PELET NE PRODAJU DOK NE POSKUPI! Domaća preduzeća na zalihama čuvaju 100.000 kubika sirovine, čekaju "bolje prilike"
GRAĐANI koji koriste pelet zabrinuti su kako će se ove zime grejati, jer tog ogreva nema gotovo nigde u Srbiji.
Kako "Novosti" saznaju, proizvođači peleta na zalihama imaju oko 100.000 kubika sirovine, odnosno drva, koje čuvaju, čekajući bolje prilike na tržištu. Podsetimo, Vlada je u cilju stabilizacije "zamrzla" maloprodajnu cenu ekološki prihvatljivog ogreva na maksimalnih 38.000 dinara po toni i zabranila njegov izvoz.
Na stovarištima kažu da im se u ovim okolnostima ne isplati da trguju peletom. Kažu da je potražnja za ogrevom dodatno skočila kada je ruski predsednik Vladimir Putin proglasio mobilizaciju, jer se ljudi plaše da sledi katastrofa i da neće biti ni struje ni gasa, ničega.
Drva ima u prodaji, ali kubik dostiže cenu od 11.000 do 12.000 dinara. To je građanima skupo, jeftinije je da se greju na struju. Zato postoji opasnost da bi svi potrošači koji koriste pelet i drva, a ne obezbede taj ogrev, mogli da pređu na električnu energiju što bi ugrozilo naš elektroenergetski sistem. Ivana Stojković iz Beograda obratila se našoj redakciji sa molbom da joj pomognemo da pronađe pelet, ali nismo u tome uspeli.
- Nigde ga nema - kaže Stojkovićeva.
- Zvali smo jednog od najvećih proizvođača koji ima svoju maloprodajnu mrežu, rekli su da se javimo od ponedeljka. Ne verujem da će od toga biti nešto. Već dugo pokušavamo da kupimo pelet. Bili smo ugovorili cenu sa jednim stovarištem pre onog drastičnog poskupljenja. Ali su onda oni podigli cenu i to je bilo van pameti, nismo bili u mogućnosti da toliko platimo.
Kako nam objašnjava dobar poznavalac prilika na tržištu, proizvođači peleta se nadaju da će Vlada podići cenu tog ogreva, a takođe se bore da dobiju pravo na izvoz i zato nerado plasiraju robu u prodaju.
- U Nemačkoj je cena u maloporodaji dostigla gotovo 1.000 evra po toni, dok je u nabavci oko 800 evra - navodi naš sagovornik. - Oni pokušavaju da sebi obezbede bolju zaradu, jedan od razloga je i što su opterećeni velikim dugovima.
Prema njegovim rečima, Vlada je uspela sa ograničenom cenom od 38.000 dinara po toni peleta da zaštiti interes kupaca, ali interes proizvođača je suprotan.
VARAJU INSPEKCIJU
PROIZVOĐAČI peleta su se dosetili kako da doskoče inspekciji i da na zalihama zadrže velike količine drva, dok čekaju bolje prilike na tržištu.
- Kada dođe inspekcija oni se pravdaju da je mašina navodno u kvaru i da zato sirovina, odnosno drvo stoji na zalihama, a da će početi proizvodnju peleta čim se popravi - ističe naš sagovornik. - Ne postoji način da se utvrdi da oni to neće da urade.
Preporučujemo
KILOVATI JEFTINIJI OD PELETA! Pavlović: Građani se okreću grejanju na struju
10. 09. 2022. u 07:33
VLADA DONELA ODLUKU: Ograničena cena peleta i privremeno zabranjen izvoz
04. 08. 2022. u 17:25
NEMAČKI BILD: Rusi nezaustavljivo napreduju - Uskoro kreću borbe u Dnjepropetrovskoj oblasti, tamo nikada nisu bili
RUSKI vojnici nastavljaju napredovanje i sada se nalaze svega 7 kilometara od Dnjepropetrovske oblasti Ukrajine, gde "do sada nije bilo kopnenih borbi". Ovo se navodi u članku nemačkog lista Bild, koji je napisao novinar Julijan Repke.
04. 01. 2025. u 15:35
BIĆE PUNO SNEGA, ČAK I U BEOGRADU: Meteorolog dao prognozu za praznike, pa otkrio kakvo će biti leto i sve iznenadio
GOST jutarnjeg programa "Novosti" bio je meteorolog Ivan Ristić koji je govorio o tome kakvo nas vreme očekuje posle praznika, ali i tokom leta i cele godine.
03. 01. 2025. u 20:35
"NEĆE ONO TEBE PRAVITI SRPKINjOM" Potresna ispovest - krvnik joj ubio muža na Cetinju, pa je pozvao telefonom: "Rekao je i spustio slušalicu"
CETINjE se nije oporavilo od stravičnog masakra od pre skoro tri leta, a na samom početku ove godine otvorene su nove strašne rane.
04. 01. 2025. u 14:52
Komentari (14)