NAJNOVIJA ISTRAŽIVANJA: Cene hrane na svetskom nivou opale u novembru

Дејана Калинић
Dejana Kalinić

02. 12. 2022. u 11:56

GLOBALNE cene hrane neznatno su skliznule u novembru na mesečnom nivou, i na silaznoj su putanji osmi mesec uzastopno sa rekordnog nivoa zabeleženog u martu.

НАЈНОВИЈА ИСТРАЖИВАЊА: Цене хране на светском нивоу опале у новембру

Foto: Profimedia

Indeks cena hrane Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO), koji prati cene prehrambene robe kojom se najviše trguje na globalnom nivou, iznosio je u novembru u proseku 135,7 poena u odnosu na 135,9 poena u oktobru, prema izveštaju objavljenom danas na zvaničnom veb-sajtu FAO.

Novembarski pokazatelj je za samo 0,3 odsto iznad nivoa iz novembra 2021.

Cene žitarica su opale za 1,3 odsto u odnosu na oktobar, ali su još uvek više za 6,3 odsto nego pre godinu dana. Pšenica i kukuruz su pojeftinili u novembru za 2,8 odsto, odnosno za 1,7 posto respektivno, delom pod uticajem produženja Crnomorske inicijative za izvoz ukrajinskog žita. Nasuprot tome, međunarodne cene pirinča su porasle za 2,3 procenta.

Globalne kotacije biljnih ulja su takođe ojačale za 2,3 odsto u novembru, prekinuvši sedmomesečni uzastopni pad. Porasle su cene palminog i sojinog ulja, dok su cene uljane repice i suncokretovog ulja opale.

Mlečni proizvodi su u novembru bili za 1,2 procenta jeftiniji nego u oktobru, pri čemu su svetske cene putera, obranog i punomasnog mleka pale, usled manje uvozne tražnje, dok su cene sira porasle, delom zbog manje izvozne ponude iz vodećih zemalja proizvođača u zapadnoj Evropi.

Međunarodne cena mesa su se u novembru spustile za 0,9 odsto u odnosu na prethodni mesec, povučene padom kotacija goveđeg mesa, dok su se cene ostalih vrsta mesa oporavile, predvođene poskupljenjem ovčijeg mesa.

Globalne cene šećera su skočile prošlog meseca za 5,2 odsto, podstaknute snažnim kupovinama u uslovima oskudne ponude zbog kašnjenja žetve u ključnim zemljama proizvođačima i najave Indije o smanjenju izvozne kvote. Viša cena etanola u Brazilu takođe je izvršila pritisak na rast cena šećera na svetskom tržištu.

FAO je u zasebnom izveštaju o ponudi i potražnji žitarica, koji je takođe objavljen danas, dodatno smanjio prognoze svetske proizvodnju žitarica u 2022. godini, koja sada iznosi 2.756 miliona tona, što je za 2,0 odsto manje u odnosu na 2021.

Ovo smanjenje je u velikoj meri uzrokovano slabim izgledima proizvodnje kukuruza u Ukrajini, gde su posledice rata učinile operacije posle žetve izuzetno skupim. 

FAO je takođe smanjio prognozu globalne proizvodnje pšenice za ovu godinu, ali je uprkos ovom smanjenju, nova cifra od 781,2 miliona tona još uvek rekordno visoka. Očekuje se da će globalna proizvodnja pirinča pasti za 2,4 procenta sa lanjskog istorijskog rekorda. 

U najnovijem FAO-vom kvartalnom izveštaju o izgledima useva i situaciji s hranom, procenjuje da je za 45 zemalja širom sveta, uključujući 33 u Africi, devet u Aziji, dve u Latinskoj Americi i na Karibima i jednoj u Evropi, potrebna spoljna pomoć u hrani zbog sukoba, ekstremnih vremenskih prilika i rastuće stope inflacije.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (2)

NIKOLA, KAKO OVO UOPŠTE VIDIŠ? Pogledajte magične poteze Jokića u noći punoj rekorda (VIDEO)