PRVE JAGODE 800 DINARA: Manja ponuda crvenih plodova na zelenim i kvantaškim pijacama širom Srbije, a i oni kojih ima - preskupi
JAGODE iz Grčke se već dve nedelje prodaju u Srbiji, a cena im je paprena. U četvrtak su na zelenim pijacama širom naše zemlje koštale uglavnom od 500 do 800 dinara. Zanimljivo je da je cena najjeftinijih crvenih plodova kod veleprodavaca na kvantašu bila viša i za njih je trebalo izdvojiti oko 600 dinara, dok su najskuplje bile oko 700 dinara.

Foto: Z. Rašić
Uskoro bi trebalo da počne uvoz ovog voća i iz Turske, pa se može očekivati da će biti nešto jeftinije. Kako sada stvari stoje, cena jagoda u maloprodaji iz domaće proizvodnje biće slična, kretaće se od 500 do 600 dinara.
Pola kilograma jagoda u plastičnoj ambalaži, na zelenim pijacama prodavalo se uglavnom za 250 dinara. Tako je kilogram ploda koji prodavac upakuje koštao najmanje, 500 dinara. Potrošači koji vole sami da izaberu kvalitetnije, kilogram crvenog voća su plaćali znatno skuplje, od 700 do 800 dinara. Ponuda nije velika, ali kako kažu pijačni trgovci, uprkos visokoj ceni, građani pazare jagode.
- Uglavnom ih kupuju za decu - kaže nam prodavac na jednoj beogradskoj pijaci. - Iznenadilo me je da se opredeljuju pretežno za ove skuplje, od 800 dinara, jer mogu sami da izaberu kvalitetnije plodove i kažu da su baš ukusne.
Ipak, nekima se ne sviđaju i kažu da su lepe samo na oko, a ukus je nekako "plastičan". Nenad Marinković, upravnik beogradskog kvantaša "Veletržnica" ističe, za "Novosti", da se cena kod njih menja na dnevnom nivou u zavisnosti od ponude i tražnje.
- Danas se prodaju od 630 do 670 dinara za kilogram, a juče su bile 580 dinara - kaže Marinković. - Ne dolaze u velikim količinama, jer su skupe. Ovo su sada iz Grčke, koje stižu već dve nedelje, a vrlo brzo će krenuti i iz Turske, pa bi moglo da se očekuje da će i cena biti nešto niža.
Domaće, sočne, jagode stižu za nešto manje od dva meseca. U zavisnosti od područja, plasteničke će biti za jelo već za nekih 45 dana. To, međutim, sve zavisi od vremenskih uslova, jer su potrebni topli dani i sunce, da jagoda krene.
- Kada je reč o ceni plasteničke domaće jagode, ona uvek ima veću od uvozne, jer je kvalitetnija i sveže ubrana - objašnjava nam proizvođač Slađan Đurđević, iz jednog gazdinstva u Smederevu. - Cena na malo će sigurno biti od 500 do 600 dinara za kilogram. Na otvorenom, ako vreme bude bilo dobro, berba jagoda počinje između 1. i 10. maja. Tada i cene počinju drastično da padaju.
Kako nam je objasnio Đurđević, plastenička proizvodnja jagoda je skupa i zahtevna za rad. Zbog toga je, smatra, i cena opravdana, jer su troškovi izuzetno visoki. U Srbiji pod jagodom ima između 6,5 i sedam hiljada hektara. Plastenička jagoda ne zauzima ni pet odsto ovih površina. Ovo voće najviše se gaji u šabačkom kraju, na nekih 1.200 hektara.
DOBRE DNEVNICE
DO sezonskih radnika nije lako doći. Ipak, prema rečima Đurđevića, on ima zaposlene na gazdinstvu tokom cele godine, pa nema mnogo problema sa berbom. Inače, dnevnica za jagode, kada se beru, kreće se od 3.000 do 3.500 dinara.
Preporučujemo

KUPCI OBRATITE PAŽNjU: Ovaj proizvođač vodu u Srbiji ne prodaje više u ambalaži od 1,5l
24. 02. 2022. u 15:42 >> 18:13

Nagrade vredne četiri miliona dinara za više od 1.000 korisnika DinaCard kartica
24. 02. 2022. u 12:00

CEO ŠID TUGUJE ZA LEPOM MILANOM: Devojka (26) tragično preminula, danima se opraštaju od nje na društvenim mrežama
DEVOJKA Milana Mišić (26) iz Šida tragično je preminula 15. jula, a na večni počinak ispraćena je dva dana kasnije u pratnji neutešne porodice, prijatelja, rođaka i mnogobrojnih sugrađani koji se danima od nje opraštaju na društvenim mrežama.
27. 07. 2025. u 08:48

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (1)