DIJASPORA ŠALJE PARE NA MILION ADRESA: Prema podacima NBS, svaki sedmi žitelj Srbije dobija novac iz inostranstva

Б. Ца.

27. 08. 2022. u 10:40

NOVAC iz inostranstva dobija više od milion žitelja Srbije. To je za oko 300.000 veći broj primalaca deviza nego što ih je prošle godine bilo zabeleženo u Registru doznaka. Radi se o evidenciji koju od 2020. godine vodi Narodna banka Srbije. Sudeći po ukupnom broju stanovnika Srbije, statistički gledano, svaki sedmi građanin naše zemlje ima svog "sponzora" iz dijaspore.

ДИЈАСПОРА ШАЉЕ ПАРЕ НА МИЛИОН АДРЕСА: Према подацима НБС, сваки седми житељ Србије добија новац из иностранства

pare

Prema poslednjim raspoloživim podacima centralne banke, tokom prvih šest meseci ove godine priliv po osnovu doznaka iznosio je oko 2,1 milijardu evra. Ako se ova suma raspodeli na oko milion primalaca, ispada da su u proseku primaoci iz Srbije dobili oko 2.000 evra za prvih pola godine.

- Priliv za prvih šest meseci po osnovu doznaka veći je za 31,8 odsto u odnosu na sumu od 1.643,5 miliona evra - ili oko 1,6 milijardi evra, koliko je zabeleženo u prvoj polovini 2021. godine - kažu u Narodnoj banci Srbije. - Skrećemo pažnju na to da koristimo metodologiju platnog bilansa međunarodnog monetarnog fonda, prema kojoj su doznake obuhvaćene kroz stavku koja se naziva lični transferi. Ona obuhvata - doznake radnika, penzije i druga socijalna primanja, pomoć i poklone iz inostranstva, koja je upućena građanima rezidentima.

U jedinstvenom registru je do 17. avgusta 2022. godine bilo registrovano tačno 1.116.053 korisnika platne usluge novčane doznake koji su primili novac. S druge strane, 470.713 korisnika je onih koji iz inostranstva šalju devize.

Najbrojniji darodavci su i dalje naša dijaspora iz Nemačke, koji čine više od četvrtine svih koji šalju novac iz inostranstva.

- Na osnovu podataka o geografskoj strukturi doznaka za prvo tromesečje 2022. godine, vidi se da je struktura doznaka ostala stabilna i da je najviše doznaka došlo iz Nemačke - 26 procenata - kažu u NBS. - Sledi Švajcarska sa 13 procenata, pa Austrija - 10 odsto i SAD - sedam procenata.

Iz centralne banke objašnjavaju da s obzirom na to da su podaci o geografskoj strukturi priliva doznaka trenutno dostupni za prvo tromesečje 2022. godine, još ne može da se proceni da li je od početka rata u Ukrajini povećan priliv novca iz Rusije i Ukrajine.

Ono što sada vide je da se priliv doznaka iz Rusije i Ukrajine u prvom tromesečju 2022. kretao na prosečnom pretpandemijskom nivou.

REALNO STIŽE MNOGO VIŠE

OSIM zbira svih korisnika doznaka i onih koji ih šalju, njihov broj je verovatno i mnogo veći. Naime, Jedinstveni registar u koji se upisuju i primaoci i pošiljaoci sadrži podatke o korisnicima koji su koristili ovu platnu uslugu isključivo preko globalnih servisa za brzi prenos novca, a ne i o novčanim doznakama, ličnim transferima preko računa u bankama. Kako se tvrdi, strogo se vodi računa o zaštiti podataka o ličnosti.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (2)

RUSKA POSLA: Posle onoga što su Rus uradio usred Amerike - reagovao i Vladimir Putin