradu kao i u filijalama u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu, Užicu i Nišu. Među traženim primercima su izdanja povodom 85 godina od rođenja Tita, za 14. zimske olimpijske igre u Sarajevu, osam vekova manastira Hilandar, a svake godine se izbacuju srebrnjaci sa likom Nikole Tesle. Ova "stodinarka" od prošle godine košta 8.500 dinara, a očekuje se i nova serija.
Poslednjih meseci kolekcije numizmatičara koje sadrže srebrni, a naročito zlatni novac, drastično su dobile na vrednosti. Prema rečima Dragana Pavlovića, predsednika Srpskog numizmatičkog društva, cena zlata je višestruko povećana u odnosu na deceniju ranije, pa je "skočila" i cena ovih zbirki. Osim kada su u pitanju kovanice od plemenitog metala, uvreženo je mišljenje da je važno da novac bude star da bi mu vrednost bila veća. Pretraživanje po škrinjama u podrumima i tavanima, ipak, često je uzaludno.
- Sve što je staro, ne mora da bude i vredno - kaže Pavlović. - Na cenu numizmatičkog novca utiče očuvanost, kao i to da je retka serija. Komadi koji ulaze u zbirke, naročito kada je reč o papirnim novčanicama, mora da su besprekorno očuvani, što znači da nisu bili u opticaju.
Prema njegovim rečima, poslednji vredan primerak, koji su "namirisali" samo iskusni numizmatičari kada se pojavio, prva je novčanica od 5.000 dinara štampana u SR Jugoslaviji. Ko je tada sačuvao ove papirne pare, sada za njih može da dobije 1.000 evra. Kako kaže, na ceni je kolekcija srebrnih kovanica, koju je imala NBS povodom Mediteranskih igara u Splitu 1978. godine.
VREDE I AKCIJE
U ZBIRCI imam izuzetne primerke hartija od vrednosti i akcija preduzeća koja su poslovala ili još rade na našim prostorima - kaže Pavlović. - Cenu im određuje i kvalitet izrade i živopisnost. Među najstarijim komadima moje zbirke je akcija Prve srpske banke iz 1869. godine, ali posedujem i "Politikine", "Borbine", akcije Turističke agencije "Putnik"...
SVE MANjE ČUVARA ISTORIJE
SRPSKO numizmatičko društvo ima 500 članova, ali se pretpostavlja da je kolekcionara mnogo više. Iz godine u godinu, međutim, sve je manje ovakvih "čuvara tradicije i istorije" - kaže Dragan Pavlović. - Mladi nisu zainteresovani za takav hobi. Poslednjih decenija trend je da se naše novačnice sve više vraćaju u Srbiju, a među kolekcionarima najviše se cene primerci sopstvene domovine.
ZAHAROVA BRUTALNO ODGOVORILA ANALENI BERBOK: Šta je sa američkim vojnim bazama u Nemačkoj?
ZVANIČNA predstavnica Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova odgovorila je na izjavu nemačke šefice diplomatije Analene Berbok o ruskim bazama u Siriji, podsetivši je na američke vojne baze u Nemačkoj.
03. 01. 2025. u 19:49
BIĆE PUNO SNEGA, ČAK I U BEOGRADU: Meteorolog dao prognozu za praznike, pa otkrio kakvo će biti leto i sve iznenadio
GOST jutarnjeg programa "Novosti" bio je meteorolog Ivan Ristić koji je govorio o tome kakvo nas vreme očekuje posle praznika, ali i tokom leta i cele godine.
03. 01. 2025. u 20:35
KAKO DANAS IZGLEDA TITOV SIN: U penziju otišao kao hrvatski diplomata, živi van očiju javnosti, a ćerka je njegovo najveće bogatstvo (FOTO)
ALEKSANDAR Mišo Broz, sin Josipa Broza Tita, nakon završetka svoje uspešne diplomatske karijere proveo je poslednjih deset godina uglavnom daleko od očiju javnosti.
02. 01. 2025. u 17:07
Komentari (0)