NOVE KASE DO 30. APRILA: Manje od mesec dana da svi obveznici pređu na nove fiskalne uređaje
MANjE od mesec dana ostalo je firmama i trgovcima da pređu na onlajn fiskalne kase. Finansijsku podršku države za nabavku novih uređaja dosad je zatražilo oko 130.000 privrednika, a u utorak je istekao i dopunski rok za prijavu za subvencije. Na stalnoj vezi sa poreznicima, što podrazumeva e-fiskalizacija, trenutno je 20.635 obveznika.

Foto Nikola Skenderija
Svi obveznici fiskalizacije dužni su da obezbede nove fiskalne uređaje i da pređu na novi sistem najkasnije do 30. aprila ove godine. Država ovaj proces podržava sa subvencijama od 100 evra po svakom prodajnom mestu i po svakom fiskalnom uređaju još 100 evra. Za privrednike koji nisu u sistemu PDV-a taj iznos je uvećan za 20 odsto. Ukupno je 136.146 obveznika prijavilo lokacije poslovnih prostora, što je prvi korak pri prelasku na novi model e-fiskalizacije. U odnosu na ovaj broj, udeo onih koji su i prešli na nov sistem je - 15 odsto.
Potrošači će nov način evidentiranja prodaje susresti i na pijaci. Onlajn kase od 1. maja moraju da imaju i preprodavci koji posluju za pijačnim tezgama. Kupci račun ne treba da traže i očekuju od poljoprivrednika, onih koji na pijacama prodaju svoje proizvode.
- Više od deset godina imamo svoju proizvodnju plasteničkog povrća i nama fiskalna kasa nije potrebna - kaže Snežana Bulak iz Sefkerina kod Opova. - Dobro je da se uvede konačno red i da nakupci više ne mogu da govore kako je to njihovo voće i povrće. To je korisno i za kupce. Naročito kad krene sezonska roba, pa se na njoj napiše "domaće", a nema veze sa tim. Deo robe prodajemo od kuće, jer imamo registrovano gazdinstvo, a ostatak nosimo na pijacu u Beogradu.
Da treba da se uvedu fiskalne kase, smatra i Dragan Radovanović, koji ima prodavnicu mešovite robe, u okviru pančevačke pijace.

Foto Nikola Skenderija
- Neće biti to neki veliki trošak, jer sam uzeo državne subvencije, ali se pribojavam da kupci neće imati mnogo strpljenja da čekaju račun - kaže Radovanović.
Deo prodavaca na pijacama protivi se uvođenju fiskalnih kasa. Smatraju da će im posao biti ugrožen. Neki tvrde i da nemaju uslova da koriste kase i da u toku dana mogu nekoliko puta da menjaju cenu voća i povrća. Prema podacima Poslovnog udruženja "Pijace Srbije", procenjuje se da na pijacama u Srbiji trenutno radi oko 10.000 preduzetnika, od kojih oko 3.000 već evidentira promet preko fiskalne kase. To su uglavnom pekare, mesare i ribarnice, koje rade u lokalima.
BEZ KASE
OD početka ove godine fiskalna kasa je ušla i u frizerske i kozmetičke salone i kod većine paušalaca. Oni su sada obavezni i da pređu na onlajn uređaje. Obavezni su i u muzejima, galerijama, sportskim dvoranama i stadionima... Odolevaju im i dalje advokati i taksisti, veterinarske delatnosti, javni poštanski servis, telekomunikacije, dobar deo finansijskih usluga i deo obrazovanja.

VELIKA PROMENA U ŠKOLAMA U SRBIJI: Od danas ništa neće biti isto, odnosi se na roditelje
RODITELjI školaraca u Srbiji od danas dobijaju automatska zvučna obaveštenja kada nastavnik u elektronski dnevnik upiše izostanak deteta sa časa ili novu ocenu. Mada su deca godinama nalazila načine da ne kažu roditeljima baš sva dešavanja u školi, to sada više neće biti moguće.
17. 04. 2025. u 11:29

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

"KOMPLITLI FRI OF ČARDž": Da li ste čuli kako Putin priča engleski? (VIDEO)
RUSKI predsednik Vladimir Putin imao je u februaru telefonski razgovor s američkim predsednikom Donaldom Trampom o okončanju rata u Ukrajini, a iako tada nije saopšteno kojim su jezikom pričala dvojica državnika verovatno se svako koristio svojim maternjim i oslonio na prevodioce.
17. 04. 2025. u 15:25
Komentari (0)